Sondaż Prezydencki IBSP – Luty 2021

Autor: OGB Pro 15 lutego 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl zapytał, na kogo Polacy oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. Jest to pierwszy sondaż prezydencki z prawdopodobnymi kandydatami, którzy mogą walczyć o prezydenturę po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy.

W sondażu uwzględniliśmy dziś najbardziej prawdopodobnych kandydatów głównych partii politycznych i ruchów. Naturalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Rafał Trzaskowski, który uzyskał w 2020 r. ponad 10 mln głosów, tak samo naturalnym kandydatem Polski 2050 jest lider ugrupowania Szymon Hołownia. 

Ze względu na to, że po zakończeniu obecnej kadencji Andrzej Duda nie będzie mógł ubiegać się o III kadencję, jako kandydata PiS wskazaliśmy Beatę Szydło, która naszym zdaniem jest dziś najbardziej prawdopodobnym wyborem, ma ona też najwyższe notowania u bukmacherów jako przyszły kandydat PiS. Kandydatem PSL w naszym badaniu jest Władysław Kosiniak-Kamysz a Konfederacji — Krzysztof Bosak. Jako kandydata Nowej Lewicy wskazaliśmy Agnieszkę Dziemanowicz-Bąk. Niewątpliwie Lewica będzie musiała wystawić innego kandydata niż poprzednio przy fatalnym wyniku Roberta Biedronia. Już w tych wyborach wytykano Lewicy, że nie wystawiła kobiety do tej rywalizacji, przewidujemy więc, że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk będzie brana pod uwagę na kandydatkę Lewicy.

Na pierwszym miejscu w naszym sondażu znajduje się Rafał Trzaskowski z niemal 34% poparciem. To o 3,5 p.p. więcej niż w czerwcu 2020 roku. Na drugim miejscu, co jest niespodzianką, znajduje się Szymon Hołownia z poparciem 25,8%. To prawie 12 p.p. więcej niż w I turze wyborów prezydenckich. Dopiero na trzecim miejscu jest kandydat PiS Beata Szydło z poparciem 20,5%. Byłyby to pierwsze wybory prezydenckie od 2000 roku, w których w drugiej turze, rywalizującą o wygranie parą nie byłby duet kandydatów PO i PiS. Krzysztof Bosak mógłby liczyć na prawie 12%, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w czerwcu 2020 r. Władysław Kosiniak-Kamysz mógłby liczyć na 3,7% a Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na 2,6%.

Sondaż parlamentarny IBSP

Najnowszy sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl, pokazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę - Polska 2050 - partia Szymona Hołowni, wyprzedzi PiS i uzyska 27,70% głosów.

To badanie bardzo ciekawie koreluje z badaniem parlamentarnym, w którym poparcie dla Koalicji Obywatelskiej jest o wiele niższe niż poparcie dla Rafała Trzaskowskiego na Prezydenta Polski a poparcie dla Beaty Szydło niższe niż poparcie dla PiS do Sejmu. Mogłoby się wydawać, że sondażowy sukces partii Szymona Hołowni przełoży się na jego dobry wynik w wyborach prezydenckich, okazuje się jednak, że wizja Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta Polski mocno utrwaliła się w głowach wyborców. Może to wskazywać podział ról na opozycji, jaki wskazują wyborcy, gdzie dla Rafała Trzaskowskiego przewiduje się rolę Prezydenta RP.

Także w naszym Rankingu Poparcia Polityków Szymon Hołownia uzyskiwał wyższe poparcie od Rafała Trzaskowskiego, a jednak w sondażu prezydenckim kolejność jest inna.

To badanie prezydenckie, wcześniejsze badanie parlamentarne i Ranking Poparcia Polityków pokazują naszym zdaniem zmianę w polskiej polityce, która nastąpiła jesienią 2020 roku i wiąże się z mocnymi spadkami poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości oraz kształtowaniem się sceny politycznej na nowo. 

Liderzy poparcia w Polsce – luty 2021

W najnowszym rankingu przygotowanym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zapytaliśmy Polaków, czy popierają działania 10 najważniejszych polityków w kraju, liderów partii, Prezydenta i Premiera. Kto cieszy się największym poparciem?

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną (CATI) w dniach 25-26 stycznia na próbie 1001 dorosłych Polaków. Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll.

Chcesz poznać pełen raport z sondażu prezydenckiego? Sprawdzić, kto cieszy się największym poparciem wśród młodych, dowiedzieć się jak chcą głosować wyborcy partii, a także poznać zestawienia poparcia ze względu na poglądy, płeć czy wielkość miejscowości?  

Rozpocznij 14-dniowy okres próbny w OGB Pro i zapoznaj się z artykułem i raportem dostępnym wyłącznie dla abonentów.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Sondaż prezydencki OGB – II tura – 03.2024

W ostatnim sondażu prezydenckich, zaprezentowaliśmy wynik I tury wyborów na prezydenta Polski. Dziś sprawdzamy, jakby przebiegła decydująca tura wyborów prezydenckich. Czy Szymon Hołownia miałby...

Kto prezydentem Polski? Sondaż IBSP (02.2023)

Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zapytał Polaków, na kogo oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. Jest to pierwszy sondaż prezydencki z uwzględnieniem Mariusza...

Raport – sondaż prezydencki (02.2023)

Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zapytał Polaków, na kogo oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. Jest to pierwszy sondaż prezydencki z uwzględnieniem Mariusza...