Ranking Poparcia Polityków

Autor: OGB Pro 19 kwietnia 2021

W kwietniu IBSP na zlecenie StanPolityki.pl ponownie sprawdziło, jakie jest poparcie dla kluczowych polityków w naszym kraju. Kto króluje na szczycie rankingu poparcia, a kto ma go najmniej? Sprawdzamy.

Rafał Trzaskowski wciąż liderem poparcia

Tak jak i w marcu liderem kwietniowego Rankingu Zaufania Polityków, jest Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który może liczyć na 33,32% poparcia (wzrost o 0,18 p.p.). Także drugie i trzecie miejsce nie uległo zmianie względem marca. Drugi jest Szymon Hołownia z poparciem 29,28% (spadek o 2,11 p.p.), a trzeci Prezydent Andrzej Duda z poparciem 24,01% (wzrost o 0,06 p.p.). 

Raport – Poparcie dla polityków w kwietniu

W kwietniu IBSP na zlecenie StanPolityki.pl ponownie sprawdziło, jakie jest poparcie dla kluczowych polityków w naszym kraju. Kto króluje na szczycie rankingu poparcia, a kto ma go najmniej? Sprawdzamy.

Kolejne miejsca w rankingu przypadły w udziale Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (22%), Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz Borysowi Budce (obaj mogli liczyć na 18% poparcie). Z kolei ostatnia czwórka to: Władysław Kosiniak-Kamysz (16%), Włodzimierz Czarzasty (14%), Zbigniew Ziobro oraz Krzysztof Bosak (po 13%). 

Tym samym w kwietniowym rankingu wzrost o jedną pozycję zanotował Borys Budka (z 7. na 6. miejsce), znaczący spadek zaliczył z kolei Zbigniew Ziobro (z miejsca 6. na miejsce 9.). 

Ranking Poparcia Polityków w Polsce (kwiecień 2021)

 • R. Trzaskowski
 • S. Hołownia
 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • B. Budka
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • W. Czarzasty
 • Z. Ziobro
 • K. Bosak
Komentarz eksperta

Dwóch polityków traci poparcie w naszym kwietniowym badaniu, Zbigniew Ziobro i Szymon Hołownia. Jeśli chodzi o Ministra Sprawiedliwości, to spadek zawdzięcza on postawie wyborców PiS. W marcowym badaniu Zbigniewa Ziobro popierało 58% wyborców PiS obecnie o 10 p.p. mniej. W sporze w Zjednoczonej Prawicy wyborcy jednoznacznie wskazują, kto jest winny obecnemu zawirowaniu. Marcowy spadek poparcia dla Szymona Hołowni zapowiedział kwietniowe spadki jego partii Polska 2050 w sondażu parlamentarnym, obecne spadki poparcia (choć mniejsze) mogą sugerować kontynuację tego trendu. Znaczący spadek poparcia można zauważyć np. w grupie 30-latków, która była jedną z ważniejszych dla tego polityka. Być może zbytnie upodobnienie się Szymona Hołowni do obecnej polityki włączając w to transfery polityczne i spory polityczne spowodowały u trzydziestolatków zmianę ich nastawienia. Zauważyć trzeba w naszym badaniu wzrost poparcia dla Borysa Budki o około 3 p.p. oraz spadek braku poparcia o taką sama wartość.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Partia drugiego wyboru – kwiecień 2021

W ostatnim badaniu IBSP na zlecenie StanPolityki.pl zapytaliśmy, na którą partię wyborcy oddaliby swój głos, gdyby ta, którą wskazali jako pierwszą, nie wystartowała w wyborach. Czyje głosy są najbardziej cenne w politycznej grze i gdzie mogłoby dojść do przepływów?...

Partia drugiego wyboru (wyborcy PiS)

 • Nie wiem / Trudno powiedzieć
 • Konfederacja
 • Agrounia
 • Polska 2050
 • Koalicja Polska - PSL
 • Inny komitet
 • KO
 • Nowa Lewica

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 7-9.04.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...