Sondaż parlamentarny IBSP (07.2023)

Autor: OGB Pro 12 lipca 2023

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 6-10 lipca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś wynik wyborów oraz podział mandatów do Sejmu.

PiS pozostaje na stanowisku lidera

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 35,05% wyborców, co oznacza spadek względem marca o 2,84 p.p. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem 30,78%, czyli większym o 0,13 p.p. niż w poprzednim sondażu. Tym samym przewaga partii rządzącej nad główną partią opozycyjną zmalała i dzieli je teraz 4,27 p.p

Pierwsze miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,05%, a na podium znalazłyby się jeszcze Koalicja Obywatelska i Konfederacja.

Na trzecim miejscu z wynikiem 14,74% znalazłaby się Konfederacja, co oznacza wzrost względem marca o 4,78 p.p. W zestawieniu po raz pierwszy pojawia się Trzecia Droga, która uzyskałaby 9,45% poparcia, a Nowa Lewica – 8,89% (wzrost o 1,22 p.p.). Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy” – 0,82%, a inne komitety uzyskałyby 0,27% wszystkich głosów.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°



KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"



Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

PiS nie uzyskałoby samodzielnej większości

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 182 miejsca w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakowałoby aż 49 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 146 miejsc w Sejmie, a Konfederacja na 63 mandaty. Trzecia Droga wprowadziłaby 38 posłów, a Nowa Lewica 30. Jeden mandat przypadłby jeszcze Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie, obecna partia rządząca ma niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, musiałaby wejść w koalicję z Konfederacją, aby uzyskać wymaganą większość. Wspólnie te dwa ugrupowania miałyby 245 parlamentarzystów. Połączone siły Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy dawałoby opozycji 214 mandatów.

Wiele wskazuje na to, że na jesieni w wyborach parlamentarnych największy sukces odniesie trzecia droga, nie ta z nazwy koalicji Polska 2050 i PSL, ale trzecia droga polityczna, którą wytyczyli liderzy Konfederacji, odcinając się zarówno od PiS, jak i KO. Ugrupowanie to zdominowało politycznie grupę Polaków w wieku 18-39 lat i tworzy spór pokoleniowy z dwoma największymi partiami. Jeszcze nigdy w polskiej polityce wyborcy przed przed czterdziestym rokiem życia nie ustawiali się tak bardzo w kontrze do głównego sporu dwóch największych partii. Gdyby dziś doszło do wyborów, to podział mandatów w Sejmie stawia i PiS i opozycję jako zakładnika Konfederacji, by stworzyć stabilną większość w parlamencie.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

KUP RAPORT "PORADNIK KANDYDATA"





Wybory Parlamentarne – Sejm (6-10.07.2023 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Konfederacja
  • Trzecia Droga
  • Nowa Lewica
  • Inni

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Polecane na StanPolityki.pl:

 

Szanse na mandat (06.2023)

Układanie list wyborczych to kluczowy moment każdych wyborów, ponieważ miejsce na liście ma duży wpływ na zdobycie mandatu poselskiego. A jaki odsetek głosów na liście trzeba by uzyskać, żeby zdobyć najlepszy wynik? Sprawdzamy w raporcie specjalnym, w którym zawarliśmy...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 6-10.07.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...