Ranking Poparcia Polityków
8 marca 2021
W najnowszej odsłonie Rankingu Poparcia Polityków zapytaliśmy wyborców o ich stosunek do czołowych polityków w naszym kraju. IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) sprawdził, jak zmieniło się poparcie Polaków dla politycznych liderów w marcu 2021 roku.
Rafał Trzaskowski liderem poparcia w marcu 2021
Największym poparciem wyborców cieszy się Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski (33 proc.), który wyprzedził w marcowym sondażu lidera z ubiegłego miesiąca – Szymona Hołownię (31 proc. poparcia). Niezmiennie trzecie miejsce na podium zajmuje Prezydent Polski Andrzej Duda z 24 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach uplasowali się Premier Mateusz Morawiecki (22 proc.), Jarosław Kaczyński (17 proc.), Zbigniew Ziobro (16 proc.), Borys Budka (15 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (14 proc.), Włodzimierz Czarzasty (13 proc.) i Krzysztof Bosak (12 proc.).
Ranking Poparcia Polityków w Polsce (marzec 2021)
W porównaniu z badaniem z lutego, najbardziej poparcie spadło Szymonowi Hołowni z 43% w lutym do 31% w marcu. Także pozostali politycy z czołówki naszego zestawienia stracili poparcie. Rafał Trzaskowski stracił 5 p.p. od lutego, Andrzej Duda stracił 4 p.p. a Mateusz Morawiecki 3 p.p. Liderem braku zaufania jest niezmiennie Jarosław Kaczyński 74% negatywnych ocen, na kolejnych miejscach jest Zbigniew Ziobro z 71% wskazań oraz Krzysztof Bosak z 66% braku poparcia.
Chcesz poznać pełen raport z sondażu parlamentarnego? Sprawdzić, kto cieszy się największym poparciem wśród młodych, a także poznać zestawienia poparcia ze względu na poglądy, płeć czy wielkość miejscowości?
Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.
Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.
W naszym rankingu nie bez przyczyny zadajemy pytanie o poparcie lub jego brak dla działań konkretnych polityków zamiast pytania o zaufanie, które jest mniej powiązane z bieżącą aktywnością polityczną. Tak mocny spadek poparcia dla Szymona Hołowni w momencie, gdy jego partia jest liderem w naszym sondażu parlamentarnym nie jest błędem, ale pokazuje co dzieje się za kurtyną wśród wyborców opozycyjnych. Notowania Szymona Hołowni z poprzedniego badania były tak wysokie, bo uzyskiwał on też pozytywne opinie wśród elektoratów innych partii opozycyjnych. Dla przykładu poparcie dla jego działań deklarowało w lutym prawie 50% wyborców Koalicji Obywatelskiej, dziś to tylko 27%, czyli ta grupa zmalała w ciągu miesiąca o połowę. Podobnie wygląda sytuacja wśród wyborców Lewicy, aż 40% z nich deklarowało poparcie dla SH w lutym, dziś tylko 20%. To pokazuje, że większa rywalizacja na opozycji, transfery posłów i wzajemna krytyka spowodowała, że dla części wyborców Szymon Hołownia stał się jednym z polityków, bardziej rywalem niż sprzymierzeńcem. To by oznaczało, że okres taryfy ulgowej wśród wyborców opozycji się już skończył i zaczyna się rywalizacja o sympatie wyborców.