Czy Polacy chcą energetyki bez węgla?

Autor: OGB Pro 11 marca 2021

W najnowszym raporcie przygotowanym przez IBSP zapytaliśmy Polaków o ich opinię na temat sposobu pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Czy ich zdaniem nadszedł czas na rezygnację z energetyki opartej na elektrowniach węglowych? Artykuł jest częścią większego raportu dotyczącego przyszłości energetyki w Polsce dostępnego na StanPolityki.pl.

Coraz więcej Polaków odczuwa potrzebę wprowadzania innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań na w sektorze energetycznym. Z roku na rok wzrasta wiedza Polaków w dziedzinie pozyskiwania źródeł energii. Badanie przeprowadzone przez IBSP pokazało, że ponad połowa badanych (53,61%) poparłaby zmianę sposobu produkcji energii elektrycznej w Polsce nieopartej na węglu. Jedynie 33,17% wszystkich respondentów odpowiedziała, że Polska powinna pozostać przy konwencjonalnym sposobie pozyskiwania energii elektrycznej.

Badanie przeprowadzone przez IBSP wskazuje, że w ostatnich latach zaszły spore zmiany w postrzeganiu energii produkowanej z węgla.

Czy Polska powinna zrezygnować z produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych?

  • Zdecydowanie nie
  • Raczej nie
  • Ani tak, ani nie
  • Raczej tak
  • Zdecydowanie tak
Komentarz eksperta

Ponad połowa Polaków deklaruje, że to czas na rezygnację z produkcji elektryczności z węgla, to milowy krok w świadomości społeczeństwa i nie lada wyzwanie dla polityków. Zmiana całego systemu energetycznego oznacza ogromne inwestycje i innowacje, ale dodatkową motywacją dla polityków powinien być upadający mit o „polskim złocie”, który paraliżował polityków wszystkich rządów przed odejmowaniem zdecydowanych decyzji. Cały nasz raport na temat „Energii Przyszłości” pokazuje, że społeczeństwo jest bardziej nowoczesne i patrzące w przyszłość niż sami politycy. Prym wiodą tu kobiety, które wręcz domagają się czystych, ekologicznych źródeł energii.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Ponad połowa Polaków chce zmian w sektorze energetyki. Które Odnawialne Źródła Energii mają ich zdaniem największy potencjał w naszym kraju? Ilu Polaków twierdzi, że rodzima energetyka nie powinna być oparta wyłącznie na jednym surowcu?

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Zaufanie do rządu i opozycji (wrzesień 2021)

Publikujemy najnowszy raport dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą rząd i opozycję. Zobaczmy, jak sytuacja zmieniła się po bardzo gorących politycznie wakacjach.

Poparcie dla polityków we wrześniu

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.

Raport poparcia polityków (wrzesień)

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.