Rząd vs. Opozycja – komu ufają Polacy?

Autor: OGB Pro 15 marca 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl sprawdził, której stronie politycznej rywalizacji bardziej ufają Polacy. Kto może liczyć na większe poparcie wyborców — rząd czy opozycja?

Trwająca niemal od roku pandemia silnie wpływa na ocenę działań polityków. Monitorując dynamikę poparcia partii rządzącej i koalicjantów z opozycji przygotowaliśmy badanie, w którym zapytaliśmy Polaków, do której z partii politycznych mają dziś większe zaufanie.

W marcu 2021 roku respondenci dali jeszcze większy niż w poprzednim miesiącu kredyt zaufania partii opozycyjnym. 37,61% ankietowanych wskazało, że ufa politykom opozycji, tylko 25,35% wskazało, że ma zaufanie dla polityków partii rządzącej. 37,4% odpowiedziało, że nie ufa żadnemu z tych obozów politycznych.

W badaniu IBSP z ubiegłego miesiąca Polacy deklarowali, że bardziej niż partii rządzącej (26,11% poparcia) ufają opozycji. W badaniu z lutego 2021 r. 37,18% badanych wskazało, że darzy większym zaufaniem polityków opozycji. Jednocześnie 36,71% deklarowało, że nie ma zaufania do żadnej z tych partii. To pokazuje, że utrzymuje się trend gdzie na dwóch pierwszych miejscach są odpowiedzi osób którzy bardziej ufają opozycji oraz tych, którzy nie odnajdują się w obecnym sporze (Ta grupa wzrosła o niecały 1 p.p.)

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(Pani) bardziej – rządowi czy opozycji?

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Raport – energia przyszłości, czy Polacy chcą zrezygnować z węgla?

W najnowszym raporcie przygotowanym przez IBSP zapytaliśmy Polaków o ich opinię na temat sposobu pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Czy ich zdaniem nadszedł czas na rezygnację z energetyki opartej na elektrowniach węglowych? Artykuł jest częścią większego raportu dotyczącego przyszłości...

Komentarz eksperta

Dwa wydarzenia jesieni 2020 roku wpłynęły na aktualny kształt polskiej polityki. Te wydarzenia to wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i związane z nim wielomiesięczne protesty oraz skala drugiej fali koronawirusa, która doprowadziła do śmierci tysięcy osób. Od tamtego czasu scena polityczna nie wygląda już tak, jak się do tego przyzwyczailiśmy przez ostatnie pięć lat. Co ważne obydwa te wydarzenia nadszarpnęły zaufanie do systemu i klas politycznych, dlatego ⅓ wyborców odpowiada, że nie ma zaufania ani do rządu, ani do opozycji. Ta grupa dziś wydaje się najciekawsza, wśród niej są zarówno wyborcy głosujący na Konfederację, jak i wyborcy popierający Szymona Hołownię. W dużej mierze od tego, jaki kierunek wybierze najmłodsza grupa wyborców, będzie zależało, kto zwycięży w kolejnych wyborach.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną (CATI) w dniach 25-26 stycznia na próbie 1001 dorosłych Polaków. Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll.

Prognoza poparcia PiS w wyborach parlamentarnych

Prognoza poparcia Polski 2050 w wyborach parlamentarnych

Prognoza do Sejmu

5.03.2021

  • PiS
  • KO
  • Trzecia Droga
  • Nowa Lewica
  • Konfederacja
Inne komitety 1 mandat

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...