Sierpniowa prognoza europarlamentarna

Autor: OGB Pro 28 sierpnia 2020

Jak pokazuje najnowsza prognoza europarlamentarna przygotowana przez StanPolityki.pl, do Parlamentu Europejskiego dostałoby się obecnie 6 partii. Jak rozkładają się mandaty wśród poszczególnych ugrupowań i kto tak traci najwięcej względem zeszłorocznych wyborów do PE?

Jak pokazuje najnowsza prognoza do Europarlamentu, przygotowana w oparciu o wyniki prognozy parlamentarnej portalu StanPolityki.pl z 27 sierpnia, to Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak podczas zeszłorocznych wyborów do PE, zdobyłoby dziś największą liczbę mandatów.

Partii rządzącej przypadają w udziale 24 miejsca w Parlamencie Europejskim, o 3 mniej niż w 2019 roku. Najwięcej delegatów w UE traci druga Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie to może liczyć na 14 mandatów, 8 mniej niż rezultat osiągnięty rok temu przez Koalicję Europejską.

Trzecią polską siłą w PE byłby ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który może liczyć na 5 mandatów. Konfederacja, która w 2019 roku nie przekroczyła progu wyborczego, obecnie otrzymałaby 4 mandaty. Lewica, podobnie jak w 2019 roku, do Europarlamentu wysłałaby 3 przedstawicieli. Z kolei 2 ostatnie miejsca w PE przypadają w udziale Koalicji Polskiej.

Prognozy Stanu Polityki

Wybory europarlamentarne
28.08.2020

Podział mandatów
24
14
5
4
3
2

PiS zdobywa mandaty we wszystkich okręgach

Względem wyborów w 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość traci po jednym mandacie w okręgach 3, 10 i 13 (okręgi z siedzibą w Olsztynie, Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim). Mimo to, PiS to obecnie jedyna partia, który zdobywa mandaty we wszystkich trzynastu okręgach. Najwięcej mandatów partia rządząca zdobywa w okręgu nr 10 (3 mandaty) oraz okręgu nr 11 (3 mandaty).

Koalicja Obywatelska startując samodzielnie, bez PSL i SLD, traci aż 8 mandatów, po jednym w okręgach 1, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 (Gdańsk, Poznań, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Gorzów Wielkopolski). Tym samym w okręgach 8 i 9 największa obecnie partia opozycyjna nie zdobyłaby żadnego mandatu.

Jednocześnie w stosunku do zeszłorocznych wyborów KO w rzeczywistości straciłaby jedynie 3 europosłów: Janusza Lewandowskiego (okręg 1), Elżbietę Łukacijewską (okręg 9) i Jarosława Dudę (okręg 12). W przypadku pozostałych okręgów mandaty tracą przedstawiciele pozostałych partii koalicyjnych, które w 2019 roku należały do Koalicji Europejskiej, czyli delegaci Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wśród nowych partii, których przedstawicieli nie ma aktualnie w Parlamencie Europejskim, ale które przy obecnym układzie sił dostałyby się do PE są ruch Polska 2050 oraz Konfederacja. Zgodnie z prognozą ugrupowanie Szymona Hołowni otrzymałoby 5 mandatów, po jednym w okręgach nr 4, 7, 10, 11 i 12 (Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław). Z kolei Konfederacja mogłaby liczyć na 4 mandaty, po jednym w okręgach nr 4, 10, 11 i 12 (Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław).

Prognoza do parlamentu Europejskiego pokazuje, że przy obecnym układzie sił Lewica, w której skład wchodzi startująca w zeszłym roku w wyborach europejskich Wiosna Roberta Biedronia, zdobywa 3 mandaty. Podobnie jak w przypadku KO, sytuacja nie jest jednak tak oczywista. Lewica zdobywa mandaty w okręgach 4, 7 i 11 (Warszawa, Poznań, Katowice). Problemem jest jednak to, że obecnie posłami w tych okręgach są jednocześnie Robert Biedroń i Włodzimierz Cimoszewicz (Warszawa), Leszek Miller i Sylwia Spurek (Poznań) oraz Marek Balt i Łukasz Kohut (Katowice). Zgodnie z prognozą, w tych okręgach ktoś ze wskazanych par europosłów musiałby pożegnać się ze stanowiskiem.

Z kolei Koalicja Polska może liczyć na 2 mandaty w Parlamencie Europejskim, tym samym tracąc jednego delegata względem ostatnich wyborów (w PE jest obecnie 3 przedstawicieli PSL – Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman i Adam Jarubas). KP zdobywa po jednym mandacie w okręgach 7 i 10 (Poznań, Kraków).

Prognozowany podział mandatów pomiędzy komitety w poszczególnych okręgach

Legenda

Prawo i Sprawiedliwość
Koalicja Obywatelska
Lewica
Polskie Stronnictwo Ludowe
Konfederacja
Polska2050

Przeczytaj także

Grudniowa prognoza parlamentarna Stanpolityki.pl

Według danych prognozy parlamentarnej Stanu Polityki Prawo i Sprawiedliwość traci samodzielną większość w Sejmie. Na chwilę obecną do parlamentu weszłoby pięć ugrupowań. Trzecią siłą...