Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Autor: OGB Pro 13 września 2023

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś wynik wyborów oraz podział mandatów do Sejmu.

PiS pozostaje na stanowisku lidera

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 38,58% wyborców, co oznacza wzrost względem lipca o 3,53 p.p. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem 30,51%, czyli mniejszym o 0,27 p.p. niż w poprzednim sondażu. Tym samym przewaga partii rządzącej nad główną partią opozycyjną zwiększyła się i dzieli je teraz 8,07 p.p.

Pierwsze miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 38,58%, a na podium znalazłyby się jeszcze Koalicja Obywatelska i Konfederacja.

Na trzecim miejscu z wynikiem 11,57% znalazłaby się Konfederacja, co oznacza spadek względem lipca o 3,17 p.p. Trzecia Droga uzyskałaby 8,67% poparcia (spadek o 0,78%), a Nowa Lewica – 8,48% (spadek o 0,41 p.p.). Poniżej progu wyborczego znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy – 1,99%, a inne komitety uzyskałyby 0,20% wszystkich głosów.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"Dokładnie na miesiąc przed wyborami wynik sondażu IBSP pokazuję, że dalecy jesteśmy od wskazania, kto będzie rządził po 15.10. Sam wieczór wyborczy zapowiada się niezwykle interesująco i każde 100 głosów będzie miało wielkie znaczenie. Koalicyjny komitet Trzeciej Drogi jest w naszym sondażu tuż nad progiem, a to oznacza, zupełnie inny podział mandatów, niż gdy wynik będzie delikatnie gorszy.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

PiS nie uzyskałoby samodzielnej większości

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 206 miejsc w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby 25 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 146 miejsc w Sejmie, a Konfederacja na 47 mandaty. Trzecia Droga wprowadziłaby 34 posłów, a Nowa Lewica 26. Jeden mandat przypadłby jeszcze Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie, obecna partia rządząca ma niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, musiałaby wejść w koalicję z Konfederacją, aby uzyskać wymaganą większość. Wspólnie te dwa ugrupowania miałyby 253 parlamentarzystów. Połączone siły Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy dawałoby opozycji 206 mandatów.

Podobnie jest z wynikiem Konfederacji, która niebezpiecznie zbliża się do realnego progu wyborczego zapewniającego jej mandaty w każdym okręgu. Dwa punkty procentowe mniej i mandatów może być nawet o połowę mniej. Dziś scenariusz, w którym PiS samodzielnie rządzi lub brakuje mu do tego kilku mandatów, wymaga nieprzekroczenia przez Trzecią Drogę progu wyborczego (8%) i nieprzekroczenia przez Konfederację realnego progu wyborczego (około 9-10%). Wtedy ten scenariusz będzie bardziej prawdopodobny. Trudno dziś wyobrazić sobie scenariusz, w którym opozycja (KO, Lewica, 3D) zdobywa ponad 231 mandatów.

 

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

KUP RAPORT "PORADNIK KANDYDATA"

Wybory Parlamentarne – Sejm (7-11.09.2023 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Konfederacja
  • Trzecia Droga
  • Nowa Lewica
  • Inni

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Polecane na StanPolityki.pl:

 

Raport – zrównanie wieku emerytalnego (08.2023)

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, po raz drugi sprawdziliśmy opinie Polaków na temat tego, czy wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony, tak aby zrównał się z wiekiem emerytalnym mężczyzn (65 lat)....

Starcie polityków – Szymon Hołownia vs Władysław Kosiniak-Kamysz

Po pojedynku Szymona Hołowni ze Sławomirem Mentzenem, czyli polityków, którzy w październiku po raz pierwszy poprowadzą swoje ugrupowania do wyborów, czas na zestawienie lidera Polski 2050 wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Przyglądamy się, jak wygląda poparcie polityków, którzy niedawno ogłosili...

Starcie polityków – Andrzej Duda vs Jarosław Kaczyński

Po pojedynku Mateusza Morawieckiego i Mariusza Błaszczaka, pora na zestawienie kolejnych polityków związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Dziś patrzymy kto - Andrzej Duda czy Jarosław Kaczyński - cieszy się większym poparciem wśród wyborców partii rządzącej, mieszkańców wsi czy osób...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 7-11.09.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...