Badanie – co Polacy myślą o Polskim Ładzie?

Autor: OGB Pro 2 sierpnia 2021

Zapytaliśmy Polaków co uważają o Polskim Ładzie w najprostszy możliwy sposób. Czy uważają, że dzięki niemu zyskają czy stracą pieniądze. Odpowiedzi mogą dać do myślenia rządzącym, dla których to sztandarowy projekt.

Polski Ład miał być programem, który pozwoli Prawu i Sprawiedliwości odbudować przewagę w sondażach, która od jesieni zeszłego roku zdawała się maleć. Okazało się jednak, że ogłoszenie tego programu nie wywołało zmiany w poziomie poparcia partii rządzącej. Sprawdziliśmy, jakie mogą być tego przyczyny. Okazuje się bowiem, że w sumie ponad 50% badanych uważa, że straci w związku z ogłoszonym programem. Ponad 28% twierdzi, że nie wpłynie on znacząco na ich sytuację. Zaledwie 18,6% badanych przyznało, że wiąże nadzieje na zysk z Polskim Ładem.

Rząd zaprezentował zestaw rozwiązań podatkowych pod nazwą “Polski Ład”. Czy Pana(i) zdaniem osobiście Pan(i) więcej straci czy zyska na zaprezentowanych rozwiązaniach?

 • Zdecydowanie więcej stracę
 • Raczej więcej stracę
 • Ani nie zyskam, ani nie stracę
 • Raczej więcej zyskam
 • Zdecydowanie więcej zyskam

Jeśli porównać odpowiedzi, których udzielali kobiety i mężczyźni to okaże się, że to ci ostatni częściej przewidują straty związane z Polskim Ładem – więcej o około 4 p.p. Co ciekawe, jednocześnie to wśród panów więcej jest osób, które uważają, że program rządowy przyniesie im zyski – również o około 4 p.p. Kobiety natomiast zdecydowanie częściej są zdania, że nic się w ich sytuacji nie zmieni.

Polski Ład: stracę czy zyskam? – kobiety

 • Zdecydowanie więcej stracę
 • Raczej więcej stracę
 • Ani nie zyskam, ani nie stracę
 • Raczej więcej zyskam
 • Zdecydowanie więcej zyskam

Polski Ład: stracę czy zyskam? – mężczyźni

 • Zdecydowanie więcej stracę
 • Raczej więcej stracę
 • Ani nie zyskam, ani nie stracę
 • Raczej więcej zyskam
 • Zdecydowanie więcej zyskam
Komentarz eksperta

W przestrzeni publicznej pojawiło się już wiele badań na temat Polskiego Ładu. Często błędnie przypisywano sukces zaprezentowanym propozycjom, pytając wprost, czy np. podwyższenie kwoty wolnej Polakom się podoba czy nie. Problem polega jednak na tym, że mogą nam się podobać pojedyncze rozwiązania, ale niekoniecznie cały pakiet. Polacy nie wiedzą też, co dokładnie na Polski Ład się składa, i wyrabiają sobie opinie ogólną. Do Polaków dotarł komunikat, że część na Polskim Ładzie straci, a część zyska. Tu leży moim zdaniem największy błąd przy komunikowaniu tego pakietu rozwiązań. Przy obecnym braku zaufania do rządu i państwa, gdy słyszymy, że jedni stracą, a inni zyskają, trudno nam uwierzyć, że to my będziemy tymi szczęśliwcami. Pod tym względem Polski Ład nie tyle nie stał się kołem napędowym polityki rządu, ale wręcz stał się jej obciążeniem. Dla zdecydowanej większości wyborców Polski Ład jest karą, podwyżką podatków, a nie nagrodą po epidemii.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Jak głosują grupy zawodowe?

Sprawdziliśmy, na kogo zagłosowałyby poszczególne grupy zawodowe, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Szczególnie przyglądamy się preferencjom emerytów i rencistów i porównujemy je z wynikami z wcześniejszych badań.

Z Lewicą czy bez? – wyniki sondażowe w przeliczeniu na mandaty

Nasz ostatni sondaż wskazał na wiele zmian na polskiej scenie politycznej. Szczególnie istotny wydaje się niski wynik Lewicy, która zaczyna balansować na krawędzi progu wyborczego oraz wzrost poparcia dla PiS. Dziś przedstawiamy więc dwie symulacje: jak wyglądałby rozkład mandatów...

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Co czytać w Święta 2023?

Święta to nie tylko czas odpoczynku, ale często też politycznych dyskusji przy świątecznym stole oraz nadrabiania zaległych lektur. W związku z tym, w tym...