Starcie polityków – Rafał Trzaskowski vs Szymon Hołownia

Autor: OGB Pro 4 października 2023

Który polityk związany z polską opozycją, cieszy się większym poparciem wśród swojego elektoratu partyjnego – Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia? A kogo z nich bardziej popierają mieszkańcy największych miast czy osoby będące w najmłodszej grupie wiekowej? Sprawdzamy na StanPolityki.pl!

Raporty znajdują się na dole artykułu

Którego polityka wolą wyborcy największych partii?

Wyborcy Trzeciej Drogi, podobnie jak elektorat KO, są przywiązani do czołowych polityków popieranego przez siebie ugrupowania – 85,50% z nich wspiera działania Rafała Trzaskowskiego, a 72,191% Szymona Hołowni. Osoby głosujące na największą partię opozycyjną, lepiej oceniają premiera naszego kraju niż wyborcy Trzwciej Drogi byłego dziennikarza, a różnica ta wynosi 12,59 p.p.

Rafała Trzaskowskiego nie popiera prawie 23,98% wyborców Trzeciej Drogi, a brak poparcia dla Szymona Hołowni wyraża 22,84% zwolenników KO

Polityk związany z Koalicją Obywatelską, jest mniej znany niż Szymon Hołownia, chociaż oboje cieszą się wysoką rozpoznawalnością, biorąc pod uwagę elektoraty partyjne – Rafała Trzaskowskiego kojarzy 99,27% osób głosujących na KO, a Szymona Hołownia znają wszyscy wyborców jego ugrupowania. 

Poparcie Rafała Trzaskowskiego wśród wyborców KO (9.2023)

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Poparcie Szymona Hołowni wśród wyborców Trzeciej Drogi (9.2023)

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Raport – Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych mogłaby liczyć na drugi najwyższy wynik w wyborach parlamentarnych. Jak wygląda elektorat tego ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

 

Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia?

Politycy różnią się znacznie poparciem we wszystkich grupach wiekowych. 36,82% osób będących w wieku 18-29 lat sprzyja Rafałowi Trzaskowskiemu, a były dziennikarz w żadnej grupie wiekowej nie uzyskał tak wysokiego poparcia. W przypadku najmłodszej grupy wiekowej, wobec Szymona Hołowni sympatię wyraża 13,47% osób będących w tym wieku. Ponad 24% trzydziestolatków wyraża zaufania wobec działań Szymona Hołowni.  Co nie powinno dziwić, Rafała Trzaskowskiego najbardziej popierają mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców – 56,76% z nich ufa prezydentowi Warszawy. 24,93%% – to poparcie Szymona Hołowni wśród mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców. 

Raport – Trzecia Droga

Czas na raport dotyczący Trzeciej Drogi, koalicji Polski 2050 oraz PSL-u zawartej w maju 2023 r. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?

Rafał Trzaskowski to jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych polityków na opozycji. Cieszy się też dużo większym poparciem w większości grup społecznych niż lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk. Równocześnie pozycji Szymona Hołowni jest zdecydowanie inna. Były dziennikarz, mimo dużej rozpoznawalności, nie może cieszyć się aż tak dużym poparciem, nawet wśród wyborców własnego ugrupowania, wśród których odpowiedź „Ani popieram, ani nie popieram” zaznaczyło aż 21,87%.

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Poparcie Rafała Trzaskowskiego wśród mieszkańców miasta pow. 500 tys. mieszkańców (9.2023)

Poparcie Szymona Hołowni wśród mieszkańców miasta do 20 tys. mieszkańców (9.2023)

Poparcie Rafała Trzaskowskiego wśród osób w wieku 18-29 lat (9.2023)

Komentarz eksperta

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

ZOFIA KWIATKOWSKA
Ekspert OGB

Raport – wydatki na obronność (10.2023)

Już po raz szósty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o zwiększeniu wydatków na obronność  po ponad 500 dniach trwania konfliktu w Ukrainie?

Zapoznaj się z raportem dotyczącym Rafała Trzaskowskiego:Zapoznaj się z raportem dotyczącym Donalda Tuska:

 

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...

Raport – Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...