Raport – sytuacja finansowa Polaków (10.2023)

Autor: OGB Pro 6 października 2023

Czas na raport Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl dotyczący perspektywy sytuacji finansowej Polaków. Jaki obraz wyłania się tuż przed wyborami?

Pełen raport znajduje się na dole artykułu

⅕ Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa się polepszy

Polacy zostali zapytani o to “Czy uważa Pan(i), że Pana(i) osobista sytuacja finansowa w najbliższych 3 miesiącach poprawi się czy pogorszy się?”. 26,21% badanych przewiduje pogorszenie się sytuacji materialnej, w tym dla 9,43% sytuacja “Zdecydowanie się pogorszy”, a 16,89% zaznaczyło odpowiedź “Raczej się pogorszy”.

Największy odsetek Polaków – 51,63% uważa, że ich sytuacja finansowa pozostanie bez zmian. W poprawę swoich warunków bytowych wierzy 22,16% osób, a przeciwne zdanie wyraża 26,21% mieszkańców Polski.

Najwięcej osób, 51,63% przyznało, że ich sytuacja finansowa w najbliższym czasie się nie zmieni. W korzystniejszej sytuacji jest 22,16% badanych, którzy mają perspektywę na polepszenie swoich finansów (14,79% zaznaczyło odpowiedź “Raczej się polepszy”, a 7,37% “Zdecydowanie się polepszy”).

Sytuacja finansowa Polaków (9.2023)

  • Zdecydowanie się pogorszy
  • Raczej się pogorszy
  • Ani się pogorszy ani się polepszy
  • Raczej się polepszy
  • Zdecydowanie się polepszy

Sytuacja finansowa Polaków – suma (9.2023)

  • Pogorszy się
  • Ani się pogorszy ani się polepszy
  • Polepszy się

a

Raport – wydatki na obronność (10.2023)

Już po raz szósty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o zwiększeniu wydatków na obronność  po ponad 500 dniach trwania konfliktu w Ukrainie?

Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości najbardziej pozytywnie zapatrują się na swoją finansową przyszłość

Wśród osób głosujących na Prawo i Sprawiedliwość, tylko 4,96% ankietowanych uważa, że ich sytuacja pogorszy się, a 38,45% spodziewa się, że ich sytuacja się polepszy. Brak zmiany przewiduje ponad 56% badanych głosujących na partię Jarosława Kaczyńskiego. Na przeciwległym biegunie, wśród osób popierających Trzecią Drogę, większość wyborców jest zdania, że ich osobista sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu (43,13%). Podobne zdanie mają wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 38% z nich jest przekonana, że czeka ich pogorszenia warunków finansowych.

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Od lutego 2022 Polacy regularnie przyznawali, że ich sytuacja finansowa się stale pogarsza. Wrzesień 2023 roku jest pierwszym miesiącem, w którym mieszkańcy Polski, że na razie nie czują, aby ich sytuacja w tym aspekcie życia się miała zarówno polepszyć, jak i pogorszyć. Mimo że wciąż przeważa odsetek odpowiedzi „Pogorszy się”, przeważa nad tymi bardziej optymistycznymi, to nie ma już pomiędzy nimi tak dużej różnicy, jaka była jeszcze ponad rok temu.  Odpowiedź „Ani się pogorszy, ani się polepszy” przeważa również wśród elektoratów partyjnych.

 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

 

Sytuacja finansowa Polaków – wyborcy PiS-u (9.2023)

Sytuacja finansowa Polaków – wyborcy Trzeciej Drogi (9.2023)

Sytuacja finansowa Polaków – wyborcy KO (9.2023)

Zapytaj eksperta!

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Raport – Nowa Lewica

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Nowej Lewicy - partii, która według naszego wrześniowego sondażu, jako ostatnia przekroczyłaby próg wyborczy. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?

Zapoznaj się z raportem:

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 7-11.09.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – wydatki na obronność (10.2023)

Już po raz szósty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o...

Raport – wydatki na obronność (marzec 2023)

Już po raz piąty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o...

Raport – Bezpieczeństwo Polski (listopad 2022)

Wojna w Ukrainie wpłynęła bezpośrednio na poczucie realnego niebezpieczeństwa w naszym kraju. W związku z tym w badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl...

Raport – Wydatki na obronność (sierpień)

Ponownie w ramach badania zrealizowanego przez IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Jak obawy Polaków o to,...

Raport – Wydatki na obronność (czerwiec)

Już po raz trzeci w badaniu przeprowadzonym przez IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Czy trwająca już...