Czy Polacy chcą energetyki bez węgla?

Autor: OGB Pro 11 marca 2021

W najnowszym raporcie przygotowanym przez IBSP zapytaliśmy Polaków o ich opinię na temat sposobu pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Czy ich zdaniem nadszedł czas na rezygnację z energetyki opartej na elektrowniach węglowych? Artykuł jest częścią większego raportu dotyczącego przyszłości energetyki w Polsce dostępnego na StanPolityki.pl.

Coraz więcej Polaków odczuwa potrzebę wprowadzania innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań na w sektorze energetycznym. Z roku na rok wzrasta wiedza Polaków w dziedzinie pozyskiwania źródeł energii. Badanie przeprowadzone przez IBSP pokazało, że ponad połowa badanych (53,61%) poparłaby zmianę sposobu produkcji energii elektrycznej w Polsce nieopartej na węglu. Jedynie 33,17% wszystkich respondentów odpowiedziała, że Polska powinna pozostać przy konwencjonalnym sposobie pozyskiwania energii elektrycznej.

Badanie przeprowadzone przez IBSP wskazuje, że w ostatnich latach zaszły spore zmiany w postrzeganiu energii produkowanej z węgla.

Czy Polska powinna zrezygnować z produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych?

  • Zdecydowanie nie
  • Raczej nie
  • Ani tak, ani nie
  • Raczej tak
  • Zdecydowanie tak
Komentarz eksperta

Ponad połowa Polaków deklaruje, że to czas na rezygnację z produkcji elektryczności z węgla, to milowy krok w świadomości społeczeństwa i nie lada wyzwanie dla polityków. Zmiana całego systemu energetycznego oznacza ogromne inwestycje i innowacje, ale dodatkową motywacją dla polityków powinien być upadający mit o „polskim złocie”, który paraliżował polityków wszystkich rządów przed odejmowaniem zdecydowanych decyzji. Cały nasz raport na temat „Energii Przyszłości” pokazuje, że społeczeństwo jest bardziej nowoczesne i patrzące w przyszłość niż sami politycy. Prym wiodą tu kobiety, które wręcz domagają się czystych, ekologicznych źródeł energii.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Ponad połowa Polaków chce zmian w sektorze energetyki. Które Odnawialne Źródła Energii mają ich zdaniem największy potencjał w naszym kraju? Ilu Polaków twierdzi, że rodzima energetyka nie powinna być oparta wyłącznie na jednym surowcu?

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...