Czerwcowa prognoza do Europarlamentu

Autor: Stan Polityki 16 czerwca 2020

Jak pokazuje najnowsza, czerwcowa prognoza do Europarlamentu przygotowana przez StanPolityki.pl do Parlamentu Europejskiego dostałoby się 5 partii. Jak rozkładają się mandaty wśród poszczególnych ugrupowań i kto tak naprawdę traci najwięcej?

Jak pokazuje najnowsza prognoza do Europarlamentu, przygotowana w oparciu o wyniki prognozy parlamentarnej portalu StanPolityki.pl, to Prawo i Sprawiedliwość, podobnie jak podczas zeszłorocznych wyborów do PE, zdobyłoby dziś największą liczbę mandatów.

Partii rządzącej przypadają w udziale 22 miejsca w Parlamencie Europejskim, o 5 mniej niż w 2019 roku. Najwięcej delegatów w UE traci druga Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie to może liczyć na 16 mandatów, 6 mniej niż rezultat osiągnięty rok temu przez Koalicję Europejską. Lewica do Europarlamentu wysłałaby obecnie 5 przedstawicieli (2 mandaty więcej), podobnie jak Konfederacja, która w 2019 roku nie przekroczyła progu wyborczego. Z kolei 4 ostatnie miejsca w PE przypadają w udziale Koalicji Polskiej.

Prognozy Stanu Polityki

Wybory europarlamentarne
16.06.2020

Podział mandatów
22
16
5
5
4

PiS zdobywa mandaty we wszystkich okręgach

Prawo i Sprawiedliwość traci po jednym mandacie w okręgach 3, 8, 10, 11 i 13 (okręgi z siedzibą w Olsztynie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim). Mimo to, PiS to obecnie jedyna partia, który zdobywa mandaty we wszystkich trzynastu okręgach do Parlamentu Europejskiego. Najwięcej mandatów partia rządząca zdobywa okręgu 10 (3 mandaty) oraz po dwa w Warszawie, na Mazowszu (województwo mazowieckie bez Warszawy i powiatów sąsiedzkich), Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu.

Koalicja Obywatelska startując samodzielnie, bez PSL i SLD, traci aż 6 mandatów, po jednym w okręgach 1, 8, 9, 10, 11 i 13 (Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Gorzów Wielkopolski). Tym samym w okręgach 8 i 9 największa partia opozycyjna nie zdobyłaby żadnego mandatu.

Jednocześnie w stosunku do zeszłorocznych wyborów KO w rzeczywistości straciłaby jedynie 2 europosłów: Janusza Lewandowskiego (okręg 1) i Elżbietę Łukacijewską (okręg 9). W przypadku pozostałych okręgów mandaty tracą przedstawicieli pozostałych partii koalicyjnych, które w 2019 roku należały do Koalicji Europejskiej, czyli delegaci Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.  

Prognoza do parlamentu Europejskiego pokazuje, że przy obecnym układzie sił Lewica, w której skład wchodzi startująca w zeszłym roku w wyborach europejskich Wiosna Roberta Biedronia, zdobywa 5 mandatów, poprawiając wynik Wiosny o 2 delegatów. Podobnie jak w przypadku KO, sytuacja nie jest jednak tak prosta. Lewica zdobywa mandaty w okręgach 4, 7, 10, 11 i 12 (Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław). Problem stanowią jednak okręgi 4, 7 i 11, gdzie obecnie posłami są jednocześnie Robert Biedroń i Włodzimierz Cimoszewicz (Warszawa), Leszek Miller i Sylwia Spurek (Poznań) oraz Marek Balt i Łukasz Kohut (Katowice). Zgodnie z prognozą, w tych okręgach ktoś ze wskazanych par europosłów musiałby pożegnać się ze stanowiskiem.

Zdecydowanie zyskuje z kolei Konfederacja, która po nieudanym starcie w 2019 roku tym razem do Parlamentu Europejskiego wprowadza 5 przedstawicieli. Partia zdobywa po jednym mandacie w okręgach 4, 7, 10, 11 i 12 (Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław).

Z kolei Koalicja Polska może liczyć na 4 mandaty w Parlamencie Europejskim, choć liczba delegatów partii w PE wzrośnie jedynie o dwóch. KP zdobywa po jednym mandacie w okręgach 3, 5, 7, 10 (Olsztyn, województwo mazowieckie bez Warszawy i powiatów sąsiednich, Poznań, Kraków). Jednocześnie swoich delegatów PSL ma obecnie w okręgu 5 (Jarosław Kalinowski) oraz w okręgu 10 (Adam Jarubas).

Prognozowany podział mandatów pomiędzy komitety w poszczególnych okręgach

Legenda

Prawo i Sprawiedliwość
Koalicja Obywatelska
Lewica
Polskie Stronnictwo Ludowe
Konfederacja

Przeczytaj także

Prognoza prezydencka II tury – StanPolityki.pl

Na nieco ponad tydzień przed wyborami publikujemy najnowszą prognozę II tury wyborów prezydenckich. Jak aktualnie wygląda rywalizacja na linii Andrzej Duda — Rafał Trzaskowski?...

Prognoza II tury za granicą

To jak potoczy się II tura 12 lipca, w dużej mierze zależy też od tego, jak zagłosują Polacy mieszkający za granicą. Dla którego z...

Sondaż IBSP dla StanPolityki.pl najdokładniejszy

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak...

Sondaż parlamentarny IBSP

Jak pokazuje najnowszy sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl wyniki wyborów parlamentarnych a tym samym podział mandatów w Sejmie wyglądałyby inaczej niż jesienią. Czy PiS...

4 partie w Sejmie

Przekładając wyniki opublikowanego o godzinie 21:00 exit poll I tury wyborów prezydenckich na poparcie dla partii, polską scenę polityczną czekałyby duże zmiany. Czy Prawo...