Ranking Poparcia Polityków (07.2023)

Autor: OGB Pro 18 lipca 2023

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane zbliżającą się kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

Stabilizacja na stanowisku lidera zestawienia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest politykiem, którego cały czas popiera najwięcej Polaków (39,96%). Drugie miejsce utrzymał Prezydent Polski Andrzej Duda, którego działania wspiera 34,25% osób. Na trzecie miejsce awansował Donald Tusk, którego poparcie wynosi dziś 31,74%, tym samym wyprzedzając Mateusza Morawieckiego, który spadł na czwarte miejsce z wynikiem 30,14%. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Mariusz Błaszczak (28,28%), Jarosław Kaczyński (26,42%) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (23,89%). 

Szymona Hołownię popiera 21,37% Polaków, a działania Włodzimierza Czarzastego aprobuje 18,52% Polaków. Na ostatnim miejscu plasuje się Sławomir Mentzen z wynikiem 16,05%.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"

Poparcie polityków – lipiec 2023

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • D. Tusk
 • M. Morawiecki
 • M. Błaszczak
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • Sz. Hołownia
 • W. Czarzasty
 • S. Mentzen

Spadek poparcia u większości polityków

Porównując wyniki z lipca 2023 r. z badaniem przeprowadzonym w marcu 2023 roku, widzimy, że ostatnie wydarzenia pogorszyły sytuację polityków związanych z partią rządzącą. Nieoficjalna kampania wyborcza już trwa, a działania podjęte w ostatnim czasie mogą przynieść dobrą pozycję w rankingu, ale też wpłynąć na notowania sondażowe partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy w lipcu.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (07.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 6-10 lipca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

Tendencja wzrostowa utrzymuje się tylko wobec czterech polityków. Władysława Kosiniaka-Kamysza popiera dziś o 3,59 p.p. więcej Polaków niż w marcu. Wzrost odnotował jeszcze Włodzimierz Czarzasty (+1,79 p.p.), Sławomir Mentzen (+1,41 p.p.) oraz Rafał Trzaskowski (+0,69 p.p.)

Pozostali politycy zaliczyli spadek poparcia, największy – Andrzej Duda o 3,96 p.p., Mariusz Błaszczak o ponad 3,6 p.p., a Mateusz Morawiecki o 3,41 p.p. Prezes PiS także cieszy się mniejszą popularnością o 3,10 p.p. niż w marcu. Szymona Hołownię popiera o 2,65 p.p. mniej osób w stosunku do ostatniego rankingu, a spadek ten u Donalda Tuska wynosi 1,32 p.p.

Ranking zmiany poparcia – lipiec 2023 (p.p.)

 • W. Kosiniak-Kamysz
 • W. Czarzasty
 • S. Metzen
 • R. Trzaskowski
 • D. Tusk
 • S. Hołownia
 • J. Kaczyński
 • M. Morawiecki
 • M. Błaszczak
 • A. Duda

W najnowszym Rankingu Poparcia Polityków spadki notuje każda ze stron i chociaż ponownie to Donald Tusk wyprzedza Mateusza Morawieckiego tak jeden, jak i drugi w stosunku do marca mogą liczyć na mniejsze poparcie. Największy spadek u Andrzeja Dudy to też istotny element przedwyborczej sytuacji, kiedy dobre notowania Prezydenta mogłyby w jakimś stopniu przekładać się na jesienną sytuację PiS. Warto zwrócić też uwagę na odmienną sytuację Kosiniaka-Kamysza (największy wzrost poparcia) i Hołowni (spadek o prawie 3 p.p.), którzy w nadchodzących wyborach mają być jedną polityczną siłą.

Patrycja Dziadek
Ekspert ds. polityki ogólnopolskiej

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla 10 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (07.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane zbliżającą się kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych...

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 6-10.07.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...