Zaufanie do rządu i opozycji (lipiec 2021)
12 sierpnia 2021
Publikujemy najnowszy raport dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą rząd i opozycję. Okazało się, że tegoroczne wakacje nie zmieniły się w “sezon ogórkowy”, więc szczególnie istotne jest, by na bieżąco obserwować scenę polityczną.
Na bieżąco monitorujemy rozkład zaufania pomiędzy dwiema stronami sporu politycznego. Co miesiąc zadajemy pytanie, czy Polacy bardziej ufają ugrupowaniom rządzącym czy opozycyjnym. Wciąż najliczniejszą grupą są ci, którzy nie darzą zaufaniem żadnej ze stron. Osób, które dystansują się od głównego sporu politycznego, jest jednak mniej o 2 p.p. niż w czerwcu – 38,27%.
Zaufanie rząd/opozycja – lipiec
- Zdecydowanie obecnemu rządowi
- Raczej obecnemu rządowi
- Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
- Raczej opozycji
- Zdecydowanie opozycji
Jeśli jednak porównać już osoby, które bezspornie deklarują swoje sympatię, to należy stwierdzić, że większym zaufaniem cieszy się opozycja – 33,3%. Jest to o 5 p.p. więcej niż wynik obecnego rządu. W porównaniu z poprzednim miesiącem okazuje się jednak, że trend jest korzystny dla obozu władzy. Ich wynik wzrósł o 2,4 p.p. w stosunku do czerwca, a opozycji – spadł o 0,2 p.p.
Zmiany zaufania rząd/opozycja w p.p. (lipiec)
- Obecnemu rządowi
- Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
- Opozycji
9 sierpnia 2021
Donald Tusk – struktura poparcia
Sprawdziliśmy, jak wygląda struktura poparcia byłego premiera, przewodniczącego Rady Europejskiej i EPP. Przeanalizowaliśmy, jaką popularnością cieszy wśród poszczególnych grup wiekowych, mieszkańców wsi czy miast oraz osób o różnych poglądach. Porównujemy też wyniki z tymi, które Donald Tusk uzyskał w...
10 sierpnia 2021
Jak partie radzą sobie w województwach i okręgach sejmowych?
Tym razem analizujemy, ile mandatów do sejmu otrzymałyby poszczególne partie w konkretnych województwach i okręgach sejmowych, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Gdzie najlepiej radzi sobie partia rządząca, a gdzie partie opozycyjne? Sprawdzamy!
Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.
Dane zawarte w artykule pochodzą z:
Zamiast sezonu politycznego w wakacje mamy jeden z gorętszych okresów od wielu miesięcy. Powrót Tuska, wyrzucenie Gowina z rządu, Lex TVN – wszystko to sprawia, że polaryzacja w polityce staje się coraz silniejsza i możemy to zauważyć właśnie w naszym badaniu. Mimo tej polaryzacji nadal najliczniejszą grupą są wyborcy, którzy nie opowiadają się po żadnej ze stron, a to oznacza, że polska polityka niekoniecznie musi w przyszłości wyglądać jak w 2007 czy w 2011 roku, skoro tak wiele osób nie odnajduje się w obecnym podziale w Polsce.