Nauczanie religii w szkole (08.2023)

Autor: OGB Pro 8 sierpnia 2023

Tym razem w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdziliśmy opinie Polaków na temat nauczania religii w szkole. Jak ich zdanie w tej kwestii zmieniło się w ciągu roku? Sprawdzamy to w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro!

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

¼ Polaków zdecydowanie chciałoby, aby religia była nauczana poza szkołą

W badaniu IBSP Polacy zostali zapytani o to “Czy Pana/i zdaniem religia powinna być nauczana poza szkołą?”. Na tak zadane pytanie 57,62% mieszkańców Polski odpowiedziało pozytywnie, z czego 25,02% “Absolutnie tak”, 19,00% “Tak”, a 13,60% “Raczej tak”. 10,21% osób odpowiedziało “Ani tak, ani nie”. Za nauczaniem religii w szkołach opowiedziało się 32,17% Polaków, z czego największymi entuzjastami pozostawienie tego przedmiotu w placówkach edukacyjnych jest 9,68% z nich. 13,46% wybrało odpowiedź “Nie”, a 9,03% “Raczej nie”.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"W 2022 roku, 56,88% Polaków opowiedziało się za zaprzestaniem nauczania religii w szkołach. Obecnie to zdanie podziela 57,62% respondentów.

Rok temu Polacy również mieli możliwość odpowiedzenia na to pytanie. Większość z nich (56,88%) popierała wówczas nauczanie religii poza szkołami. Największymi zwolennikami takiego rozwiązania było 21,98% Polaków, a 11,90% odpowiedziało “Raczej tak”. Najbardziej liczna grupa osób – 23,00% wskazała odpowiedź “Tak”. Przeciwną opinię w tej kwestii wyraziło 33,72% mieszkańców Polski. Najbardziej stanowcze zdanie wyraziło 7,59% Polaków, którzy zaznaczyli odpowiedź “Absolutnie nie”. 16,67% badanych wskazało odpowiedź “Nie”, a 9,46% “Raczej nie”. Odsetek ankietowanych, którzy nie potrafili udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wynosił 9,40%.

Nauczanie religii poza szkołą – suma (04.2022)

Nauczanie religii poza szkołą – suma (07.2023)

Temat nauczania religii w szkołach przestaje być tematem kontrowersyjnym i ponad połowa Polaków deklaruje, że religia powinna być nauczana poza szkołą. Zgodnie z danymi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w roku szkolnym 2021/22 82,4% uczniów uczęszczało na religię. W roku szkolnym 2019/20, między innymi przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, było to 87,6% (o ok. 5 p.p. więcej).

Franciszek Michałowski

Szef działu badań OGB Pro

Osoby najbardziej wierzące są jednymi z największych popleczników nauczania religii w szkole

A kim są osoby, które najbardziej opowiadają się za pozostawieniem religii w szkołach? Prawie połowa Polaków (49,32%), którzy deklaruje się jako osoby wierzące i regularnie praktykujące są grupą, której najbardziej zależy na nauczaniu religii w szkołach. Mimo dużego poparcia dla takiego rozwiązania, za pomysłem prowadzenia takich lekcji poza placówkami edukacyjnymi opowiada się 42,86% z nich.

Nauczanie religii poza szkołą – osoby wierzące i praktykujące (07.2023)

Nauczanie religii poza szkołą – niewierzące (07.2023)

To zdanie popierają najbardziej osoby niewierzące – 76,94% z nich odpowiedziało pozytywnie na zadane w badaniu pytanie, a 50,17% z nich ma najbardziej zdecydowane zdanie w tej kwestii. 14,58% niewierzącym odpowiada dotychczasowe rozwiązanie, a 8,48% z nich nie ma zdania w tej kwestii.

Sprzeciw wobec prowadzenia lekcji religii w szkołach zyskuje duże poparcie również wśród osób w wieku 50-59 lat. 68,78% odpowiedziało pozytywnie na pytanie zawarte w badaniu, a nie zgadza się z nimi 25,77% przedstawicieli tej grupy wiekowej.  

Nauczanie religii poza szkołą – osoby w wieku 50-59 lat (07.2023)

Jakie podejście do kwestii nauczania religii w szkołach mają przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych? A jaki procent  elektoratu Prawa i Sprawiedliwości poparłoby to rozwiązanie? Szczegółowe dane publikujemy w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

 

 

Raport – nauczanie religii w szkole (08.2023)

Tym razem w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdziliśmy opinie Polaków na temat nauczania religii w szkole. Jak ich zdanie w tej kwestii zmieniło się w ciągu roku? Sprawdzamy to w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro!

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...