Czy Polacy chcą energetyki bez węgla?
11 marca 2021
W najnowszym raporcie przygotowanym przez IBSP zapytaliśmy Polaków o ich opinię na temat sposobu pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Czy ich zdaniem nadszedł czas na rezygnację z energetyki opartej na elektrowniach węglowych? Artykuł jest częścią większego raportu dotyczącego przyszłości energetyki w Polsce dostępnego na StanPolityki.pl.
Coraz więcej Polaków odczuwa potrzebę wprowadzania innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań na w sektorze energetycznym. Z roku na rok wzrasta wiedza Polaków w dziedzinie pozyskiwania źródeł energii. Badanie przeprowadzone przez IBSP pokazało, że ponad połowa badanych (53,61%) poparłaby zmianę sposobu produkcji energii elektrycznej w Polsce nieopartej na węglu. Jedynie 33,17% wszystkich respondentów odpowiedziała, że Polska powinna pozostać przy konwencjonalnym sposobie pozyskiwania energii elektrycznej.
Badanie przeprowadzone przez IBSP wskazuje, że w ostatnich latach zaszły spore zmiany w postrzeganiu energii produkowanej z węgla.
Czy Polska powinna zrezygnować z produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych?
- Zdecydowanie nie
- Raczej nie
- Ani tak, ani nie
- Raczej tak
- Zdecydowanie tak
Ponad połowa Polaków chce zmian w sektorze energetyki. Które Odnawialne Źródła Energii mają ich zdaniem największy potencjał w naszym kraju? Ilu Polaków twierdzi, że rodzima energetyka nie powinna być oparta wyłącznie na jednym surowcu?
Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.
Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.
Ponad połowa Polaków deklaruje, że to czas na rezygnację z produkcji elektryczności z węgla, to milowy krok w świadomości społeczeństwa i nie lada wyzwanie dla polityków. Zmiana całego systemu energetycznego oznacza ogromne inwestycje i innowacje, ale dodatkową motywacją dla polityków powinien być upadający mit o „polskim złocie”, który paraliżował polityków wszystkich rządów przed odejmowaniem zdecydowanych decyzji. Cały nasz raport na temat „Energii Przyszłości” pokazuje, że społeczeństwo jest bardziej nowoczesne i patrzące w przyszłość niż sami politycy. Prym wiodą tu kobiety, które wręcz domagają się czystych, ekologicznych źródeł energii.