Rząd czy opozycja – komu ufają Polacy?

Autor: OGB Pro 22 lutego 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl sprawdził, komu w obecnej sytuacji Polacy ufają bardziej. Kto może liczyć na większe pokłady zaufania wyborców — rząd czy opozycja? Jaki jest stan rywalizacji na polskiej scenie politycznej. Odpowiedź w artykule.

Jakie badanie najlepiej wskazuje, jaki jest obecnie stan polityki w Polsce? Rywalizacja pomiędzy opozycją a rządem każdego dnia zapełnia serwisy informacyjne i stanowi punkt odniesienia do większości programów publicystycznych. Postanowiliśmy regularnie sprawdzać na StanPolityki.pl komu w sporze rząd — opozycja Polacy bardziej ufają.

W ostatnim badaniu IBSP zapytaliśmy o to, komu w obecnej sytuacji bardziej ufają Polacy. 37,2% wskazań uzyskała opozycja, której przewaga nad obecnym rządem sięga aż 11 p.p. (któremu bardziej ufa co czwarty badany).

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej?

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej? (suma)

Z kolei 36,7% Polaków wskazało, że nie ufa ani obecnemu rządowi, ani opozycji. Co istotne te 36% to nie muszą być osoby, które są niezaangażowane w politykę i dlatego nie mają zaufania ani do jednej ani do drugiej strony. Po prostu te 36% wyłamuje się z podziału na rząd i opozycje lub jak kto woli na PiS i Anty – PiS. Świadczyć o tym mogłoby, że w tej grupie przeważają wyborcy Konfederacji i partii Polska 2050. 

Ranking Poparcia Polityków – luty 2021

W najnowszym rankingu przygotowanym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania 10 najważniejszych polityków w kraju, liderów partii, Prezydenta i Premiera. Kto jest liderem poparcia, a kogo działania najbardziej przeszkadzają wyborcom?

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną (CATI) w dniach 25-26 stycznia na próbie 1001 dorosłych Polaków. Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll.

Chcesz poznać pełen raport zaufania do rządu i opozycji? Sprawdzić, kto cieszy się największym zaufaniem wśród młodych, dowiedzieć się jak zaufanie zmienia się wśród wyborców poszczególnych partii, a także poznać zestawienia zaufania ze względu na poglądy, czy wielkość miejscowości?  

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z artykułem i raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

Zaufanie wyborców do rządu i opozycji – luty 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl sprawdził, komu w obecnej sytuacji Polacy ufają bardziej. Kto może liczyć na większe pokłady zaufania wyborców — rząd czy opozycja? Jaki jest stan rywalizacji na polskiej scenie politycznej. Odpowiedź w artykule.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Prognoza do Sejmu i Senatu (05.2023)

Najnowsza prognoza do Sejmu i Senatu StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny...

Sondaże wyborcze 2023 – komu warto zaufać?

Dzięki współpracy OGB, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Gazety.pl i Instytut Zamenhofa powstał wyjątkowy raport “Czyim sondażom i prognozom warto ufać?”. W świetle...

Sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Sondaż Senat IBSP – 03.2023

Jak wyglądałby skład Senatu, gdyby do wyborów doszłoby w najbliższym czasie? Czy Pakt Senacki utrzymałby swoją dotychczasową większość? A na jaki wynik mogłoby liczyć...