Rząd czy opozycja – komu ufają Polacy?

Autor: OGB Pro 26 kwietnia 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie StanPolityki.pl sprawdził, komu w obecnej sytuacji Polacy ufają bardziej. Kto może liczyć na większe zaufanie wyborców — rząd czy opozycja? Odpowiedź w artykule.

Na StanPolityki.pl postanowiliśmy cyklicznie przeprowadzać badanie, w którym sprawdzamy, komu w sporze rząd — opozycja Polacy ufają bardziej. W ostatnim badaniu IBSP zapytaliśmy o to, komu w obecnej sytuacji bardziej ufają Polacy. 33,2% uzyskała opozycja, której przewaga nad obecnym rządem (26,54% poparcia) wynosi niemal 7 p.p. (6,66%). Największa grupa badanych, bo aż 40,26% Polaków wskazało, że w obecnej sytuacji nie ufa ani obecnemu rządowi, ani opozycji.

Komu w obecnej sytuacji w Polsce ufa Pan(i) bardziej – rządowi czy opozycji?

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

W stosunku do naszego badania sprzed miesiąca, zaufanie do rządu wzrosło o 1,19 p.p. W tym samym czasie zaufanie do opozycji zmalało o 4,41 p.p. Co ważne, odsetek osób, które wskazały, że nie mają zaufania ani do rządu, ani do opozycji wzrósł o 3,22 p.p., co jest najwyższą wartością od początku badań.

Choć najwięcej ankietowanych nie posiada zaufania ani dla rządu, ani opozycji można wskazać pewne różnice w odpowiedziach badanych kobiet i mężczyzn. Częściej to kobiety (28,44%) niż mężczyźni (24,48%) wskazywały, że posiadają większe zaufanie dla działań rządu. Podobnie częściej mężczyźni (42,26%) niż kobiety (38,42%) wskazywali, że nie posiadają zaufania ani dla działań opozycji, ani rządu.

Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną (CATI) w dniach 7-9 kwietnia na próbie 1000 dorosłych Polaków. Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll.

Chcesz poznać pełen raport zaufania do rządu i opozycji? Sprawdzić, kto cieszy się największym zaufaniem wśród młodych, dowiedzieć się jak zaufanie zmienia się wśród wyborców poszczególnych partii, a także poznać zestawienia zaufania ze względu na poglądy, czy wielkość miejscowości?  

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...