Co czytać na Gwiazdkę?

Autor: OGB Pro 23 grudnia 2021

Niektórzy twierdzą, że polityka nie jest najlepszym tematem do rozmowy przy świątecznym stole. Dlatego jej najwięksi fani, chcąc uniknąć rodzinnych kłótni, zapewne w trakcie Świąt nie raz zatęsknią za dobrą polityczną analizą. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy poniższe zestawienie tekstów z LokalnaPolityka.pl i StanPolityki.pl, które umili świąteczną przerwę. Dla fanów zjawisk społecznych przypominamy zaś ciekawy artykuł ze ZmianySpoleczne.pl Wszystkie artykułu są otwarte dla wszystkich.

Premier Tuska

Aby przejąć władzę, Koalicja Obywatelska musiałaby zrobić podsumowanie błędów z przeszłości i obrać nowy kurs. Donald Tusk po powrocie do rodzimej polityki uznał, że aby osiągnąć cel, należy skierować ofertę wyborczą nie tylko do mieszkańców dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Pozostaje jeszcze pytanie: kto powinien zostać kandydatem Donalda Tuska na premiera? 

Premier Tuska

Jeśli PO pod przewodnictwem Donalda Tuska utrzyma “ludowy” charakter polityki zaprezentowany na ostatniej konwencji w Płońsku to za chwilę rozpoczną się (lub już się rozpoczęły) poszukiwania kandydata KO na premiera, który będzie wiarygodny w ramach nowo przyjętego kierunku. Sprawdzamy,...

Czy powinna istnieć możliwość odwoływania posłów w trakcie kadencji?

Ostatnimi czasy często słyszymy o zmianach barw partyjnych przez posłów. Wiele osób uważa, że takie postępowanie powinno być powodem do odwołania posła, jednak z reguły do tego nie dochodzi. Co myślą o tym Polacy? W naszym badaniu zapytaliśmy ich o możliwość odwoływania posłów w trakcie kadencji. 

Czy powinna istnieć możliwość odwoływania posłów w trakcie kadencji?

W Sejmie zdarzają się sytuacje, po których pojawiają się komentarze, że dany poseł powinien zrezygnować z mandatu - na przykład w przypadku zmiany barw partyjnych. Rzadko jednak do tego rzeczywiście dochodzi. Sprawdziliśmy więc, co myślą Polacy o możliwości odwoływania...

Badanie - co Polacy myślą o Polskim Ładzie?

Polski Ład to jeden z najgłośniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych programów partii rządzącej. Temat ten podzielił Polaków, którzy w dużej mierze nie do końca zdają sobie sprawę, co pakiet rzeczywiście zawiera. Czy Polki i Polacy uważają, że Polski ład będzie dla nich korzystny, czy wręcz przeciwnie?

Badanie – co Polacy myślą o Polskim Ładzie?

Zapytaliśmy Polaków co uważają o Polskim Ładzie w najprostszy możliwy sposób. Czy uważają, że dzięki niemu zyskają czy stracą pieniądze. Odpowiedzi mogą dać do myślenia rządzącym, dla których to sztandarowy projekt.

Jak PO przegrało Polskę powiatową

Nie jest tajemnicą, że pozycja PiS w Polsce powiatowej jest wyjątkowo mocna. Jednak nie zawsze tak było. Dlaczego PO przegrało walkę o powiaty? Gdzie zostały ostatnie bastiony opozycji? Sprawdzamy, jak sytuacja zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat i zastanawiamy się, co mogłaby zrobić KO aby wyjść z trudnej sytuacji. 

Here we go again, czyli powtórka w Warszawie

Wybory samorządowe nigdzie nie są tak ekscytujące, jak w Warszawie. Jednak czy na pewno powinniśmy za każdym razem dać się wciągać w dyskusję na temat tego kto wygra, skoro to i tak od początku jest przesądzone? W tym artykule pokazujemy, ile prawdy jest w sondażach i zdradzamy, który z nich okazał się najdokładniejszy. 

Jak Polacy postrzegają swoje spożycie alkoholu?

W naszym badaniu zapytaliśmy Polaków, jaki jest ich stosunek do alkoholu. Czy uważają, że spożywają go więcej, czy mniej niż przed pięcioma laty? Jakie trunki wybierają? Okazuje się, że nasze postrzeganie picia bardzo często odbiega od rzeczywistości, którą pokazują statystyki. 

Przeczytaj także

Kto wygra wybory?

Śledzimy dzień po dniu wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Który z polityków zdoła utrzymać mandat? Która partia zdobędzie najwięcej miejsc w tym organie? ...

Raport – ocena nowelizacji Kodeksu wyborczego

Od grudnia na polskiej scenie politycznej trwa debata dotycząca nowelizacji Kodeksu wyborczego. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych okazał się zapis o zwiększeniu liczby obwodów wyborczych,...

Co czytać w Święta 2022?

Podczas gdy dla jednych Święta to czas ucieczki od politycznej rzeczywistości, dla innych to w końcu upragniony moment na nadrobienie zaległości w lekturze. Spieszymy...