Ranking Poparcia Polityków

Autor: OGB Pro 8 marca 2021

W najnowszej odsłonie Rankingu Poparcia Polityków zapytaliśmy wyborców o ich stosunek do czołowych polityków w naszym kraju. IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) sprawdził, jak zmieniło się poparcie Polaków dla politycznych liderów w marcu 2021 roku.

Rafał Trzaskowski liderem poparcia w marcu 2021

Największym poparciem wyborców cieszy się Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski (33 proc.), który wyprzedził w marcowym sondażu lidera z ubiegłego miesiąca – Szymona Hołownię (31 proc. poparcia). Niezmiennie trzecie miejsce na  podium zajmuje Prezydent Polski Andrzej Duda z 24 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach uplasowali się Premier Mateusz Morawiecki (22 proc.), Jarosław Kaczyński (17 proc.), Zbigniew Ziobro (16 proc.), Borys Budka (15 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (14 proc.), Włodzimierz Czarzasty (13 proc.) i Krzysztof Bosak (12 proc.).

Ranking Poparcia Polityków w Polsce (marzec 2021)

W porównaniu z badaniem z lutego, najbardziej poparcie spadło Szymonowi Hołowni z 43% w lutym do 31% w marcu. Także pozostali politycy z czołówki naszego zestawienia stracili poparcie. Rafał Trzaskowski stracił 5 p.p. od lutego, Andrzej Duda stracił 4 p.p. a Mateusz Morawiecki 3 p.p. Liderem braku zaufania jest niezmiennie Jarosław Kaczyński 74% negatywnych ocen, na kolejnych miejscach jest Zbigniew Ziobro z 71% wskazań oraz Krzysztof Bosak z 66% braku poparcia. 

Komentarz eksperta

W naszym rankingu nie bez przyczyny zadajemy pytanie o poparcie lub jego brak dla działań konkretnych polityków zamiast pytania o zaufanie, które jest mniej powiązane z bieżącą aktywnością polityczną. Tak mocny spadek poparcia dla Szymona Hołowni w momencie, gdy jego partia jest liderem w naszym sondażu parlamentarnym nie jest błędem, ale pokazuje co dzieje się za kurtyną wśród wyborców opozycyjnych. Notowania Szymona Hołowni z poprzedniego badania były tak wysokie, bo uzyskiwał on też pozytywne opinie wśród elektoratów innych partii opozycyjnych. Dla przykładu poparcie dla jego działań deklarowało w lutym prawie 50% wyborców Koalicji Obywatelskiej, dziś to tylko 27%, czyli ta grupa zmalała w ciągu miesiąca o połowę. Podobnie wygląda sytuacja wśród wyborców Lewicy, aż 40% z nich deklarowało poparcie dla SH w lutym, dziś tylko 20%. To pokazuje, że większa rywalizacja na opozycji, transfery posłów i wzajemna krytyka spowodowała, że dla części wyborców Szymon Hołownia stał się jednym z polityków, bardziej rywalem niż sprzymierzeńcem. To by oznaczało, że okres taryfy ulgowej wśród wyborców opozycji się już skończył i zaczyna się rywalizacja o sympatie wyborców.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Chcesz poznać pełen raport z sondażu parlamentarnego? Sprawdzić, kto cieszy się największym poparciem wśród młodych, a także poznać zestawienia poparcia ze względu na poglądy, płeć czy wielkość miejscowości?  

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z pełnym raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Zaufanie do rządu i opozycji (wrzesień 2021)

Publikujemy najnowszy raport dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą rząd i opozycję. Zobaczmy, jak sytuacja zmieniła się po bardzo gorących politycznie wakacjach.

Poparcie dla polityków we wrześniu

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.

Raport poparcia polityków (wrzesień)

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.