Poparcie elektoratów partyjnych dla koalicji rządowych (08.2023)

Autor: OGB Pro 1 sierpnia 2023

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, ale również Prognozy do Sejmu i Senatu i Trackingu poparcia partii politycznych, żadna z partii nie uzyskałaby większości, która pozwoliłaby na samodzielnie sprawowanie władzy. W związku z tym, zapytaliśmy elektoraty partyjne, z kim ich zdaniem partie, które popierają powinny wejść w koalicję rządową.

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

Najbliżej utworzenia rządu byłoby Prawo i Sprawiedliwość

 

 

Na początku przypomnijmy, jak według najnowszego, lipcowego badania IBSP dla StanPolityki.pl wygląda obecnie sytuacja poszczególnych ugrupowań. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 35,05% głosów. Na drugim miejscu z poparciem 30,78% znalazłaby się Koalicja Obywatelska, a trzeci wynik – 14,74% należałby do Konfederacji.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"W lipcu 2023 Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć ma ponad 35% poparcia, a Koalicja Obywatelska na 30,78% głosów. 

Na Trzecią Drogę zagłosowałoby 9,45% Polaków, a na Nową Lewicę 8,89% uprawnionych do głosowania osób. Bezpartyjni Samorządowcy mogliby liczyć na poparcie na poziomie 0,82%, a inne komitety uzyskałyby łącznie 0,27% głosów.

Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która obecnie może liczyć na największe poparcie, a tym samym to ona prawdopodobnie będzie musiała zbudować koalicyjny rząd na jesieni. Uważa się, że partią, z którą zbuduje powyborczy sojusz, będzie Konfederacja, ze względu na podobne przekonania, szczególnie w kwestiach światopoglądowych. Z tym zdaniem zgadzają się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy właśnie z tym ugrupowaniem chcieliby stworzyć koalicję rządową. Jednocześnie, aż 63,08% wyborców Konfederacji jest przeciwna takiemu sojuszowi, a ugrupowaniem, z którym mogliby się najchętniej porozumieć, jest Trzecia Droga. Jednocześnie są oni elektoratem, który wyraża największy sprzeciw wobec jakiemukolwiek porozumieniu koalicyjnemu. 

W sytuacji, w której partie nie dogadają się i nie stworzą większościowego rządu, czekają nas przyspieszone wybory, a nawet czasowa destabilizacja państwa, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, może mieć poważne konsekwencje dla Polski. 

Patrycja Dziadek
Ekspert ds. polityki ogólnopolskiej

60,28% kobiet głosujących na Prawo i Sprawiedliwość nie poparłoby koalicji z Konfederacją

Na pytanie o wskazanie partii, z którą kobiety głosujące na Prawo i Sprawiedliwość chciałyby wejść w koalicję rządową, najczęściej wskazywaną odpowiedzią była Konfederacja. Mimo to, aż 60,28% z nich, nie poparłaby takiego sojuszu. Największy sprzeciw wobec takiej koalicji wyraziło 50,26% zwolenniczek PiS-u, które wskazały odpowiedź “Zdecydowanie nie”.

Poparcie dla koalicji rządowej PiS-u z Konfederacją (kobiety głosujące na PiS)

 • Zdecydowanie nie
 • Raczej nie
 • Ani tak ani nie
 • Raczej tak
 • Zdecydowanie tak

Poparcie dla koalicji rządowej PiS-u z Konfederacją (wyborcy PiS-u w wieku 18-39 lat)

 • Zdecydowanie nie
 • Raczej nie
 • Ani tak ani nie
 • Raczej tak
 • Zdecydowanie tak

Ich zdanie, popierają najbardziej osoby głosujące na Prawo i Sprawiedliwość, znajdujące się w najmłodszej grupie wiekowej – 18-39 lat. Prawie połowa z nich – 47,9% nie wyraziłoby poparcie wobec takiej koalicji. Przeciwne zdanie ma 20,51% elektoratu PiS-u znajdującego się w tej grupie wiekowej.

A jaką koalicję rządową preferowaliby mężczyźni głosujący na Koalicję Obywatelską? Aż 64,39% z nich poparłoby sojusz z Trzecią Drogą, gdyby zapewniłby on możliwość objęcia rządów w Sejmie RP. Swój zdecydowany sprzeciw w tej kwestii wyraziło 12,66% panów, głosujących na największą partię opozycyjną.

Poparcie dla koalicji rządowej KO z Trzecią Drogą (mężczyźni głosujący na KO)

 • Zdecydowanie nie
 • Raczej nie
 • Ani tak ani nie
 • Raczej tak
 • Zdecydowanie tak

 

Współpracę, z jaką partię najchętniej zawarliby zwolennicy Konfederacji? A czy elektorat Trzeciej Drogi mógłby zgodzić się na koalicję z Prawem i Sprawiedliwością?  Szczegółowe dane publikujemy w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

 

 

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 6-10.07.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...