Kto prezydentem Polski? Sondaż IBSP (02.2023)

Autor: OGB Pro 1 lutego 2023

Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zapytał Polaków, na kogo oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. Jest to pierwszy sondaż prezydencki z uwzględnieniem Mariusza Błaszczaka jako potencjalnego kandydata PiS na Prezydenta RP oraz Adama Bodnara, byłego rzecznika Praw Obywatelskich.

Sprawdź pełen raport z badania 

Pierwsza tura nie roztrzygnełęby wyniku wyborów

Na dwa lata przed kolejnymi wyborami prezydenckimi sprawdzamy, jak do tego starcia przygotowani są potencjalni kandydaci oraz jak wypadają w tym zestawieniu kandydaci, który nie pojawiał się jeszcze w dyskusjach o prezydenturze. Poniżej nasz ekspert tłumaczy, dlaczego wybraliśmy taki zestaw kandydatów i jak może potoczyć się wyścig o prezydenturę.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

Pierwszą turę wygrałby Rafał Trzaskowski, który w pojedynku o urząd prezydenta kraju zmierzyłby się z Mariuszem Błaszczakiem, a przewaga wyniosłaby ponad 5 p.p. 

Gdyby Polacy mieli zagłosować na prezydenta na początku 2023 roku, to do drugiej tury trafiłby Rafał Trzaskowski (KO) oraz Mariusz Błaszczak, startujący z ramienia PiS. Na pierwszego z nich chce głosować 35,69% Polaków a na drugiego 30,65%. Kolejni kandydaci cieszą się już o wiele mniejszym poparciem. Szymona Hołownię w roli Prezydenta RP widzi 11,64%, Sławomira Metzena 8,43%, a Władysława Kosiniaka-Kamysza 4,06%. Adam Bodnar kolejny debiutant w naszym zestawieniu, który potencjalnie mógłby startować z własnego komitetu, mógłby liczyć na 3,32% poparcia. Mniej niż 1% uzyskałaby Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy. Ok. 6% Polaków jest nie potrafiło wskazać, na kogo oddałoby głos w wyborach prezydenckich.

Wynik sondażu znajdziesz na końcu artykułu

 

 

Komentarz eksperta

Wybory prezydenckie w 2025 będą być może ważniejsze niż wybory parlamentarne na jesieni. To wybory prezydenckie zdecydują, która strona politycznego sporu weźmie całą pulę. Postanowiliśmy sprawdzić w sondażu polityków, o których mówiło się od pewnego czasu, że mogą wystartować w wyborach. Przede wszystkim Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, który niedawno został człowiekiem roku Tygodnika Wprost. Jego zaangażowanie w sprawy obronności powodują, że wysuwa się jako naturalny kandydat na zwierzchnika sił zbrojnych. Dobry wynik osiąga też Słamowir Mentzen z Konfederacji, w szczególności wynik wśród osób w wieku 18-29 plasuje go tuż za Rafałem Trzaskowskim. Zapytaliśmy też o chęć głosowania na Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich. Tu zaskoczeniem może być stosunkowo niski wynik pokazujący, że w spolaryzowanej polityce liczą się politycy mający za sobą silne partie a mniej nazwiska i osoby spoza politycznego sporu.

Łukasz Pawłowski
Ekspert OGB

h”Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.”

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. który polityk dominuje wśród wybranych grup wiekowych lub wyróżnionych ze względu na wykształcenie. Kto zwyciężyłby w dużych miastach, a który z kandydatów mógłby liczyć na poparcie wsi. A jak wygląda rywalizacja w świetle wyznawanych poglądów przez wyborców i na kogo głosowałyby elektoraty poszczególnych grupowań. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Odwiedź sklep OGB Pro:


 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 10-15.01.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także