Zaufanie do rządu i opozycji (lipiec 2021)

Autor: OGB Pro 12 sierpnia 2021

Publikujemy najnowszy raport dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą rząd i opozycję. Okazało się, że tegoroczne wakacje nie zmieniły się w “sezon ogórkowy”, więc szczególnie istotne jest, by na bieżąco obserwować scenę polityczną.

Na bieżąco monitorujemy rozkład zaufania pomiędzy dwiema stronami sporu politycznego. Co miesiąc zadajemy pytanie, czy Polacy bardziej ufają ugrupowaniom rządzącym czy opozycyjnym. Wciąż najliczniejszą grupą są ci, którzy nie darzą zaufaniem żadnej ze stron. Osób, które dystansują się od głównego sporu politycznego, jest jednak mniej o 2 p.p. niż w czerwcu – 38,27%.

Zaufanie rząd/opozycja – lipiec

  • Zdecydowanie obecnemu rządowi
  • Raczej obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Raczej opozycji
  • Zdecydowanie opozycji

Jeśli jednak porównać już osoby, które bezspornie deklarują swoje sympatię, to należy stwierdzić, że większym zaufaniem cieszy się opozycja – 33,3%. Jest to o 5 p.p. więcej niż wynik obecnego rządu. W porównaniu z poprzednim miesiącem okazuje się jednak, że trend jest korzystny dla obozu władzy. Ich wynik wzrósł o 2,4 p.p. w stosunku do czerwca, a opozycji – spadł o 0,2 p.p.

Zmiany zaufania rząd/opozycja w p.p. (lipiec)

  • Obecnemu rządowi
  • Ani obecnemu rządowi, ani opozycji
  • Opozycji
Komentarz eksperta

Zamiast sezonu politycznego w wakacje mamy jeden z gorętszych okresów od wielu miesięcy. Powrót Tuska, wyrzucenie Gowina z rządu, Lex TVN – wszystko to sprawia, że polaryzacja w polityce staje się coraz silniejsza i możemy to zauważyć właśnie w naszym badaniu. Mimo tej polaryzacji nadal najliczniejszą grupą są wyborcy, którzy nie opowiadają się po żadnej ze stron, a to oznacza, że polska polityka niekoniecznie musi w przyszłości wyglądać jak w 2007 czy w 2011 roku, skoro tak wiele osób nie odnajduje się w obecnym podziale w Polsce.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

 

 

Donald Tusk – struktura poparcia

Sprawdziliśmy, jak wygląda struktura poparcia byłego premiera, przewodniczącego Rady Europejskiej i EPP. Przeanalizowaliśmy, jaką popularnością cieszy wśród poszczególnych grup wiekowych, mieszkańców wsi czy miast...

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Unikalne poszerzone sondaże i badania, przygotowywane specjalnie dla StanPolityki.pl przez IBSP
Prognozy podziału mandatów do Sejmu, Senatu, Europarlamentu
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Dostęp do wszystkich aktualnych i archiwalnych analiz StanPolityki.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki ogólnopolskiej

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 21 − 23.07.2021 r, metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Zaufanie do rządu i opozycji (wrzesień 2021)

Publikujemy najnowszy raport dotyczący zaufania, jakim Polacy darzą rząd i opozycję. Zobaczmy, jak sytuacja zmieniła się po bardzo gorących politycznie wakacjach.

Kto popiera protesty Agrounii?

Agrounia bardziej niż z partią polityczną kojarzy się ze związkiem zawodowym zaangażowanym w kwestie rolnicze. Znana jest szczególnie z organizacji akcji protestacyjnych w największych...

Raport – Co wiemy o wyborcach opozycji?

Co łączy wyborcę Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego? Kim są wyborcy, którzy mają dać partiom opozycyjnym wygraną w 2023 roku?...