Sondaż parlamentarny IBSP

Autor: OGB Pro 1 lutego 2021

Najnowszy sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl, pokazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę – Polska 2050 – partia Szymona Hołowni, wyprzedzi PiS i uzyska 27,70% głosów.

Polska 2050 może zostać liderem w kraju

Sondaż IBSP przeprowadzony dla StanPolityki.pl wskazuje Polskę 2050 jako lidera spośród wszystkich partii wyborczych. Według sondażu ugrupowanie uzyskałoby 27,70% głosów. Tym samym partia Szymona Hołowni wyprzedziłaby PiS, który uzyskałby 26,96%. Podium zamyka Koalicja Obywatelska z 20,24% poparciem. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie – Konfederacja (10,99%) oraz Lewica (7,56%). Nie znalazłby się w nim natomiast PSL (2,61%). Stosunkowo niewielkie, lecz większe od PSL-u poparcie zyskuje Agrounia (3,67%) która, póki co nie jest jeszcze stricte partią polityczną.

Jak zagłosowałyby poszczególne grupy Polaków?

IBSP sprawdził dokładnie, na którą partię oddałyby głos poszczególne grupy Polaków, w zależności od ich poglądów, wieku, płci, wielkości miejscowości czy wykształcenia. Pełen, 10-stronnicowy raport z sondażu parlamentarnego IBSP jest dostępny dla subskrybentów OGB Pro.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-26 stycznia na 1001-osobowej próbie dorosłych Polaków. Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Prognoza do Senatu – 07.2024

W prognozie do Senatu sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w wyższej izbie parlamentu w siódmym miesiącu 2024 roku? Czy Pakt Senacki cały czas utrzymuje swoją...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...