Co czytać przez długi weekend?

Autor: OGB Pro 2 czerwca 2021

Na zbliżający się czas odpoczynku polecamy artykuły na StanPolityki.pl oraz na LokalnaPolityka.pl. Przedstawiamy 3 artykuły dostępne darmowo oraz 3, do których dostęp możliwy jest dla abonentów OGBPro. Znajdziecie tu najciekawsze sondaże, analizy i raporty!

Artykuły otwarte

Zaufanie do rządu i opozycji – maj 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadził badanie, które sprawdziło, komu bardziej ufają Polacy – rządowi czy opozycji. Jak zmieniła się sytuacja po ostatnich wydarzeniach w Sejmie? Okazuje się, że w ostatnim czasie rząd z opozycją zamieniły się miejscami w rankingu zaufania.

Jak zmieniała się dokładność sondaży

26 maja mijają dokładnie 2 lata od wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których firmy badawcze (w tym IBSP) nie popisały się dokładnością. To dobry moment, by sprawdzić, jak zmieniała się skuteczność przewidywań firm badawczych w ostatnich latach i od czego to zależało. Sprawdzamy też, które firmy badawcze od 2019 roku najbardziej poprawiły swoje przewidywania.

Sondaż parlamentarny – maj 2021

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 13-14 maja. W naszym artykule sprawdziliśmy, ile mandatów otrzymałaby najprawdopodobniej każda z partii.

Artykuły z OGBPro

Fundusz Inwestycji Lokalnych a polityka

Na LokalnaPolityka.pl przeanalizowaliśmy dotacje przyznane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na jednego mieszkańca powiatu i zestawiliśmy te dane z poparciem, jakie w tych regionach zdobyły PiS i KO w wyborach parlamentarnych na jesieni 2019.

Czy Polacy popierają likwidację ograniczeń w zarobkach prezydentów miast?

Postanowiliśmy zapytać Polaków, co sądzą na temat pomysłu likwidacji ustawowych ograniczeń w zarobkach prezydentów miast. Co na ten temat uważają? Czy w opinii powszechnej pensje włodarzy powinny być zróżnicowane?

Czy wyborcy chcą bezpośredniego wyboru starostów?

W najnowszym badaniu IBS dla LokalnaPolityka.pl zapytaliśmy wyborców, czy ich zdaniem wybór starostów na wzór wyborów prezydentów miast powinien odbywać się w sposób bezpośredni. Czy według nich powinno dojść do zmiany ordynacji wyborczej?

StanPolityki.pl oraz LokalnaPolityka.pl są powiązanymi portalami w ramach Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Dostęp do wszystkich treści na obu stronach możliwy jest dla abonamentów OGBPro.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Przeczytaj także

Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje...

Prognoza parlamentarna (09.2023)

Najnowsza prognoza parlamentarna StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do Sejmu...

Prognoza do Sejmu (09.2023)

Najnowsza prognoza do Sejm StanPolityki.pl już jest! Sprawdzamy nie tylko wyniki i podział mandatów, ale też prognozujemy, gdzie może pojawić się kolejny mandat do...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...