Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Autor: OGB Pro 28 marca 2023

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś wynik wyborów oraz podział mandatów do Sejmu.

Pełen raport znajduje się na dole artykułu

PiS utrzymuje pozycję lidera

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 37,89% wyborców, co oznacza wzrost względem lutego o 3,19 p.p. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem 30,65%, czyli mniejszym o 3,26 p.p. niż miesiąc temu. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli dziś więcej niż przed miesiącem, a różnica ta się znacznie powiększyła i wynosi 7,24 p.p.

Pierwsze miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 37,89%, a na podium znalazłyby się jeszcze Koalicja Obywatelska i Konfederacja.  

Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja, której poparcie wynosi 9,96%, co oznacza spadek względem lutego o 1,17 p.p. Partia Szymona Hołowni uzyskałaby wynik na poziomie 8,44% (wzrost o 1,11 p.p.), a Nowa Lewica 7,67% (wzrost o 0,93 p.p.). Na kolejnych miejscach, partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. Poniżej progu wyborczego znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 3,26% (spadek o 0,47 p.p.), a także Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy” – 2,13%, tym samym poparcie ugrupowania w ciągu miesiąca wzrosło o 0,05 p.p.

Początek roku zdecydowanie obfituje w dynamiczne zmiany w polityce. Nasz najnowszy sondaż na pewno zawiera w sobie większą motywację wyborców Prawa i Sprawiedliwości do pójścia na wybory, co przekłada się na wynik tej partii. Na pewno znaczenie miały wypowiedzi związane z Janem Pawłem II i wzrost emocji w polityce. To pokazuje, że partia rządząca do wygranej w wyborach potrzebuje tylko znaleźć temat dla swoich wyborców, by wyciągnąć ich z domu do głosowania, a ostatnie tygodnie im w tym sprzyjały. 

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

PiS musiałoby stworzyć koalicję

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 207 miejsc w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby aż 24 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 155 miejsc w Sejmie, a Konfederacja na 41 mandatów. Polska 2050 wprowadziłaby 34 posłów, a Nowa Lewica 22. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca miałaby niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, dlatego musiałaby wejść w koalicję z Konfederacją. Wspólnie te dwa ugrupowania miałyby 248 parlamentarzystów. Połączone siły Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy dawałoby opozycji 211 mandatów.

Ranking prezesów instytucji – 03.2023

Adam Glapiński, Marian Banaś, Julia Przyłębska, Paweł Borys czy Marcin Wiącek - kto z nich może cieszyć się dziś największym zaufaniem wśród Polaków? Czy mieszkańcy Polski znają w ogóle prezesów najważniejszych instytucji? Sprawdzamy w badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych...

Koalicja Obywatelska w tym samym czasie straciła poparcie na rzecz partii, które bardziej jednoznacznie wypowiadały się i głosowały w sprawie JP2 i innych spraw światopoglądowych. Widać, że w przypadku tego typu starć, na lepszej pozycji są partie, które są jednoznacznie za lub jednoznacznie przeciw. Marcowy sondaż potwierdził też 3 główne wnioski z lutowego badania. Po pierwsze walka o I miejsce będzie trwała przez całą kampanię, po drugie Konfederacja już na stałe zadomowiła się na podium, a po trzecie i Nowa Lewica i Polska 2050 sama lub w koalicji z PSL do ostatniej chwili, nie będzie mieć gwarancji czy w nowym Sejmie się znajdzie ze względu na próg wyborczy. Te trzy czynniki będą napędzać dynamikę polityczną w najbliższych miesiącach.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Wybory Parlamentarne – Sejm (18-20.03.2023 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Konfederacja
  • Polska 2050
  • Nowa Lewica
  • Mniejszość Niemiecka
Zapytaj eksperta!

 

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

 

Zapoznaj się z raportem:

 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 18-20.03.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Legalizacja marihuany (09.2023)

Czy marihuana powinna być legalna w Polsce? To ostatni z tematów światopoglądowych, o który zapytaliśmy w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska...

Refundacja operacji zmiany płci (08.2023)

Refundacja operacji zmiany płci to kolejny temat, który został uwzględniony w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl. Jak...

Zrównanie wieku emerytalnego (08.2023)

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, po raz drugi sprawdziliśmy opinie Polaków na temat tego, czy wiek...

Nauczanie religii w szkole (08.2023)

Tym razem w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdziliśmy opinie Polaków na temat nauczania religii w szkole. Jak ich zdanie...