Starcie polityków – Rafał Trzaskowski vs Donald Tusk

Autor: OGB Pro 9 sierpnia 2023

Który polityk KO cieszy się większym poparciem wśród elektoratu partyjnego – Donald Tusk czy Rafał Trzaskowski? A kto z nich cieszy się większą popularnością wśród mieszkańców największych miast, a kto wśród sześćdziesięciolatków? Sprawdzamy w cyklu raportów „Starcie polityków” na StanPolityki.pl.

Raporty znajdują się na dole artykułu

Którego polityka wolą wyborcy KO?

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej są przywiązani do czołowych polityków popieranego przez siebie ugrupowania – 88,56% z nich popiera Rafała Trzaskowskiego, a 84,90% Donalda Tuska. To były przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest lepiej oceniany przez wyborców swojej partii, jednak różnica w braku poparcia między liderami KO nie jest wielka, wynosi zaledwie 0,62 p.p. Donald Tusk jest kojarzony przez ponad 98% elektoratu partii, a Rafał Trzaskowski przez wszystkich wyborców największej partii opozycyjnej, co świadczy o ich dużej popularności wśród osób głosujących na KO. 

Prezydenta Warszawy popiera 69,84% osób o poglądach lewicowych, tymczasem Donaldowi Tuskowi sprzyja tylko ok. 55% z nich.

Donald Tusk jest politykiem, wobec którego wyborcy największej partii opozycyjnej mają bardziej neutralne nastawienie, odsetek odpowiedzi “Ani popieram, ani nie popieram” wyniósł 12,58%, a wobec Rafała Trzaskowskiego ta opcja była wybierana przez ok. 9% elektoratu partyjnego. Prezydenta Warszawy popiera też 69,51% osób o poglądach centrowych, tymczasem Donaldowi Tuskowi sprzyja tylko ok. 58,32% z nich.

Poparcie Rafała Trzaskowskiego wśród wyborców KO

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Poparcie Donalda Tuska wśród wyborców KO

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie znam

Raport – Poparcie elektoratów partyjnych dla koalicji rządowych (08.2023)

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, ale również Prognozy do Sejmu i Senatu i Trackingu poparcia partii politycznych, żadna z partii nie uzyskałaby większości, która pozwoliłaby na samodzielnie sprawowanie władzy. W związku z tym, zapytaliśmy elektoraty partyjne, z...

 

Rafał Trzaskowski czy Donald Tusk?

Obu polityków zdecydowanie więcej osób nie popiera, niż popiera – we wszystkich grupach wiekowych odsetek osób im niechętnych przekracza 35%. Antypatia jest widoczna zwłaszcza wśród sześćdziesięciolatków – 63,08% Polaków w wieku 60-69 lat nie sprzyja Donaldowi Tuskowi, a 55,23% Rafałowi Trzaskowskiemu. Politykom Koalicji Obywatelskiej najbardziej sprzyjają mieszkańcy największych miast, jednak to ponownie Rafał Trzaskowski może liczyć wśród nich na większe wsparcie (61,78%, przy 58,49% dla Donalda Tuska). 

Raport – nauczanie religii w szkole (08.2023)

Tym razem w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdziliśmy opinie Polaków na temat nauczania religii w szkole. Jak ich zdanie w tej kwestii zmieniło się w ciągu roku? Sprawdzamy to w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro!

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, to nie tylko najbardziej rozpoznawalni liderzy Koalicji Obywatelskiej, ale są też najbardziej rozpoznawalnymi politykami w ogóle. Ostatnie miesiace przyniosły liderom KO poparcie wśród najmłodszych wyborców – dużą różnicę widać zwłaszcza w przypadku Donalda Tuska, którego w lutym nie poperało jeszcze 41,74% przedstawicieli tej grupy wiekowej. Jednak podczas kampanii wyborczej politycy będą musieli przede wszystkim dotrzeć do wyborców, którzy deklarują że  nie znają liderów KO lub przekonać tych niepopierajacych polityków i samo ugrupowanie. 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Poparcie Rafała Trzaskowskiego wśród osób w wieku 60-69 lat

Poparcie Donalda Tuska wśród osób w wieku 60-69 lat

Poparcie Rafała Trzaskowskiego wśród mieszkańców miasta pow. 500 tys. mieszkańców

Komentarz eksperta

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

ZOFIA KWIATKOWSKA
Ekspert OGB

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (07.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 6-10 lipca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

Zapoznaj się z raportem dotyczącym Rafała Trzaskowskiego:Zapoznaj się z raportem dotyczącym Donalda Tuska:

 

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...