Zrównanie wieku emerytalnego (08.2023)

Autor: OGB Pro 22 sierpnia 2023

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, po raz drugi sprawdziliśmy opinie Polaków na temat tego, czy wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony, tak aby zrównał się z wiekiem emerytalnym mężczyzn (65 lat). Jak odpowiedzi na to pytanie zmieniły się w ciągu roku?

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

Ok. 75% Polaków opowiada się przeciwko zrównaniu wieku emerytalnego

W badaniu Polacy zostali zapytani o to “Czy Pana/i zdaniem wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony, tak aby zrównał się z wiekiem emerytalnym mężczyzn (65 lat)?”. Podobnie jak rok temu, 74,64% osób opowiedziało się negatywnie za tym rozwiązaniem. Największą popularnością cieszyła się odpowiedź “Absolutnie nie”, którą zaznaczyło 33% osób. Opcja “Nie” została wybrana przez 29,07% Polaków, a “Raczej nie” uzyskała 12,57% poparcia. 7,40% osób zaznaczyło odpowiedź “Ani tak, ani nie”, a zrównania wieku emerytalnego chciałoby 17,96% Polaków. 8,47% z nich zaznaczyło odpowiedź “Raczej tak”, 5,54% “Tak”, a pozostałe 3,95% wybrało najbardziej zdecydowaną opcję.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"W kwietniu 2022 roku, 20,41% Polaków opowiadało się za zrównaniem wieku emerytalnego. Obecnie poparcie dla takiego rozwiązania wynosi 17,96%.

Zdanie Polaków na temat zrównania wieku emerytalnego dla wszystkich Polaków, w ciągu roku prawie się nie zmieniło. Zmianę widać w przypadku rozłożenia głosów na odpowiedzi popierających to rozwiązanie oraz tych najbardziej niejednoznacznych. 75,58% ankietowanych wskazało negatywne odpowiedzi, a spośród nich najwięcej ankietowanych (33,34%) wskazało opcje “Absolutnie nie”. Opcja “Raczej nie” uzyskała 29,82% poparcia, a “Nie”, a 12,42% “Raczej nie”. Swojego jednoznacznego zdania nie potrafiło wskazać 4,01% osób. Z kolei 20,41% ankietowanych poparło pomysł zrównania wieku emerytalnego niezależnie od płci, z czego tylko 6,09% wybrało najbardziej zdecydowaną odpowiedź. 7,91% ankietowanych udzieliło odpowiedzi “Tak”, a 6,41% “Raczej tak”.

Zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat – suma (04.2022)

Zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat – suma (07.2023)

Jedno z pytań referendalnych brzmi: “Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Temat ten nie został podniesiony przez partię rządzącą przez przypadek – niemal ¾ Polek i Polaków jest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Sprzeciw wobec podnoszenia wieku emerytalnego jest powszechną opinią wśród wszystkich generacji Polaków – od 20-latków po seniorów, a także wśród elektoratów wszystkich partii politycznych. Temat podniesienia wieku emerytalnego jest niekorzystny dla Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi ze względu na współtworzenie rządu przeprowadzającego tą reformę.

 

Franciszek Michałowski

Szef działu badań OGB Pro

Kobiety mają jednoznaczne zdanie w tej sprawie

Jak wyglądałyby wynik badania, gdybyśmy uzależnili je od płci ankietowanych? 81,01% kobiet jest przeciwna zrównaniu wieku emerytalnego, z czego aż 39,57% z nich wybrało najbardziej stanowczą odpowiedź – “Zdecydowanie nie”. 67,84% panów zgadza się z nimi, a 23,46% mężczyzn ma przeciwne zdanie w tej kwestii.

Zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat – kobiety (07.2023)

Zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat – osoby w wieku 60-69 lat (07.2023)

Silny sprzeciw wobec wydłużenia lat pracy kobietom wyrazili również osoby mające 60-69 lat. 83,53% opowiedziało się negatywnie w sprawie kwestii, o którą zostali zapytani w badaniu. Za zrównaniem wieku emerytalnego opowiedziało się 12,52% sześćdziesięciolatków, a swojego jednoznacznego zdania nie potrafiło określić 3,95% osób będących w tej grupie wiekowej.

Podobne zdanie w kwestii zrównania wieku emerytalnego, mają również mieszkańcy miast, w których mieszka od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców, ponieważ 80,93% z nich negatywnie zaopiniowało to rozwiązanie. 15,43% mieszkańców tego typu miejscowości chciałoby, żeby kobiety pracowały dłużej niż obecnie, a 3,64% zaznaczyło odpowiedź “Ani tak, ani nie”.

Zrównanie wieku emerytalnego do 65 lat – mieszkańcy miast od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców (07.2023)

Jakie podejście do zrównania wieku emerytalnego mają przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych? A jaki procent  elektoratu Prawa i Sprawiedliwości poparłoby to rozwiązanie? Szczegółowe dane publikujemy w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

 

 

Raport – zrównanie wieku emerytalnego (08.2023)

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, po raz drugi sprawdziliśmy opinie Polaków na temat tego, czy wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony, tak aby zrównał się z wiekiem emerytalnym mężczyzn (65 lat)....

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...