Zaufanie do rządu i opozycji – maj 2021

Autor: OGB Pro 31 maja 2021

Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadził badanie, które sprawdziło, komu bardziej ufają Polacy – rządowi czy opozycji. Jak zmieniła się sytuacja po ostatnich wydarzeniach w Sejmie?

Regularnie sprawdzamy, po której stronie politycznego sporu stoją Polacy. Czy darzą większym zaufaniem partie opozycyjne czy partie wchodzące w skład rządu, a może nie ufają żadnej ze stron. Kolejny raz największa część (40%) nie ufa ani rządowi, ani opozycji. Widzimy tu niewielką zmianę od badania w kwietniu. Nadal największą grupę stanowią ci, którzy nie darzą zaufanie polityków po jednej i drugiej stronie sporu w Sejmie.

Zmiana zaufania do rządu i opozycji w ostatnich miesiącach:

Rozkład zaufania do rządu i opozycji (maj)

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Zmiany widać jednak w zaufaniu do rządu i opozycji. Pierwszy raz od lutego więcej osób deklaruje zaufanie do rządu (31%) niż do partii opozycyjnych (29%). Oznacza to spadek zaufania do opozycji o 4 p.p. i wzrost zaufania do rządu o prawie 5 p.p. Nie da się ukryć, że ostatnie wydarzenia w Sejmie przyczyniły się do tych zmian.

Zmiana zaufania do rządu i opozycji – kwiecień/maj (w p.p.)

  • Zaufanie do rządu
  • Brak zaufania do rządu i opozycji
  • Zaufanie do opozycji
Komentarz eksperta

Regularne badania zaufania do rządu i opozycji bardzo czytelnie pokazują nam, w którym obecnie miejscu znajdują się obie strony sporu. Dawno nie było w polskiej polityce takiego wydarzenia, jak głosowanie w sprawie KPO, które tak mocno wpłynęłoby na poparcie dla partii politycznych, poszczególnych liderów oraz opozycji jako takiej. Jeśli opozycja chce myśleć o sukcesie w następnych wyborach, musi wyciągnąć wnioski z ostatnich wydarzeń.  Za jeden z przykładów takiego wyciągania wniosków można uznać wystawienie wspólnego kandydata na RPO wszystkich partii opozycyjnych. Konflikt na opozycji nie służy żadnej ze stron i przybliża trzecią kadencję PiS.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

Prognoza parlamentarna – 11.06.2021

Parlamentarna prognoza StanPolityki.pl w połowie czerwca to umocnienie pierwszej trójki politycznej stawki i spadki na dalszych miejscach. W których okręgach rywalizacja jest najbardziej zacięta?

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 13-14.05.2021 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – Kto jest wyborcą Agrounii

Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak ostatnio zadeklarował, że jego ruch rejestruje się jako partia polityczna i będzie brać udział w wyborach. Od lutego w naszych...

Dla kogo „Polski Ład”?

Na StanPolityki.pl przyjrzeliśmy się wyborcom poszczególnych partii z dwóch perspektyw. Z jednej strony przeanalizowaliśmy elektoraty partii pod kątem zarobkowym. Z drugiej natomiast – wzięliśmy...

Raport – Co w Polsce nie działa?

Sprawdziliśmy w badaniu IBSP dla StanPolityki.pl, jakie są najważniejsze obszary działalności państwa, które w ostatnim czasie szczególnie niedomagają. Staramy się wskazać, co według Polaków...