Raport – wydatki na obronność (10.2023)

Autor: OGB Pro 3 października 2023

Już po raz szósty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o zwiększeniu wydatków na obronność  po ponad 500 dniach trwania konfliktu w Ukrainie?

Pełen raport dostępny jest dla użytkowników OGB Pro

Prawie połowa Polaków chce zwiększenie wydatków na obronność

W badaniu IBSP zapytaliśmy Polaków o to, “Czy Pana(i) zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie?”. Obecnie prawie 50% Polaków uważa, że wydatki na zbrojenia w Polsce powinny zostać zwiększone (w tym 27,11% uważa, że “Raczej”, a 19,85% “Zdecydowanie”).

46,96% Polaków uważa, że państwo powinno wydawać więcej na obronność. Przeciwne zdanie wyraża 11,72% respondentów, a 41,32% uważa, że wydatki te są na odpowiednim poziomie.

Ponad co dziesiąty respondent nie zgadza się z nimi, uważa, że powinny one zostać ograniczone – 4,10% z nich zaznaczyło odpowiedź “Zdecydowanie mniej”, a 7,62% “Raczej mniej”. 41,32% Polaków wybrało odpowiedź “Ani mniej, ani więcej”. 

Wydatki na obronność (9.2023)

  • Zdecydowanie mniej
  • Raczej mniej
  • Ani mniej, ani więcej
  • Raczej więcej
  • Zdecydowanie więcej

Wydatki na obronność – suma (9.2023)

  • Zdecydowanie mniej
  • Ani mniej, ani więcej
  • Zdecydowanie więcej

a

Poparcie liderów wśród elektoratów ich partii (09.2023)

W badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonym na zlecenie StanPolityki.pl sprawdziliśmy, jacy partyjni liderzy cieszą się największym poparciem wśród elektoratów swoich partii. Kto może najsilniej liczyć na elektorat własnego ugrupowania, a kto zostaje w tyle i jakie zmiany nastąpiły...

Wyborcy Nowej Lewicy chcą pozostawienia wydatków na obecnym poziomie

Pięćdziesięciolatkowie są grupą, która najbardziej popiera ograniczenie funduszy na zbrojenia – 12,66% z nich wybrało odpowiedzi “Zdecydowanie mniej” lub “Raczej mniej”. Podobnie, jak w marcu odmienne zdanie mają osoby będące w wieku 30-39 lat, ponieważ aż 55,28% z nich chciałoby, aby państwo zwiększyło środki przeznaczone na obronność.  

Prawie 60% wyborców Prawa i Sprawiedliwości popiera zwiększenie środków na zbrojenia. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich elektoratów, nawet osoby głosujące na Konfederacje nie podchodzą tak entuzjastycznie do tego pomysłu. 50,44% wyborców Nowej Lewicy uważa, że dotychczasowe środki przeznaczone na ten cel powinny być wystarczające, a 19,51% osób głosujących na tę partię chciałoby, aby zostały one zmniejszone.

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Im więcej czasu upływa od rosyjskiej agresji, tym Polacy chcą wydawać mniej na obronność. Mimo że działania wojenne wciąż trwają, temat ten wydaje się coraz bardziej odległy. Na przestrzeni miesięcy widać znaczną różnicę we wzroście odpowiedzi „Ani mniej, ani więcej” – jeszcze w lutym 2023 roku wynosiła 30,80%, a w kwietniu 2022 r. (pierwsze badanie po rozpoczęciu wojny za wschodnią granicą), odpowiedź ta uzyskała tylko 18,15% poparcia. Oczywiście nie można zapomnieć, o tym, że Polacy zmagają się obecnie z innymi problemami, niż jeszcze półtora roku temu i chcą, aby rząd przeznaczał pieniądzr na inne aspekty niż obronność, co ma bezpośrednie przełożenie na ich odpowiedzi. 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

 

Wydatki na obronność – wyborcy PiS-u (9.2023)

Wydatki na obronność – wyborcy Konfederacji (9.2023)

Wydatki na obronność – wyborcy Nowej Lewicy (9.2023)

Zapytaj eksperta!

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Raport – Trzecia Droga

Czas na raport dotyczący Trzeciej Drogi, koalicji Polski 2050 oraz PSL-u zawartej w maju 2023 r. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?

Zapoznaj się z raportem:

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 7-11.09.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – wydatki na obronność (marzec 2023)

Już po raz piąty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o...

Raport – Bezpieczeństwo Polski (listopad 2022)

Wojna w Ukrainie wpłynęła bezpośrednio na poczucie realnego niebezpieczeństwa w naszym kraju. W związku z tym w badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl...

Raport – Wydatki na obronność (sierpień)

Ponownie w ramach badania zrealizowanego przez IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Jak obawy Polaków o to,...

Raport – Wydatki na obronność (czerwiec)

Już po raz trzeci w badaniu przeprowadzonym przez IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Czy trwająca już...