Ranking poparcia polityków (luty 2022)

Autor: OGB Pro 15 lutego 2022

W ostatnim badaniu IBSP dla StanPolityki.pl zapytaliśmy Polaków również o to, którego z polityków popierają najbardziej. Sprawdźmy, czyje poparcie wzrosło, a czyje spadło od ostatniego badania. 

Trzaskowski znów na prowadzeniu

Najważniejsi politycy w kraju nieustannie prześcigają się w zajmowaniu podium w rankingu poparcia z liderami opozycji. Tym razem na prowadzenie powrócił Rafał Trzaskowski z wynikiem powyżej 33%. Zaraz za nim znalazł się Donald Tusk z 30-procentowym poparciem. Za liderami największej partii opozycyjnej uplasował się prezydent Andrzej Duda (28,75%) i premier Mateusz Morawiecki (25,75%). Po raz pierwszy zapytaliśmy o poparcie dla lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka, którego – jak się okazało – popiera niecałe 16% respondentów. Na samym końcu zestawienia pozostaje Włodzimierz Czarzasty, którego popiera zaledwie 8,23% ankietowanych.  

Poparcie polityków – luty 2022

 • R. Trzaskowski
 • D. Tusk
 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • Sz. Hołownia
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • Z. Ziobro
 • M. Kołodziejczak
 • K. Bosak
 • W. Czarzasty

W porównaniu z ostatnim badaniem, jakie przeprowadziliśmy we wrześniu, poparcie zarówno Trzaskowskiego jak i Tuska wzrosło o nieco powyżej punktu procentowego. O ponad 4 p.p. spadło poparcie Andrzeja Dudy, który pięć miesięcy temu był liderem rankingu, zaś o 3 p.p. zmniejszył się odsetek popierających premiera. W przypadku pozostałych polityków niewiele się zmieniło, poza wzrostem poparcia Krzysztofa Bosaka o prawie 2 p.p. 

Komentarz eksperta

Ranking Poparcia, podobnie jak sondaż parlamentarny pokazuje, że przez ostatnie miesiące nie zmieniło się w Polskiej polityce aż tak dużo. Zastanawiające mogą być spadki poparcia dla kluczowych postaci partii rządzącej – Prezydenta Dudy i Premiera Morawieckiego – przy jednoczesnym stabilnym poparciu dla PiS. Tak jak pisaliśmy w naszym komentarzu przy sondażu parlamentarnym, emocje po stronie wyborców PiS są nieco chłodniejsze, niż przed kilkoma miesiącami, ale nadal nie mając alternatywy głosują oni na Prawo i Sprawiedliwość. Mógłby na to wskazywać też fakt, że w tym samym czasie nie rośnie poparcie dla polityków opozycyjnych, takich jak Rafał Trzaskowski czy Donald Tusk. Brak alternatywy dla partii rządzącej to nadal główna siła trzymająca obecne sondaże i poparcie w ryzach.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 3−7.02.2022 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...