Zaufanie do rządu i opozycji (lipiec 2021)

Autor: OGB Pro 12 sierpnia 2021

Publikujemy najnowszy raport dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą rząd i opozycję. Okazało się, że tegoroczne wakacje nie zmieniły się w “sezon ogórkowy”, więc szczególnie istotne jest, by na bieżąco obserwować scenę polityczną.

Na bieżąco monitorujemy rozkład zaufania pomiędzy dwiema stronami sporu politycznego. Co miesiąc zadajemy pytanie, czy Polacy bardziej ufają ugrupowaniom rządzącym czy opozycyjnym. Wciąż najliczniejszą grupą są ci, którzy nie darzą zaufaniem żadnej ze stron. Osób, które dystansują się od głównego sporu politycznego, jest jednak mniej o 2 p.p. niż w czerwcu – 38,27%.

Zaufanie rząd/opozycja – lipiec

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Jeśli jednak porównać już osoby, które bezspornie deklarują swoje sympatię, to należy stwierdzić, że większym zaufaniem cieszy się opozycja – 33,3%. Jest to o 5 p.p. więcej niż wynik obecnego rządu. W porównaniu z poprzednim miesiącem okazuje się jednak, że trend jest korzystny dla obozu władzy. Ich wynik wzrósł o 2,4 p.p. w stosunku do czerwca, a opozycji – spadł o 0,2 p.p.

Zmiany zaufania rząd/opozycja w p.p. (lipiec)

  • Obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Opozycji
Komentarz eksperta

Zamiast sezonu politycznego w wakacje mamy jeden z gorętszych okresów od wielu miesięcy. Powrót Tuska, wyrzucenie Gowina z rządu, Lex TVN – wszystko to sprawia, że polaryzacja w polityce staje się coraz silniejsza i możemy to zauważyć właśnie w naszym badaniu. Mimo tej polaryzacji nadal najliczniejszą grupą są wyborcy, którzy nie opowiadają się po żadnej ze stron, a to oznacza, że polska polityka niekoniecznie musi w przyszłości wyglądać jak w 2007 czy w 2011 roku, skoro tak wiele osób nie odnajduje się w obecnym podziale w Polsce.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

 

Donald Tusk – struktura poparcia

Sprawdziliśmy, jak wygląda struktura poparcia byłego premiera, przewodniczącego Rady Europejskiej i EPP. Przeanalizowaliśmy, jaką popularnością cieszy wśród poszczególnych grup wiekowych, mieszkańców wsi czy miast oraz osób o różnych poglądach. Porównujemy też wyniki z tymi, które Donald Tusk uzyskał w...

Jak partie radzą sobie w województwach i okręgach sejmowych?

Tym razem analizujemy, ile mandatów do sejmu otrzymałyby poszczególne partie w konkretnych województwach i okręgach sejmowych, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Gdzie najlepiej radzi sobie partia rządząca, a gdzie partie opozycyjne? Sprawdzamy!

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 21 − 23.07.2021 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Exit Poll OGB Pro – artykuł otwarty

Która partia będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach parlamentarnych? Czy Pakt Senacki po raz kolejny zdobędzie przewagę w Senacie? A które zagadnienia...

Tydzień wyborczy – partie polityczne

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty partyjne, które ukazywały się...

Raport – Nowa Lewica

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Nowej Lewicy - partii, która według naszego wrześniowego sondażu, jako ostatnia przekroczyłaby próg wyborczy. Jak wygląda elektorat ugrupowania...

Raport – Trzecia Droga

Czas na raport dotyczący Trzeciej Drogi, koalicji Polski 2050 oraz PSL-u zawartej w maju 2023 r. Jak wygląda elektorat ugrupowania i na jakie poparcie...

Raport – Konfederacja

W tym tygodniu publikujemy raport dotyczący Konfederacji. Jak wygląda elektorat ugrupowania Sławomira Mentzena i na jakie poparcie może liczyć w poszczególnych okręgach?