Poparcie liderów wśród elektoratów ich partii (09.2023)

Autor: OGB Pro 27 września 2023

W badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonym na zlecenie StanPolityki.pl sprawdziliśmy, jacy partyjni liderzy cieszą się największym poparciem wśród elektoratów swoich partii. Kto może najsilniej liczyć na elektorat własnego ugrupowania, a kto zostaje w tyle i jakie zmiany nastąpiły w stosunku do badania z lipca? Sprawdzamy!

Na początku zaznaczmy, że podobnie jak w przypadku poprzednich badań, względem polityków, pojawił się jeszcze jeden z możliwych wariantów odpowiedzi – “Nie znam”, który także uwzględniliśmy w zestawieniu poparcia liderów wśród ich elektoratów. 

W lipcowym badaniu, na największe poparcie wśród elektoratów swoich partii mógł liczyć Donald Tusk, jednak w najnowszym zestawieniu na stanowisko lidera awansował Jarosław Kaczyński, którego popiera 85,95% zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajmuje Sławomir Mentzen, którego poparcie w elektoracie Konfederacji przekracza 81%. Podium zamyka z kolei Donald Tusk, który spadł na trzecią pozycję. Jego poparcie wśród osób głosujących na KO wynosi 79,17%. 

Za pierwszą trójką, ponownie plasuje się Szymon Hołownia, popiera go 72,91% elektoratu Trzeciej Drogi, a kolejne miejsce zajmuje drugi z liderów Trzeciej Drogi – Władysław Kosiniak-Kamysz (57,26%). Poparcie elektoratu poniżej 55% odnotował tylko Włodzimierz Czarzasty.

Zmiana poparcia liderów

Zmiana braku poparcia liderów

Jarosław Kaczyński

85,95% – tak wygląda poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego wśród wyborców PiS-u i oznacza to wzrost o 8,11 p.p. względem lipca. 10,04% chcących głosować na partię rządzącą wykazuje jednocześnie neutralność wobec jej prezesa (spadek o 4,70 p.p. względem ostatniego badania). Z kolei odsetek osób niepopierających Jarosława Kaczyńskiego spadł o 3,32 p.p. czyli do 3,48%. Minimalnie zwiększył się za to odsetek osób głosujących na PiS, które wskazały, że nie znają prezesa partii, z 0,62% do 0,53%.

Jarosław Kaczyński – poparcie wśród wyborców PiS wrzesień 2023

 • nie popieram
 • ani popieram ani nie popieram
 • popieram
 • nie znam

Sławomir Metzen

Sławomir Mentzen – poparcie wśród wyborców Konfederacji wrzesień 2023

 • nie popieram
 • ani popieram ani nie popieram
 • popieram
 • nie znam

Poparcie Sławomira Mentzena jest o 11,33 p.p. wyższe niż jeszcze w lipcu, wynosi 81,20%. Udział osób głosujących na Konfederację o stosunku neutralnym do niego wyniósł tym samym 6,25% (spadł o 8,82 p.p.), a niepopierający go we wrześniu stanowią 6,83% elektoratu tej partii. Nieznajomość Metzena wskazało z kolei 5,72% badanych głosujących na Konfederację, co jest wynikiem o 7,35 p.p. lepszym w stosunku do ostatniego badania.

Donald Tusk

Mimo, że lider Koalicji Obywatelskiej może pochwalić się dość stałym poparciem wśród swoich wyborców, to jego działanie popiera 79,17% głosujących na tę partię (spadek o 5,73 p.p.). O 1,85 p.p. wzrósł też udział tych, którzy wskazali, że ani popierają, ani nie popierają Donalda Tuska, a liczba wyborców KO niepopierający swojego lidera wynosi 5,72% elektoratu, co oznacza wzrost o 5,26 p.p. względem ostatniego badania. Lidera partii nie kojarzy 0,68% wyborców tej partii.

Donald Tusk – poparcie wśród wyborców KO wrzesień 2023

 • nie popieram
 • ani popieram ani nie popieram
 • popieram
 • nie znam

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia – poparcie wśród wyborców Trzeciej Drogi wrzesień 2023

 • nie popieram
 • ani popieram ani nie popieram
 • popieram
 • nie znam

Szymon Hołownia odnotowuje kolejny spadek poparcia. Mimo że lidera Trzeciej Drogi popiera 72,91% popierających tę koalicję, to w porównaniu z lipcowym badaniem, oznacza to spadek o 8,32 p.p. 21,87% planujących głosować na Trzecią Drogę ma neutralny stosunek do polityka, a nie popiera go 5,22% wyborców tego ugrupowania. 

Władysław Kosiniak-Kamysz

Względem lipca zyskał drugi z liderów Trzeciej Drogi – Władysław Kosiniak-Kamysz. We wrześniu popiera go 57,26% osób zamierzających głosować na Trzecią Drogę, co oznacza wzrost o 4,95 p.p. względem lipca. Tym samym Kosiniak-Kamysz notuje spadek o 10,99 p.p. względem tych, którzy ani go popierają, ani nie popierają (26,56%). W lipcu liczba zwolenników Trzeciej Drogi, która nie darzyła go poparciem była niższa o 2,80 p.p. niż  obecnie.

Władysław Kosiniak-Kamysz – poparcie wśród wyborców Trzeciej Drogi wrzesień 2023

 • nie popieram
 • ani popieram ani nie popieram
 • popieram
 • nie znam

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty – poparcie wśród wyborców Nowej Lewicy wrzesień 2023

 • nie popieram
 • ani popieram ani nie popieram
 • popieram
 • nie znam

Stawkę po raz kolejny zamyka Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy. Poparcie dla niego deklaruje 54,67%, co względem lipca stanowi wzrost o ok. 12 p.p. Lidera Nowej Lewicy ani popiera, ani nie popiera 22,47% (+8,52 p.p.), a brak poparcia dla polityka wyraża 7,57% wyborców partii. Nieznajomość Włodzimierza Czarzastego deklaruje 15,29% zwolenników Nowej Lewicy.

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje na to, że wybory do izby wyższej parlamentu  będą wyjątkowo wyrównane i do ostatniej chwili...

W stosunku do badania z lipca odnotowaliśmy duże przetasowania, szczególnie na szczycie zestawienia. Jarosław Kaczyński zajmował wtedy trzecie, a Sławomir Mentzen drugie miejsce, a obecnie zajmują dwa pierwsze miejsca na podium. Jest to dobra oznaka przed wyborami, ponieważ pokazuje wysokie zaufanie do polityków przed wyborami. Jednak, aby uzyskać dobry wynik i zdobyć większość w Sejmie RP. może to nie wystarczyć. 

 

Podobnie, jak wskazywaliśmy w lipcu, po raz kolejny warto spojrzeć na poparcie liderów Trzeciej Drogi, Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, ponieważ poparcie wśród zwolenników ugrupowania w obu przypadkach spadła. Coraz więcej osób, które popierają Trzecią Drogę, okazują politykom brak zaufania. Czy będzie to miało przełożenie na wynik tego ugrupowania? Przekonamy się 15 października! 

 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB


 

Zapytaj eksperta!

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Raport – frekwencja (09.2023)

Czy Polacy chcieliby wziąć udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyłyby się one w najbliższym czasie? Ile wynosiłaby frekwencja w tym głosowaniu? Sprawdzamy w badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 7-11.09.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...

Raport – Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...