Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024
7 maja 2024
Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na podstawie sondażu OGB przeprowadzonego 22-25 kwietnia?
Pełny raport dostępny dla użytkowników OGB Pro
Koalicja Obywatelska z najwyższym poparciem
Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 33,21% wyborców, co oznacza wzrost względem wyniku Koalicji Europejskiej z 2019 roku o 0,73 p.p. Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 32,66%, czyli większym o 2,68 p.p. niż partia ta uzyskała podczas ostatniego głosowania. Tym samym różnica między dwoma największymi partiami w Polsce w wyborach europarlamentarnych wynosi 0,55 p.p.
Pierwsze miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 33,21%, a na podium znalazłaby się jeszcze Prawo i Sprawiedliwość oraz Trzecia Droga.
Na trzecim miejscu z wynikiem 13,81% znalazłaby się Trzecia Droga. Konfederacja uzyskałaby 12,30% poparcia (wzrost o 3,50 p.p.). Swoich europosłów wprowadziłaby jeszcze Nowa Lewica, na którą zagłosowałoby 5,57% wyborców, a pozostałe ugrupowanie łącznie zdobyłyby poparcie na poziomie 2,45%.
Na który z komitetów wyborczych oddał(a)by Pan(i) swój głos w wyborach do Europarlamentu, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę?
OGB 22-25.04.2024 r.
Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska z taką samą liczbą mandatów
Przekładając poparcie dla partii na mandaty w Parlamencie Europejskim, to Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na najwięcej, bo po 18 miejsc w organie. Trzecia Droga wprowadziłaby 7 europosłów, tylu samo co Konfederacja. Ostatnie trzy mandaty zdobyliby przedstawiciele Nowej Lewicy.
Wybory Europarlamentarne (22-25.04.2024 r.) – podział mandatów
- KO
- PiS
- Trzecia Droga
- Konfederacja
- Nowa Lewica
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.
Dane zawarte w artykule pochodzą z: