Sondaż parlamentarny IBSP (kwiecień 2022)

Autor: OGB Pro 14 kwietnia 2022

W pierwszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym już po wybuchu wojny w Ukrainie scena polityczna w Polsce wydaje się odmienna od tej, którą widzieliśmy przez ostatni rok. Jaka jest dzisiaj przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad opozycją i czy partia rządząca miałaby szansę na trzecie, kolejne samodzielne rządy?

PiS ucieka opozycji

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 40,68% wyborców, co oznacza wzrost od lutego o 6,05 p.p. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 22,61%, czyli mniejszym o 3,73 p.p. niż w lutym. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli rekordowe 18 p.p. Na trzecim miejscu znalazła się partia Szymona Hołowni Polska 2050, dla której poparcie wynosi 16,95%, co oznacza wzrost od lutego o 2,07 p.p. Na kolejnych miejscach partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. W Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwie partie, Konfederacja z poparciem 6,94% (spadek o 2,02 p.p.) oraz Lewica z poparciem blisko progu wyborczego (5,53%) co oznacza też spadek o 2 p.p. w porównaniu z badaniem IBSP na początku lutego.

Poniżej progu wyborczego byłaby partia Michała Kołodziejczaka Agrounia z poparciem 4,17% (wzrost o 0,51 p.p.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (Koalicja Polska) z wynikiem 2,82% (spadek o 0,65 p.p.).

Frekwencja wyniosłaby 51,91%, co w stosunku do frekwencji z lutowego sondażu oznacza spadek o 2,69 p.p.

Samodzielna większość PiS

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 235 mandatów, czyli samodzielną większość oraz dokładnie tyle mandatów ile uzyskała ta partia w wyborach w 2019, oraz 2015 roku. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 114 mandatów, Polska 2050 na 81 mandatów, Konfederacja na 21 a Lewica tylko na 8 mandatów. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca już po raz trzeci nie potrzebowałaby żadnego partnera do stworzenia większości w Sejmie, a z budynkiem Parlamentu pożegnaliby się wszyscy posłowie PSL, 20 posłów KO oraz aż 41 posłów Lewicy.

Wybory Parlamentarne – Sejm (7-11.04.2022 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Konfederacja
  • Nowa Lewica
  • Mniejszość Niemiecka
Komentarz eksperta

Ponad 1,5 miesiąca po napaści Rosji na Ukrainę obraz sceny politycznej wygląda zupełnie inaczej niż przed dwoma miesiącami i niemal identycznie jak w 2015 i 2019 roku. Wojna w Ukrainie trwa już ponad 45 dni, a co za tym idzie, dane z sondażu nie przedstawiają typowego dla sytuacji kryzysowych efektu gromadzenia się wokół flagi (czyli wokół władzy), ale przedstawiają nowy obraz polityczny. Minęło już odpowiednio dużo czasu na opadnięcie emocji i szoku wybuchem wojny, teraz żyjemy w nowej rzeczywistości, która tak szybko się nie skończy. Nawet gdyby podpisano porozumienie pokojowe w Ukrainie (na co się nie zapowiada) to zagrożenie ze strony Rosji i tematy bezpieczeństwa będą nadal dominowały w polskiej polityce przez wiele miesięcy czy nawet lat. Spodziewaliśmy się tego efektu w naszej analizie z marca, gdzie przewidywaliśmy, że przewagi partii rządzącej w sytuacji, gdy dominują tematy bezpieczeństwa i wojskowości nie pozwalają opozycji na nawiązanie równej walki z PiS. Podobny efekt opisywaliśmy, śledząc poparcie dla partii politycznej w 2014, czyli gdy poprzednio Rosja zaatakowała Ukrainę i zajęła Krym. Wtedy to partia Donalda Tuska będąca u władzy skorzystała na zmianie nastrojów społecznych, dziś ten sam efekt (lecz na większą skalę ze względu na większą skalę zagrożenia) występuje na korzyść PiS.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z badania a w szczególności z nową strukturą poparcia dla partii oraz by dowiedzieć się która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (kwiecień 2022)

W pierwszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym już po wybuchu wojny w Ukrainie scena polityczna w Polsce wydaje się odmienna od tej, którą widzieliśmy przez ostatni rok. Jaka jest dzisiaj przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad opozycją i czy...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 07.04−11.04.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024

Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...