Starcie polityków – Mateusz Morawiecki vs Donald Tusk

Autor: OGB Pro 28 września 2023

Który polityk związany z dwoma największymi partiami w Polsce, cieszy się większym poparciem wśród swojego elektoratu partyjnego – Mateusz Morawiecki czy Donald Tusk? A kogo z nich bardziej popierają mieszkańcy największych miast czy osoby powyżej 70. roku życia? Sprawdzamy na StanPolityki.pl!.

Raporty znajdują się na dole artykułu

Którego polityka wolą wyborcy największych partii?

Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak elektorat KO, są przywiązani do czołowych polityków popieranego przez siebie ugrupowania – 87,74% z nich wspiera działania Mateusza Morawieckiego, a 79,17% Donalda Tuska. Osoby głosujące na obecną partię rządzącą, lepiej oceniają premiera naszego kraju niż wyborcy KO byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, a różnica ta wynosi 8,57 p.p.

Mateuszowi Morawieckiego nie popiera prawie 97% wyborców KO, a brak poparcia dla Donalda Tuska wyraża 95,39% zwolenników partii rządzącej.

Polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością, jest mniej znani niż Donald Tusk, biorąc pod uwagę elektoraty partyjne – Mateusza Morawieckiego kojarzy 99,12% osób głosujących na PiS, a Donalda Tuska 99,32% wyborców największej partii opozycyjnej.

Poparcie Mateusza Morawieckiego wśród wyborców PiS (09.2023)

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Poparcie Donalda Tuska wśród wyborców KO (09.2023)

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Raport – Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych mogłaby liczyć na drugi najwyższy wynik w wyborach parlamentarnych. Jak wygląda elektorat tego ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

 

Mateusz Morawiecki czy Donald Tusk?

Politycy różnią się znacznie poparciem we wszystkich grupach wiekowych. 83,34% osób będących w wieku 18-29 lat nie sprzyja Mateuszowi Morawieckiemu, w przypadku Donalda Tuska antypatię wyraża 54,70% przedstawicieli tej grupy wiekowej. Prawie 60% sześćdziesięciolatków wyraża zaufania wobec działań Mateusza Morawieckiego. Donald Tusk w żadnej grupie wiekowej nie osiągnął tak wysokiego poparcia. Tylko wśród osób powyżej 70 roku życia uzyskał poparcie wyższe niż 50%. Co nie powinno dziwić, Donalda Tuska najbardziej popierają mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców – 45,80% z nich ufa byłemu premierowi. 39,78% – to poparcie Mateusza Morawieckiego wśród mieszkańców wsi.

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Mateusz Morawiecki pełni funkcję premiera i się to prawdopodobnie nie zmieni po wyborach, w przypadku gdy Prawo i Sprawiedliwość będzie w stanie utworzyć rząd samodzielny czy koalicyjny, a Donald Tusk to polityk, który już pełnił ten urząd i możliwe, że znowu stanąłby na czele rządu, gdyby jego partia wygrałaby wybory. Jednak w obu przypadkach, politycy cieszą się większą nieufnością poszczególnych grup społecznych niż ufnością. Jedynymi grupami, które ich popierają, to ich elektoraty partyjne, Dodatkowo poparcie lub obojętność dla działań Donalda Tuska wyrażają wyborcy pozostałych ugrupowań opozycyjnych.

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Poparcie Donalda Tuska wśród mieszkańców miasta pow. 500 tys. mieszkańców (09.2023)

Poparcie Mateusza Morawieckiego wśród mieszkańców wsi (09.2023)

Poparcie Mateusza Morawieckiego wśród osób w wieku 18-29 lat (09.2023)

Komentarz eksperta

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

ZOFIA KWIATKOWSKA
Ekspert OGB

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje na to, że wybory do izby wyższej parlamentu  będą wyjątkowo wyrównane i do ostatniej chwili...

Zapoznaj się z raportem dotyczącym Mateusza Morawieckiego:Zapoznaj się z raportem dotyczącym Donalda Tuska:

 

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...

Raport – Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...