Poparcie dla polityków w czerwcu

Autor: OGB Pro 8 lipca 2021

Na StanPolityki.pl przyglądamy się bieżącemu poparciu poszczególnych polityków na podstawie badania przeprowadzonego przez IBSP. Zobaczmy, czyje działania przyczyniły się do wzrostu lub spadku poparcia.

Trzaskowski wciąż liderem

Podobnie jak w maju największe poparcie uzyskał Rafał Trzaskowski (34,1%). Kilka punktów procentowych za nim znajduje się Szymon Hołownia z wynikiem na poziomie niecałych 29%. Kolejne miejsca zajmują jednak politycy związani z partią rządzącą. Na trzecim miejscu Prezydent Andrzej Duda (25,4%), na czwartym Premier Mateusz Morawiecki (23,3%), na piątym prezes Jarosław Kaczyński (17,7%). Najgorszy wynik na poziomie 11,1% odnotował lider Konfederacji, Krzysztof Bosak. Jest to ostatnie zestawienie w którym uwzględniamy Borysa Budkę, w lipcowym zestawieniu pojawi się nowy przewodniczący PO Donald Tusk.

Poparcie polityków – czerwiec

  • Rafał Trzaskowski
  • Szymon Hołownia
  • Andrzej Duda
  • Mateusz Morawiecki
  • Jarosław Kaczyński
  • Władysław Kosiniak-Kamysz
  • Borys Budka
  • Włodzimierz Czarzasty
  • Krzysztof Bosak
  • Zbigniew Ziobro

Tym samym, jeśli spojrzeć na pozycję w rankingu, okazuje się, że czołówka (pierwsze 6 miejsc) w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się. Zmiany zaczynają się dalej. O 2 pozycje (z miejsca 7. na 9.) spadł Krzysztof Bosak oraz lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro (z 8. na 10.). Cieszyć mogą się natomiast liderzy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy przesunęli się z końcówki rankingu o dwa miejsca. Borys Budka (badanie wykonano przed powrotem Donalda Tuska) zajmuje obecnie 7. miejsce, a Włodzimierz Czarzasty 8.

Komentarz eksperta

Wakacje miały być spokojnym okresem bez większych zmian w polityce, ale wszystko zmienił powrót Donalda Tuska. Nowa dynamika w PO i na opozycji zapowiada zmiany poparcia dla polityków oraz samych partii. Badanie zrealizowaliśmy jeszcze przed powrotem Donalda Tuska, dlatego dopiero następne badanie pokaże nam dokładnie, jak na scenie z obecnymi graczami wypada Donald Tusk i na jakie poparcie wśród elektoratu może liczyć. W naszym najnowszym zestawieniu zmiany nie są zbyt duże, rzucają się jednak w oczy poprawiające się notowania Borysa Budki. Już od kilku tygodni mówiło się o jego potencjalnej rezygnacji i to mogło wpłynąć na jego pozytywne opinie. Liderem poparcia w Polsce nadal jest Rafał Trzaskowski a to oznacza, że od roli, jaka zostanie mu przydzielona w PO Donalda Tuska, może zależeć sukces wyborczy tej partii.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 29.06 - 01.07.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...