Ranking Poparcia Polityków  (styczeń 2023)

Autor: OGB Pro 25 stycznia 2023

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane coraz bardziej odczuwalnym przez Polaków kryzysem gospodarczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Zmiany na szczycie najpopularniejszych polityków w Polsce

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest politykiem, którego cały czas popiera najwięcej Polaków (34,44%). Drugie miejsce utrzymał Prezydent Polski Andrzej Duda, którego działania popiera 33,65% Polaków. Na trzecim miejscu uplasował się Mariusz Błaszczak, który po raz pierwszy pojawił się w naszym zestawieniu, a jego poparcie wynosi 26,30%. Na kolejnych miejscach plasują się: Donald Tusk (26,03%), Szymon Hołownia (24,86%) Mateusz Morawiecki (23,62%) oraz Jarosław Kaczyński (20,67%).

Na dalszych miejscach znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz (17,12%), debiutujący w zestawieniu Sławomir Mentzen (14,45%), który zastąpił Krzysztofa Bosaka w roli lidera Konfederacji oraz Włodzimierz Czarzasty z poparciem 7,93%. Na ostatnim miejscu plasuje się Michał Kołodziejczak (lider Agrounii), którego obecnie popiera tylko 7,67% Polaków.

Poparcie polityków – styczeń 2023

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • M. Błaszczak
 • D. Tusk
 • Sz. Hołownia
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • S. Mentzen
 • W. Czarzasty
 • M. KołodziejczakPolitycy opozycyjni tracą na kryzysie gospodarczym

Porównując wyniki ze stycznia 2023 r. z badaniem przeprowadzonym w październiku 2022 widzimy, że największe zmiany na niekorzyść widać u polityków związanych z opozycją. Kryzys gospodarczy, inflacja, pogorszenie się jakości życia Polaków mają nie tylko ogromny wpływ na poparcie dla polityków, ale też na notowania sondażowe partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (styczeń 2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 10-15 stycznia? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości, a o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy wynik główny i podział mandatów.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°Po październikowym spadku poparcia, które odnotowały zwłaszcza osoby związane z partią rządzącą, tym razem doświadcza go większość polityków związanych z opozycją. Najwięcej w porównaniu z rankingiem październikowym traci Szymon Hołownia, którego popiera dziś 4,69 p.p. Polaków mniej niż przed trzema miesiącami oraz Michał Kołodziejczak, który odnotował spadek o 4,17 p.p. Spadek zanotowali także prawie wszyscy pozostali liderzy partii opozycyjnych: Włodzimierz Czarzasty o 3,69 p.p. oraz Donald Tusk o 1,49 p.p. Najmniej w stosunku do analogicznego badania IBSP przeprowadzonego w październiku stracili Rafał Trzaskowski – 0,48 p.p. oraz Jarosław Kaczyński – 0,20 p.p.

Największy wzrost poparcia odnotował Andrzej Duda – 3,37 p.p oraz Mateusz Morawiecki – 0,75 p.p. Kosiniak-Kamysz jest jedynym liderem partii opozycyjnej, któremu wzrosło poparcie, o 0,30 p.p.

Ranking zmiany poparcia – styczeń 2023 (p.p.)

 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • J. Kaczyński
 • R. Trzaskowski
 • D. Tusk
 • W. Czarzasty
 • M. Kołodziejczak
 • S. HołowniaKomentarz eksperta

Inflacja drenująca kieszenie Polaków z jednej strony i ciągle istotne kwestie związane z bezpieczeństwem z drugiej (za chwilę minie rok od ataku Rosji na Ukrainę) znajdują swoje odbicie w kolejnym już Rankingu Poparcia Polityków. Tracą na tym również politycy opozycyjni (najwięcej Hołownia), a lekki zysk odnotowywuje partia rządząca. Najciekawszy rozdźwięk widać w niej na linii Morawiecki — Błaszczak, który pojawia się w Rankingu po raz pierwszy. Podczas gdy Premier zaczyna zbierać w społecznym odbiorze cięgi za trwający kryzys gospodarczy i rosnące ceny spadając z 5. na 6. miejsce, szef MON ląduje na trzeciej pozycji, korzystając z bycia twarzą kolejnych militarnych zakupów i umacniania polskiej armii, a także wsparcia wojskowego dla Ukrainy. W styczniowym Rankingu warto zwrócić także uwagę na jeszcze jedno nazwisko — Sławomir Mentzen zastąpił Krzysztofa Bosaka, od razu odrabiając prawie 5 p.p. poparcia.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla 11 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Odwiedź sklep OGB Pro:


 

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 10-15.01.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...