Aborcja do 12. tygodnia ciąży (07.2023)

Autor: OGB Pro 25 lipca 2023

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdziliśmy opinie Polaków na temat aborcji do 12. tygodnia ciąży. Jak ich zdanie w tej kwestii zmieniło się w ciągu roku? Sprawdzamy to w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro!

Pełen raport dostępny dla użytkowników OGB Pro

Ok. 57% Polaków opowiada się za legalizacją aborcji

Na pytanie “Czy Pana(i) zdaniem kobieta niezależnie od przyczyny powinna mieć prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania?”, 56,73% Polaków odpowiedziała twierdząco, z czego 28,17% “Absolutnie tak”, 17,27% “Tak”, a 11,29% “Raczej tak”. 9,27% osób odpowiedziało “Ani tak, ani nie”. Przeciwnikami aborcji jest za to 34,00% Polaków, z czego najsilniejszy sprzeciw wyraziło 16,83% z nich. 7,93% wybrało odpowiedź “Nie”, a 9,24% “Raczej nie”.

KUP RAPORT "SZANSE NA MANDAT"W kwietniu 2022 roku, 56,11% Polaków opowiadało się za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży. Obecnie poparcie dla niej wynosi 56,73%.

A jak te odpowiedzi kształtowały się ponad rok temu? Podobnie jak obecnie, 56,11% Polaków popierało aborcję, przeciwne zdanie miało 34,95% respondentów. 8,94% osób nie potrafiło wyrazić jednoznacznej opinii w tej kwestii. Zmianę widać jednak w rozłożeniu głosów, szczególnie w przypadku najbardziej skrajnych odpowiedzi. Opcję „Absolutnie nie” w 2022 roku wybrało 13,80% Polaków. Mniej stanowcze zdanie w tej kwestii miało 12,57% respondentów, którzy zaznaczyli odpowiedź „Nie” i 8,58%, którzy na zadane pytanie odpowiedzieli „Raczej nie”. Opcję „Raczej tak” w maju 2022 roku wybrało 12,08% Polaków, a „Tak” 19,11% z nich. 24,92% – taki odsetek osób wyraziło największe poparcie dla legalizacji aborcji do 12. tygodnia trwania ciąży.

Prawo do aborcji do 12. tygodnia – suma (04.2022)

Prawo do aborcji do 12. tygodnia – suma (07.2023)

Jeśli wybrać jedno wydarzenie, które najmocniej przez 8 lat rządów PiS wpłynęło na notowania partyjne, to byłby to właśnie temat aborcji i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Żadna sprawa tak mocno nie wpłynęła na spadek poparcia dla PiS, jak właśnie aborcja. Jednocześnie, gdybyśmy wybrali jedną sprawę społeczną, gdzie opinie Polaków najbardziej się zmieniły, to znowu aborcja byłaby na pierwszym miejscu. Przed wyrokiem TK poparcie dla legalnej aborcji do 12. tygodnia, czyli liberalizacji przepisów chciało około ⅓ Polaków, dziś jest to mocno ponad połowa. Dla polskiej polityki ma to kluczowe znaczenie, choćby dlatego, że zdecydowana większość wyborców opozycji liberalizacji chce, a nie wszyscy liderzy opozycyjnych partii z tym faktem się pogodzili. Dlatego fascynujące są wyniki, jak na sprawę liberalizacji reagują elektoraty poszczególnych partii (wyniki te można zobaczyć w raporcie). Jesteśmy o tym przekonani, że aborcja będzie odgrywać ważną rolę na jesieni i wpływać na wybory Polaków, szczególnie po opozycyjnej stronie.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB 

Mieszkańcy wsi największymi przeciwnikami aborcji

Jak wyglądałyby wynik badania, gdybyśmy uzależnili je od miejsca zamieszkania ankietowanych? Najbardziej przeciwną aborcji grupą są mieszkańcy wsi. 39,49% z nich negatywnie ustosunkowało się do zadanego pytania. Mimo to, większość mieszkańców obszarów wiejskich (50,57%) opowiedziało się legalizacją aborcji do 12. tygodnia ciąży. Opcję “Ani tak, ani nie” wybrał prawie co 10 mieszkaniec wsi.

Prawo do aborcji do 12. tygodnia – mieszkańcy wsi (07.2023)

Prawo do aborcji do 12. tygodnia – mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (07.2023)

 Z ich zdaniem najbardziej zgadzają się mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców. 38,58% jest przeciwnikami legalizacji aborcji na warunkach zawartych w pytaniu, a nie zgadza się z nimi 52,29% osób mieszkających w takich miejscowościach. 9,13% z nich nie ma jednoznacznego zdania w tej kwestii.

Mieszkańcy największych miast, są tymi, którym bliższy jest ruch Pro choice – 66,90% z nich opowiedziałoby się za legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. 25,82% osób mieszkających w miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców jest przeciwnikami takiego rozwiązania, a 7,28% wybrało odpowiedź “Ani tak, ani nie”.

Prawo do aborcji do 12. tygodnia – mieszkańcy miast pow. 500 tys. mieszkańców (07.2023)

Jakie podejście do legalizacji aborcji mają osoby w poszczególnych grupach wiekowych? A jaki procent  elektoratu Prawa i Sprawiedliwości poparłoby to rozwiązanie? Szczegółowe dane publikujemy w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

 

 

Raport – aborcja do 12. tygodnia (07.2023)

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdziliśmy opinie Polaków na temat aborcji do 12. tygodnia ciąży. Jak ich zdanie w tej kwestii zmieniło się w ciągu roku? Sprawdzamy to w raporcie dostępnym dla użytkowników OGB...

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 Przeczytaj także

Podsumowanie badania Exit Poll OGB

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Dzięki temu wiemy już, kto został wybrany do Sejmu oraz Senatu, a tym samym to...

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Ranking Poparcia Polityków (09.2023)

W najnowszym rankingu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane kampanią wyborczą. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...