Sondaż parlamentarny – maj 2021

Autor: OGB Pro 17 maja 2021

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu parlamentarnym IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 13-14 maja.

PiS dominuje w najnowszym sondażu

Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, zwycięzcą zostałoby Prawo i Sprawiedliwość mogące liczyć na 30,80% (wzrost o 0,44 p.p. względem kwietnia).  Na drugim miejscu, z poparciem sięgającym 27,68% (wzrost o 2,63 p.p.) uplasowałaby się Polska 2050.

Trzecia pozycja niezmiennie w rękach Koalicji Obywatelskiej z rezultatem 15,05% (spadek o 5,27 p.p.).  W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja i Lewica, mogące liczyć odpowiednio na 11,54% (+2,77 p.p.) oraz 9,98% (-0,83 p.p.). Tym samym rośnie PiS, Polska 2050 i Konfederacja, natomiast spadki notuje zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewica. 

Poza parlamentem znalazłoby się PSL (2,40%) oraz Agrounia (2,34%).

Komentarz eksperta

Spór na opozycji o Krajowy Plan Odbudowy negatywnie wpłynął na sondaże partii opozycyjnych. Najwięcej straciła Koalicja Obywatelska, ale też Lewica straciła prawie jeden punkt procentowy. Rekordowy wynik osiąga za to Konfederacja, stając się czwartą partią polityczną w Polsce. Ciekawy jest fakt, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie wzrasta, mimo rozluźnienia obostrzeń i powrotu do normalności. Wynik PiS jest nadal 12-13 p.p. poniżej wyniku z wyborów parlamentarnych. Sondaż był przeprowadzony przed prezentacją Polskiego Ładu, tak więc dopiero w kolejnym pomiarze będziemy mogli zauważyć czy nowa inicjatywa PiS przyniesie jej sondażowe zwyżki.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Kto utrzyma, a kto straci mandat wyborczy?

Na StanPolityki.pl analizujemy wyniki poparcia dla posłów, senatorów i europarlamentarzystów w ich okręgach wyborczych i sprawdzamy, kto utrzyma, a kto straci mandat. Jak zmieni...

Kto straci mandat?

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 13-14.05.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Przeczytaj także

Prognoza parlamentarna – 11.06.2021

Parlamentarna prognoza StanPolityki.pl w połowie czerwca to umocnienie pierwszej trójki politycznej stawki i spadki na dalszych miejscach. W których okręgach rywalizacja jest najbardziej zacięta?

Struktura poparcia partii w okręgach sejmowych

Na Stanpolityki.pl zadaliśmy sobie pytanie, jak wygląda poparcie głównych partii politycznych, jeśli rozłożyć je na poszczególne okręgi wyborcze do Sejmu RP. Które powiaty w...

Polityka z perspektywy wsi – raport

Na Stan Polityki dalej przyglądamy się mieszkańcom wsi. Tym razem jednak przyjrzymy się stricte ich zapatrywaniom politycznym i partyjnym. Elektorat wiejski pozostaje jednym z...

Co czytać przez długi weekend?

Na zbliżający się czas odpoczynku polecamy artykuły na StanPolityki.pl oraz na LokalnaPolityka.pl. Przedstawiamy 3 artykuły dostępne darmowo oraz 3, do których dostęp możliwy jest...

Prognoza do Senatu – maj 2021

W majowej prognozie senackiej analizujemy, jak wyglądałby podział miejsc w wyższej izbie parlamentu w dwóch wariantach — zjednoczenia całej opozycji oraz wspólnych list KO...

Raport – majowy sondaż parlamentarny IBSP

Jak wyglądałby Sejm, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Sprawdzamy w najnowszym sondażu IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzonym w dniach 13-14 maja.