Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

Autor: OGB Pro 19 września 2023

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach? 

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

Stabilizacja na stanowisku lidera zestawienia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest politykiem, którego cały czas popiera najwięcej Polaków (37,05%). Drugie miejsce utrzymał Prezydent Polski Andrzej Duda, którego działania wspiera 36,81% osób. Na trzecie miejsce awansował Mateusz Morawiecki, którego poparcie wynosi dziś 32,16%. Polityk zaliczył duży wzrost poparcia, wyprzedzając Donalda Tuska, który spadł na piąte miejsce z wynikiem 30,53%. Większe poparcie od lidera KO uzyskał także prezes PiS, Jarosław Kaczyński (30,95%). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Mariusz Błaszczak (29,05%), Szymon Hołownia (18,96%) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (17,23%). 

Działania Włodzimierza Czarzastego aprobuje 16,45% Polaków, a na ostatnim miejscu plasuje się Sławomir Mentzen z wynikiem 13,41%.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"Poparcie polityków – wrzesień 2023

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • D. Tusk
 • M. Błaszczak
 • Sz. Hołownia
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • W. Czarzasty
 • S. Mentzen

Spadek poparcia u większości polityków

Porównując wyniki z września 2023 r. z badaniem przeprowadzonym w lipcu 2023 roku, widzimy, że ostatnie wydarzenia pogorszyły sytuację polityków związanych z opozycją. Działania podjęte podczas trwającej kampanii wyborczej mogą przynieść dobrą pozycję w rankingu, ale też wpłynąć na wynik wyborczy partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy we wrześniu.

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki byłby dziś wynik wyborów oraz podział mandatów do Sejmu.

Tendencja wzrostowa utrzymuje się tylko wobec czterech polityków związanych z partią rządzącą. Jarosława Kaczyńskiego popiera dziś o 4,53 p.p. więcej Polaków niż w lipcu. Wzrost odnotował także Andrzej Duda (+2,56 p.p.), Mateusz Morawiecki (+2,02 p.p.) oraz Mariusz Błaszczak (+0,77 p.p.)

Pozostali politycy zaliczyli spadek poparcia, największy – Władysław Kosiniak-Kamysz o 6,66 p.p., Rafał Trzaskowski o ponad 2,9 p.p., a Sławomir Mentzen o 2,64 p.p. Szymon Hołownia także cieszy się mniejszą popularnością o 2,41 p.p. niż w lipcu. Włodzimierza Czarzastego popiera o 2,07 p.p. mniej osób w stosunku do ostatniego rankingu, a spadek ten u Donalda Tuska wynosi 1,21 p.p.

Ranking zmiany poparcia – wrzesień 2023 (p.p.)

 • J. Kaczyński
 • A. Duda
 • M. Morawiecki
 • M. Błaszczak
 • D. Tusk
 • W. Czarzasty
 • S. Hołownia
 • S. Metzen
 • R. Trzaskowski
 • W. Kosiniak-Kamysz

Obecnie obserwujemy odwrotną sytuację niż jeszcze w ostatnim badaniu. Wtedy wzrost poparcia odnotowali tylko politycy związani z opozycji, obecnie tylko ci związani z Prawem i Sprawiedliwością. Należy jednak pamiętać, że sondaż został zrealizowany w dniach 7-11 września, a więc nie obejmuje potencjalnych zmian związanych z tzw. “aferą wizową”, która może mieć choćby chwilowy wpływ na poparcie działań liderów partyjnych, a tym samym mieć przełożenie na wynik wyborczy. 

Oprócz wzrostu wyników polityków PiS-u ciekawe jest również, to jak od debiutu w styczniu 2023 roku, kształtowało się poparcie wobec działań Sławomira Mentzena. Polityka dziś nie popiera ponad połowa Polaków, mimo że w momencie pojawienia się w naszym zestawieniu, brak poparcia dla polityka wyrażało tylko 25,29% Polaków. 

Patrycja Dziadek
Ekspert ds. polityki ogólnopolskiej

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla 10 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach? 

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 7-11.09.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...