
Nowa prognoza do Senatu (09.2023)
20 września 2023
Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje na to, że wybory do izby wyższej parlamentu będą wyjątkowo wyrównane i do ostatniej chwili żadna strona nie może być pewna sukcesu.
Do wyborów zostało:
Pracę nad nową prognozą wyborów do Senatu rozpoczęliśmy od analizy, jak wyborcy poszczególnych partii startujących do Sejmu głosowali w wyborach do Senatu. Do tej prognozy przeanalizowaliśmy obwód po obwodzie z wyborów 2019, dzięki czemu wiemy, jak wyborcy partii głosowali na różnych kandydatów do Senatu.
W naszej nowej prognozie każdy z kandydatów ma przypisaną kategorię i na tej podstawie przypisywane są do niego przepływy wyborców z poszczególnych komitetów wyborczych. Opracowaliśmy łącznie 13 kategorii kandydatów. Do opracowanych kategorii kandydatów należą: kandydat Prawa i Sprawiedliwości; kandydat Koalicji Obywatelskiej, kandydat Nowej Lewicy, kandydat Trzeciej Drogi (PSL), kandydat Trzeciej Drogi (Polska 2050), kandydat Konfederacji, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców, kandydat lokalny (niezależny), kandydat lokalny (prawicowy), kandydat Mniejszości Niemieckiej, kandydat Ślonzoków Razem, a także 2 kategorie odnoszące się do kandydatów, którzy mogą zmylić wyborców (m.in. KW Polska 2050, który nie jest komitetem partii Szymona Hołowni, a także niezależne komitety z członem “Lewica” w nazwie).
Po zgromadzeniu danych ze 100 okręgów wyborczych z 2019 roku zbudowaliśmy model, który umożliwił prognozę, jak wyborcy poszczególnych partii zagłosują w wyborach do Senatu w danym układzie kandydatów.
KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"
DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°
Opracowane schematy przepływów skorygowaliśmy o zgromadzoną przez nas wiedzę na temat zachowań wyborców wobec szczególnych kandydatów w danym okręgu wyborczym oraz o dane ze zrealizowanych sondaży na poziomie okręgów wyborczych do Senatu.
Prognozowane poparcie partii politycznych w okręgach do Senatu zostało następnie przeliczone na podstawie przepływów na głosy dla poszczególnych kandydatów.
Wyniki prognozy do Senatu
Prognoza do Senatu to przewaga sił Paktu Senackiego, który zgromadziłby 53 mandatów (o 2 więcej niż w wyborach z 2019 r.). Tym samym w rękach PiS znalazłoby się 46 foteli senatorskich. Jeszcze tylko Bezpartyjni Samorządowcy wprowadziliby do Senatu 1 swojego przedstawiciela.
20.09.2023
Podział mandatów Pakt Senacki vs. PiS
Najnowsza, oparta o nowy model prognoza do Senatu mówi nam o tym, że partiom Paktu Senackiego daleko jest do zdobycia mandatów w zapowiadanych 65 okręgach do Senatu. Walka o Senat będzie zdecydowanie bardziej wyrównana. Opozycja może liczyć na 2 dodatkowe mandaty w izbie wyższej w porównaniu z 2019 rokiem, ale to nie oznacza, że wszyscy obecni senatorowie są bezpieczni. Spośród senatorów ubiegających się o reelekcję po stronie Paktu Senackiego mandaty stracić mogą Ewa Matecka (okręg nr 95) oraz Janusz Pęcherz (okręg nr 96). Dodatkowo mandaty po stronie opozycji są zagrożone również w kilku innych okręgach, często są to okręgi, w których w 2019 roku było tylko dwóch rywalizujących ze sobą kandydatów PiS i Paktu. Pakt zdobywa jednak mandaty w innych okręgach, dzięki czemu powiększa swoją przewagę. Co najważniejsze w aż 13 okręgach różnica pomiędzy kandydatami wynosi nie więcej niż 5 p.p., a to oznacza, że wszystko będzie się ważyć do samego końca.
Franciszek Michałowski
Szef działu badań OGB Pro
Gdzie znajdują się okręgi, które zadecydują o tym, kto wygra w Senacie? Szczegółowe dane publikujemy tylko w prognozie do Senatu, dostępnej dla użytkowników OGB Pro.

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)
Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje na to, że wybory do izby wyższej parlamentu będą wyjątkowo wyrównane i do ostatniej chwili...