Poparcie dla polityków w lipcu

Autor: OGB Pro 4 sierpnia 2021

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.

Pierwszy Trzaskowski, a dalej zmiany

Podobnie jak w czerwcu największe poparcie uzyskał Rafał Trzaskowski (33,8%). Kilka punktów procentowych za nim znajduje się Donald Tusk, który po raz pierwszy uwzględniany jest w naszym rankingu, z wynikiem na poziomie ponad 30%. Kolejne miejsca zajmują jednak politycy związani z partią rządzącą. Na trzecim miejscu Prezydent Andrzej Duda (30,1%), na czwartym Premier Mateusz Morawiecki (26,8%). Dopiero na piątym miejscu pojawia się Szymon Hołownia z wynikiem 23,7%. Najgorszy wynik na poziomie 8% odnotowuje lider Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Poparcie polityków – lipiec

  • Rafał Trzaskowski
  • Donald Tusk
  • Andrzej Duda
  • Mateusz Morawiecki
  • Szymon Hołownia
  • Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Zbigniew Ziobro
  • Jarosław Kaczyński
  • Krzysztof Bosak
  • Włodzimierz Czarzasty

Tym samym, jeśli spojrzeć na pozycję w rankingu, okazuje się, że wiele się zmieniło. Pozycja lidera wprawdzie pozostaje niezmieniona (minimalny spadek Rafała Trzaskowskiego o 0,17 p.p. Względem czerwcowego rankingu), lecz drugie miejsce, które wcześniej należało do Szymona Hołowni, zostało zajęte przez nowego w zestawieniu Donalda Tuska. Miejsce trzecie i czwarte nie zmieniło się (Andrzejowi Dudzie i Mateuszowi Morawieckiemu wzrosło odpowiednio o 4,7 i 3,5 p.p.), lecz to na piątym teraz pojawia się Szymon Hołownia (spadek o 5,1 p.p.), a Jarosław Kaczyński, który wcześniej mógł szczycić się tą pozycją został zepchnięty na ósmą pozycję (spadek o 3,7p.p.). Zmiana nastąpiła też na ostatnim miejscu. Włodzimierz Czarzasty (-4,4 p.p.) zastąpił tam Krzysztofa Bosaka (-1,9 p.p.).

Komentarz eksperta

Donald Tusk swój debiut w naszym zestawieniu poparcia dla polityków może uznać za bardzo dobry. Ustępuje tylko Rafałowi Trzaskowskiemu, swojemu formalnemu zastępcy. Rafał Trzaskowski nadal jest liderem poparcia, mimo że nie został liderem Platformy Obywatelskiej. Mocno spadło poparcie dla Szymona Hołowni w momencie, gdy na scenie pojawił się Donald Tusk. To zła wiadomość dla lidera Polska 2050, biorąc pod uwagę rywalizację tej partii z ugrupowaniem Donalda Tuska. Dwa pierwsze miejsca dla polityków opozycji przed dwoma politykami związanymi z PiS (Morawiecki i Duda) pokazują, że nadal potencjał wyborców opozycyjnych jest większy niż wyborców PiS.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

 

Raport – jak odbieramy Polski Ład?

Zapytaliśmy Polaków co uważają o Polskim Ładzie w najprostszy możliwy sposób. Czy uważają, że dzięki niemu zyskają czy stracą pieniądze. Odpowiedzi mogą dać do myślenia rządzącym, dla których to sztandarowy projekt.

Jak głosują grupy zawodowe?

Sprawdziliśmy, na kogo zagłosowałyby poszczególne grupy zawodowe, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Szczególnie przyglądamy się preferencjom emerytów i rencistów i porównujemy je z wynikami z wcześniejszych badań.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 21 − 23.07.2021 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...