Legalizacja marihuany (09.2023)

Autor: OGB Pro 5 września 2023

Czy marihuana powinna być legalna w Polsce? To ostatni z tematów światopoglądowych, o który zapytaliśmy w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl. Jak opinia Polaków w kwestii depenalizacji tej substancji psychoaktywnej zmieniła się w ciągu roku?

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

W ciągu roku wzrósł odsetek Polaków sprzeciwiających się legalizacji marihuany

Na pytanie “Czy Pana(i) zdaniem marihuana powinna być legalna w Polsce”, 45,10% Polaków odpowiedziało negatywnie, z czego 22,04% wybrało opcję “Absolutnie nie”, 11,45% “Nie”, a 11,61% “Raczej nie”. W kwestii legalizacji ten substancji nie zgadzało się z nimi 40,10% mieszkańców Polski, którzy poparliby to rozwiązanie. Najwięcej z nich wybrało odpowiedź “Raczej tak” (18,49%). Opcję “Tak” poparłoby 11,33% Polaków, a “Absolutnie tak” 10,28%.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"



W kwietniu 2022 roku, 43,69% Polaków sprzeciwia się legalizacji marihuany. Obecnie sprzeciw wobec legalnej sprzedaży tej substancji wyraziło 45,10% osób.

Tak jak w zeszłym roku, Polacy są niemal po równo podzieleni w kwestii legalizacji marihuany. W kwietniu 2022 roku 43,69% Polaków wybrało odpowiedzi sprzeciwiającą się legalizacji marihuany, a 42,72% chciałoby, żeby ta substancja była legalna. 13,59% mieszkańców zaś nie potrafiło wyrazić swojego jednoznacznego zdania w tej kwestii. Zmianę widać w rozłożeniu głosów na poszczególne odpowiedzi. Odpowiedź „Absolutnie nie” w 2022 roku była wybierana przez 19,42% Polaków. Mniej stanowcze zdanie w tej kwestii miało 16,07% respondentów, którzy zaznaczyli odpowiedź „Nie” i 8,20%, którzy na zadane pytanie odpowiedzieli „Raczej nie”. Opcję „Raczej tak” w kwietniu 2022 roku wybrało 15,47% Polaków, a „Tak” 12,87% z nich. 14,38% – taki odsetek osób wyraziło największe poparcie dla legalizacji marihuany.

Legalizacja marihuany – suma (04.2022)

Legalizacja marihuany – suma (07.2023)

W ostatnich tygodniach kolejny europejski kraj – Niemcy, zalegalizował uprawę konopi indyjskich i zażywanie marihuany. W Polsce debata nad jej dekryminalizacją cały czas trwa, jednak patrząc na rosnący sprzeciw Polaków w tej sprawie, możemy spodziewać się, że jeszcze przez wiele lat nie zostanie dopuszczona do spożycia w naszym kraju. Najbardziej skrajna odpowiedź „Absolutnie nie” wzrosła w ciągu roku o prawie 3 p.p., podobny wzrost zaliczyła również odpowiedź „Raczej nie”. Wszystko wskazuje na to, że do poparcia dla legalizacji w naszym kraju jeszcze daleka droga.

 

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

Legalizacja marihuany polaryzuje poszczególne grupy społeczne

Legalizacji marihuany to temat, który dzieli pokolenia Polaków. Prawie 70% reprezentantów najmłodszej grupy wiekowej (od 18 do 29 lat) uważa, że marihuana powinna być w Polsce legalna. Przeciwne zdanie ma 30,07% z nich.

Legalizacja marihuany – osoby w wieku 18-29 lat (07.2023)

Legalizacja marihuany – osoby pow. 70 lat (07.2023)

Jeśli zaś chodzi o seniorów (osoby w wieku powyżej 70 roku życia), to 62,36% z nich uważa, że ustawodawstwo w kwestii marihuany nie powinno być w Polsce zmieniane, a ponad 44% wybrało najbardziej negatywną odpowiedź na to pytanie. Nie zgadza się z nimi 16,87% reprezentantów tej grupy wiekowej.

Ponad połowa mieszkańców miast powyżej 100 tys. popiera zdanie najmłodszej grupy respondentów w kwestii legalizacji marihuany. Depenalizacja tej substancji, poparłoby 50,69% mieszkańców największych miejscowości i 51,08% trochę mniejszych miast.

Legalizacja marihuany – mieszkańcy miast od 100 do 500 tys. osób (07.2023)

Jakie podejście do legalizacji marihuany mają przedstawiciele poszczególnych grup wiekowych? A jaki procent elektoratu Nowej Lewicy poparłoby jej depenalizację? Szczegółowe dane publikujemy w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

 

 

Raport – legalizacja marihuany (09.2023)

Czy marihuana powinna być legalna w Polsce? To ostatni z tematów światopoglądowych, o który zapytaliśmy w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl. Jak opinia Polaków w kwestii depenalizacji tej substancji psychoaktywnej zmieniła się...

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 



Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 6-10.07.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...