Sondaż Senat IBSP – 03.2023

Autor: OGB Pro 22 marca 2023

Jak wyglądałby skład Senatu, gdyby do wyborów doszłoby w najbliższym czasie? Czy Pakt Senacki utrzymałby swoją dotychczasową większość? A na jaki wynik mogłoby liczyć PiS? Sprawdzamy w najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych na StanPolityki.pl.

Pełen raport dostępny jest dla użytkowników OGB Pro

Pakt Senacki uzyskałby najlepszy wynik

Na kandydatów z Paktu Senackiego, czyli porozumienia Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Nowej Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz samorządowców zagłosowałoby dziś 48,92% Polaków. Drugi wynik – 32,41% należałby do kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciela innego, lokalnego komitetu w Senacie, chciałoby zobaczyć 13,63% Polaków, a kandydaci Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy” otrzymaliby 5,05% głosów. 

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°Pierwsze miejsce należałoby do Paktu Senackiego (48,92%), a drugi wynik uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość (32,41%). 


Porównując ten wynik z wyborami w 2019 roku, gdzie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości otrzymali 44,56% głosów, oznacza to spadek o 12 p.p. W przypadku komitetów opozycyjnych, które łącznie w 2019 uzyskały 43,66%, dziś poprawiły swój wynik o ok. 5 p.p. Bezpartyjni Samorządowcy w wyborach do Senatu w 2019 otrzymali 1,82%, więc obecny sondaż daje im o 3 p.p. więcej. Chęć głosowania na pozostałe, lokalne komitety do Senatu, jest o prawie 4 p.p. wyższe niż w 2019 (9,96% w wyborach).

Wybory do Senatu są bardzo charakterystyczne, z jednej strony głosujemy na konkretne nazwisko, ale z drugiej za naszą decyzją bardzo często stoi chęć wsparcia konkretnej partii politycznej. Z tego powodu już dziś połowę mandatów w Senacie dałoby się z łatwością przydzielić kandydatom Paktu Senackiego lub PiS-u, nie wiedząc nawet, kto by kandydował. Ciekawsza jest druga połowa okręgów, w których kandydaci będą rywalizować oraz to, jakie będzie poparcie dla partii i ile będzie konkurentów o mandat – bo to od tego zależeć będzie ostateczny zwycięzca. W 2019 roku tuż przed wyborami, udało nam się prawidłowo wskazać aż 89 przyszłych senatorów, tym razem zadanie może być trudniejsze. Nasze badanie pokazuje, że chęć głosowania na kandydatów Bezpartyjnych Samorządowców i lokalnych komitetów jest wyższy niż w wyborach 2019. To oznacza większą niepewność w tych okręgach, gdzie różnica pomiędzy kandydatem PiS a kandydatem Paktu Senackiego jest niewielka. Nie oznacza to jednak, że w Senacie zobaczymy lokalnego kandydata czy senatora Bezpartyjnych, ale ich wyniki w wyborach, będą wpływać na ostateczny wynik.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się, kto dominuje na wsi, a kto wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Odwiedź sklep OGB Pro:

 

Polecane na StanPolityki.pl:

 

Raport – Nowa Lewica

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Nowej Lewicy - partii, która według naszego ostatniego sondażu, jako ostatnia przekroczyłaby próg wyborczy. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?

Starcie polityków – Rafał Trzaskowski vs Donald Tusk

Który polityk KO cieszy się większym poparciem wśród elektoratu partyjnego - Donald Tusk czy Rafał Trzaskowski? A kto z nich cieszy się większą popularnością wśród mieszkańców największych miast, a kto wśród czterdziestolatków? Sprawdzamy w nowym cyklu raportów na StanPolityki.pl.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (marzec 2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane zbliżającym się okresem wyborczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 24-27.02.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Prognoza do Sejmu i Senatu (05.2023)

Najnowsza prognoza do Sejmu i Senatu StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny...

Sondaże wyborcze 2023 – komu warto zaufać?

Dzięki współpracy OGB, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Gazety.pl i Instytut Zamenhofa powstał wyjątkowy raport “Czyim sondażom i prognozom warto ufać?”. W świetle...

Sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Raport – sondaż Senat IBSP – 03.2023

Jak wyglądałby skład Senatu, gdyby do wyborów doszłoby w najbliższym czasie? Czy Pakt Senacki utrzymałby swoją dotychczasową większość? A na jaki wynik mogłoby liczyć...