Raport – Wydatki na obronność (luty 2022)

Autor: OGB Pro 17 lutego 2022

W naszym nowym cyklu badań będziemy przygotowywać raporty na temat chęci Polaków do ponoszenia większych lub mniejszych wydatków na zbrojenia. Niepewność międzynarodowa i zagrożenie ze wschodu powodują, że tematy dotyczące obronności na długo staną się jednymi z kluczowych w polskiej debacie publicznej. 

W naszym badaniu zapytaliśmy, czy państwo polskie powinno wydawać mniej, czy więcej na obronność niż obecnie? Dlaczego takie pytanie? Jednym z podstawowych czynników, który mówi nam o priorytetach społeczeństwa, jest chęć do wydatkowania na ten cel pieniędzy. Z drugiej strony Polacy nie wiedzą, ile dokładnie wydajemy na wojsko i zbrojenia dlatego będziemy regularnie sprawdzać, jak zmienia się ta tendencja i czy nadal, jak w lutowym badaniu, większość Polaków uważa, że powinniśmy wydawać więcej.

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie?

  • Zdecydowanie mniej
  • Raczej mniej
  • Ani mniej, ani więcej
  • Raczej więcej
  • Zdecydowanie więcej

Prawie 28% Polaków odpowiada zdecydowanie tak na pytanie, czy powinniśmy wydawać więcej, raczej tak odpowiada prawie 26% badanych. Z drugiej strony przeciwników jest łącznie niecałe 16%.

Wyraźnie widać też różnicę w podejściu do tematu obronności i wydatków z tym związanych, jeśli patrzymy na odpowiedzi mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn zwolenników większych wydatków jest 56%, wśród kobiet 50%.

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie? (kobiety)

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie? (mężczyźni)

Kluczowe jednak z punktu widzenia badania i przyszłości debaty publicznej w Polsce jest to, jak na sprawę zapatrują się wyborcy PiS i opozycji, czy mieszkańcy wsi i dużych miast bo tam te różnice widać najbardziej. Po szczegóły zapraszamy do raportu.

Komentarz eksperta

Czy tego chcemy, czy nie tematy wojskowe i bezpieczeństwa Polski na stałe wejdą do debaty publicznej i odegrają ogromną rolę w następnej kampanii wyborczej. Pierwsze z cyklu badań na ten temat pokazują, że Polacy realnie odczuwają zagrożenie i nie mają nic przeciwko, by politycy wydawali na zbrojenia więcej niż do tej pory. Obok zdrowia i sytuacji ekonomicznej w Polsce pierwszy raz od wielu lat zdolności obronne wejdą do kluczowych priorytetów Polaków. Badanie pokazuje też, że rządzący mają zielone światło od wyborców, by bardziej niż do tej pory przeznaczać kolejne środki na zakupy wojskowe. Tak długo, jak sytuacja na Ukrainie nie ulegnie normalizacji, a poczucie zagrożenia nie minie, tak długo debata publiczna będzie bardziej zmilitaryzowana i te partie, które szybciej do tej debaty się przystosują, odniosą sukces w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 3−7.02.2022 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – wydatki na obronność – 03.2024

Po raz siódmy, sprawdziliśmy opinie Polaków dotyczące wydatków na obronność. Co myślimy o zwiększeniu wydatków na obronność po ponad 2 latach od wybuchu wojny w...

Raport – wydatki na obronność (10.2023)

Już po raz szósty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o...

Raport – wydatki na obronność (03.2023)

Już po raz piąty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o...