Poparcie dla polityków we wrześniu

Autor: OGB Pro 14 września 2021

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.

Duda liderem

Tym razem na pozycji lidera duża zmiana. Od dłuższego czasu na pierwszym miejscu w naszym rankingu utrzymywał się Rafał Trzaskowski. Tym razem wygrywa Andrzej Duda z wynikiem 33% poparcia. Niecałe dwa punkty  procentowe za nim znajduje się Prezydent Warszawy. Na trzecim miejscu pojawia się Premier Mateusz Morawiecki (28,9%). Dopiero na czwartym uplasował się Donald Tusk 28,7%. Najgorszy wynik na poziomie 7% odnotowuje lider Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Poparcie polityków – wrzesień

  • Andrzej Duda
  • Rafał Trzaskowski
  • Mateusz Morawiecki
  • Donald Tusk
  • Jarosław Kaczyński
  • Szymon Hołownia
  • Zbigniew Ziobro
  • Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Krzysztof Bosak
  • Włodzimierz Czarzasty

Tym samym, jeśli spojrzeć na pozycję w rankingu, okazuje się, że wiele się zmieniło. Prezydent Andrzej Duda przeskoczył o dwa miejsca do góry (+2,9 p.p.), Mateusz Morawiecki o jedno (+2,1 p.p.), a Jarosław Kaczyński aż o 3 (+10,9 p.p.) – widać, że wyraźnie wzrosło poparcie dla polityków obozu rządzącego. Rafał Trzaskowski stracił jedno miejsce (-2,3 p.p.), Donald Tusk dwa (-1,7 p.p.), a Szymon Hołownia wylądował dopiero na szóstej pozycji (-0,7 p.p.).

Komentarz eksperta

Zmiany na scenie politycznej od powrotu Donalda Tuska układają się w logiczną całość i wraz z umacnianiem się poparcia dla partii rządzącej na szczyt rankingu poparcia wracają politycy związani z PiS. Na pierwsze miejsce wrócił Prezydent Andrzej Duda, awans zanotował też Premier Mateusz Morawiecki, ale i tak najwięcej zyskał Jarosław Kaczyński (+10 p.p.) To kolejne badanie po sondażach parlamentarnych różnych firm, które powinno być potraktowane przez opozycję jako sygnał ostrzegawczy. Sytuacja powoli wraca do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, kiedy to PiS przeżył największy kryzys poparcia od początku przejecia wladzy. Jeśli po niemal rocznym kryzysie poparcie dla rządzących wraca do normy, to oznacza, że opozycja ma 2 lata do wyborów, by liczyć, że podobny kryzys przydarzy się PiS ponownie. Na samym dole naszego zestawienia znalazł się lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Jest on też liderem braku poparcia, a to fatalna informacja dla Nowej Lewicy, która obecnie balansuje na granicy progu wyborczego, Jeśli obserwujemy obecnie sukcesy lewicy w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, problemy Lewicy należy wiązać bezpośrednio z negatywnym odbiorem liderów tej formacji.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 1−3.09.2021 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...