Prognoza do Europarlamentu

Autor: Stan Polityki 20 marca 2020

Jak pokazuje najnowsza prognoza do Europarlamentu przygotowaną przez StanPolityki.pl największą delegację do Parlamentu Europejskiego wysłałaby dziś partia rządząca, choć zarówno PiS, jak i KO straciliby mandaty na rzecz mniejszych ugrupowań. Osobny start partii zamiast dużej koalicji europejskiej wprowadziłby też spore zamieszanie mandatów.

PiS z największą liczbą mandatów

Jak pokazuje prognoza do Europarlamentu, opartej na sondażach partyjnych, to Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak podczas zeszłorocznych wyborów do PE, zdobyłoby dziś największą liczbę mandatów.

Partii rządzącej przypadają w udziale 23 mandaty, o 4 mniej niż w 2019 roku. Druga Koalicja Obywatelska do Europarlamentu wysłałaby 14 przedstawicieli (8 mandatów mniej niż Koalicja Europejska składająca się z KO, PSL i SLD). 7 mandatów zdobyłaby Nowa Lewica, a po 4 wywalczyły Koalicja Polska oraz Konfederacja.

Prognozy Stanu Polityki

Wybory europarlamentarne
20.03.2020

Podział mandatów
23
14
7
4
4

KO bez delegatów w dwóch okręgach

Zgodnie z prognozą Prawo i Sprawiedliwość to jedyna partia, która obecnie zdobyłaby mandaty we wszystkich trzynastu okręgach wyborczych do Europarlamentu. Mimo to, w stosunku do wyników wyborów z maja 2019 r. PiS traci po jednym delegacie w okręgach 3, 10, 11 oraz 12 (okręgi z siedzibą w Olsztynie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu). Najwięcej mandatów (3) PiS otrzymałoby obecnie w okręgu 10 (Kraków), a po jednym mandacie w Gdańsku, Bydgoszczy, Olsztynie i Gorzowie Wielkopolskim. W pozostałych okręgach Prawo i Sprawiedliwość zdobywa po 2 mandaty.

Koalicja Obywatelska startując osobno, bez koalicji z partiami takie jak PSL i Lewica zdobyłaby zdecydowanie mniej mandatów niż Koalicja Europejska (dokładnie 8 mniej). Jednak to od konkretnych okręgów zależeć będzie czy mandaty, które może utracić dziś, należą do polityków KO czy do polityków innych partii. W stosunku do zeszłego roku partia opozycyjna straciłaby jednego z dwóch delegatów w Gdańsku (okręg 1), Małgorzata Adamowicz i Janusz Lewandowski to politycy KO dlatego jedno z nich po następnych wyborach mogłoby stracić miejsce w Europarlamencie.

KO mogłoby liczyć na jeden mandat w Poznaniu (okręg 7), Krakowie (okręg 10), Wrocławiu (okręg 12) i Gorzowie Wielkopolskim (okręg 13). Z tych okręgów tylko we Wrocławiu obecnie europarlamentarzystami startujący z list KE są politycy związani z KO, dla jednego z tych polityków mogłoby nie być miejsca w nowym rozdaniu. W pozostałych okręgach Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz i Róża Thun są jedynymi przedstawicielami KO. 

Z trzech do dwóch przedstawicieli skurczyłaby się delegacja KO w okręgu 11 (Katowice), natomiast w okręgach 8 i 9 (Lublin i Rzeszów) partia nie miałaby obecnie żadnego reprezentanta. W tym przypadku bolesna byłaby dla KO utrata mandatu europarlamentarzystki Elżbiety Łukacijewskiej. 

Prognozowany podział mandatów pomiędzy komitety w poszczególnych okręgach

Legenda

Prawo i Sprawiedliwość
Koalicja Obywatelska
Lewica
Polskie Stronnictwo Ludowe
Konfederacja

7 mandatów dla Lewicy

Prognoza do Europarlamentu pokazuje, że na aktualnym układzie sił zyskałaby (choć pozornie) Nowa Lewica, w której skład wchodzi Wiosna Roberta Biedronia. W zeszłorocznych wyborach Wiosna wysłała do europarlamentu trzech delegatów, z okręgów 4, 7 oraz 11 (Warszawa, Poznań i Katowice). Według prognozy StanuPolityki.pl Nowa Lewica otrzymałaby 7 mandatów. W Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gorzowie i we Wrocławiu. Najtrudniejsza sytuacja byłaby wśród Lewicy sytuacja w okręgu 11 i 4 (Katowice, Warszawa) gdzie obecnie posłami są jednocześnie Marek Balt i Łukasz Kohut (Katowice) oraz Robert Biedroń i Włodzimierz Cimoszewicz (Warszawa). W obu tych okręgach ktoś musiałby pożegnać się ze swoim mandatem.

PSL i Konfederacja po 4 reprezentantów

Do Parlamentu Europejskiego weszłyby także Koalicja Polska oraz Konfederacja. Koalicja Polska mogłaby liczyć na mandaty w okręgu 3, 5, 7 i 10. Tylko w dwóch z nich PSL masz dziś swoich europosłów. Za to swoje stanowiska straciłby Krzysztof Hetman.

Z kolei delegaci Konfederacji pochodziliby z okręgów 4, 10, 11, 12, czyli Warszawa, Kraków, Katowice i Wrocław.

Przeczytaj także

prognozamaj

Najnowsza prognoza prezydencka StanPolityki.pl

Przedstawiamy jak kształtuje się najnowsza prognoza prezydencka przygotowana przez StanPolityki.pl. Czy Prezydent Andrzej Duda ma szanse na wygraną w pierwszej turze? Kto będzie jego...

Majowa prognoza parlamentarna StanPolityki.pl

Jak pokazuje majowa prognoza parlamentarna StanPolityki.pl partia rządząca nie mogłaby liczyć na samodzielną większość w Sejmie. Jak wyglądałaby nasza polityczna rzeczywistość, gdyby wybory parlamentarne...

Lukasz-Szumowski-liderem-zaufania

Czy Łukasz Szumowski pozostanie liderem zaufania?

Zdecydowanie nie. Prognozujemy jakie miejsce na scenie politycznej zajmować będzie Minister Zdrowia w najbliższych miesiącach i czy pozostanie liderem zaufania. W ostatnim badaniu poparcia...

Kaznodzieja w czasach epidemii

W ostatnim, kwietniowym sondażu IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) Szymon Hołownia mógł liczyć na ponad 12% głosów, a w naszym rankingu poparcia zajął najwyższe miejsce...

Ranking Poparcia Polityków w Polsce (badanie)

Ranking Poparcia Polityków w Polsce to najnowsze badanie IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza), w którym zapytaliśmy Polaków o ich poparcie dla kluczowych polityków w naszym...