Co czytać w Święta? Najciekawsze prognozy i analizy na StanPolityki.pl

Autor: OGB Pro 2 kwietnia 2021

Polecamy 5 otwartych analiz i badań, które warto przeczytać w Święta. Na StanPolityki.pl znajdziecie najciekawsze opracowania sondaży, prognozy, analizy i badania dotyczące aktualnych tematów z krajowej sceny politycznej. 

1. Ranking poparcia polityków

W marcowej odsłonie Rankingu Poparcia Polityków zapytaliśmy wyborców o ich stosunek do czołowych polityków w naszym kraju. IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) sprawdził, jak zmieniło się poparcie Polaków dla politycznych liderów w marcu 2021 roku. Kto zyskał, a kto stracił poparcie swoich wyborców? Jak na wynik poparcia wpłynęły działania polityków związane z aktualną sytuacją epidemiczną i podejmowanymi przez nich decyzjami politycznymi? 

 

Ranking Poparcia Polityków

W najnowszej odsłonie Rankingu Poparcia Polityków zapytaliśmy wyborców o ich stosunek do czołowych polityków w naszym kraju. IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) sprawdził, jak zmieniło się poparcie Polaków dla politycznych liderów w marcu 2021 roku.

2. Jak zmieniły się poglądy polityczne Polek i Polaków?

Nasze badanie pokazuje, że po raz pierwszy od lat w grupie najmłodszych wyborców widoczne jest rosnące poparcie dla poglądów lewicowych. Porównaliśmy wyniki badań przeprowadzonych w 2019 i 2021 roku, sprawdzając, jak zmieniły się poglądy Polaków w ostatnich dwóch latach. W ostatnich latach zauważalny był trend, zgodnie z którym młodzi Polacy częściej głosowali na konserwatywne partie polityczne. W ostatnim czasie doszło jednak do radykalnej zmiany poglądów wielu grup Polaków. Z którą stroną polityczną dziś identyfikują się wyborcy?

3. Czy Polacy chcą energetyki bez węgla?

W raporcie przygotowanym przez IBSP zapytaliśmy Polaków o ich opinię na temat sposobu pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Ponad połowa Polaków chce zmian w sektorze energetyki. Zmiana systemu energetycznego oznacza ogromne inwestycje i innowacje. Na naszych oczach upada mit o „polskim złocie. Które odnawialne źródła energii mają zdaniem Polaków największy potencjał w naszym kraju? Ilu z nich twierdzi, że rodzima energetyka nie powinna być oparta wyłącznie na jednym surowcu? Czy nadszedł czas na rezygnację z energetyki opartej na elektrowniach węglowych?

Czy Polacy chcą energetyki bez węgla?

W najnowszym raporcie przygotowanym przez IBSP zapytaliśmy Polaków o ich opinię na temat sposobu pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Czy ich zdaniem nadszedł czas na rezygnację z energetyki opartej na elektrowniach węglowych? Artykuł jest częścią większego raportu dotyczącego przyszłości...

4. Co oglądają, czego słuchają i co czytają wyborcy PiS?

Co oglądają, czego słuchają i co czytają wyborcy PiS?

Protest mediów z wyłączeniem nadawania transmisji przez 24 godziny był pierwszym tego typu protestem w Polsce. Sprawdzamy jakie media są najważniejsze dla elektoratu partii rządzącej i przez to, z którymi mediami PiS musi liczyć się najbardziej w przyszłości. Jaką...

Czy opinia publiczna jest produktem środków masowego przekazu? W jakim stopniu czwarta władza wpływa na nasze przekonania? W serii badań pytaliśmy wyborców różnych partii o ich główne źródła pozyskiwania informacji. W przypadku wyborców PiS ich głównym źródłem informacji jest telewizja, które kanały informacyjne wybierają najczęściej? Sprawdziliśmy też, po jaką prasę sięga elektorat partii rządzącej. Którą stację telewizyjną oglądają najczęściej oraz jakiego radia słuchają na co dzień. W artykule więcej na temat wyników badania.

5. Komu ufają Polacy? – ranking zaufania

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl sprawdził, komu w obecnej sytuacji Polacy ufają bardziej. W ostatnim badaniu z 37,2% wskazań uzyskała opozycja, której bardziej ufa co czwarty badany. Czy zaufanie do innych, niż czołowe PiS i KO partii politycznych przełoży się na poparcie w wyborach? Jaki jest stan rywalizacji na polskiej scenie politycznej? Sprawdzamy, komu w sporze rząd — opozycja Polacy ufają bardziej.

Rząd czy opozycja – komu ufają Polacy?

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl sprawdził, komu w obecnej sytuacji Polacy ufają bardziej. Kto może liczyć na większe pokłady zaufania wyborców — rząd czy opozycja? Jaki jest stan rywalizacji na polskiej scenie politycznej. Odpowiedź w artykule.

Na jakich źródłach produkcji energii elektrycznej powinien być oparty polski system energetyczny?

  • Odnawialne źródła energii
  • Elektrownie atomowe
  • Elektrownie węglowe
  • Elektrownie gazowe
  • Inne

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...