Jak partie radzą sobie w województwach i okręgach sejmowych?

Autor: OGB Pro 10 sierpnia 2021

Tym razem analizujemy, ile mandatów do sejmu otrzymałyby poszczególne partie w konkretnych województwach i okręgach sejmowych, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę. Gdzie najlepiej radzi sobie partia rządząca, a gdzie partie opozycyjne? Sprawdzamy!

Przypomnijmy wyniki poszczególnych partii w całej Polsce według naszej prognozy parlamentarnej z 6 sierpnia. Na pierwszym miejscu Prawo i Sprawiedliwość z 185 mandatami. Dalej KO – 130 – i Polska 2050 – 89. Do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłaby także Konfederacja (33) i Lewica – 22.

Prawo i Sprawiedliwość

PiS - mandaty w województwach

Zerknijmy na początku, jak radzi sobie Prawo i Sprawiedliwość w poszczególnych regionach. Najwięcej mandatów partia ta zdobywa w województwie mazowieckim – aż 25. Ponad 20 mandatów ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobywa na Śląsku i w Małopolsce. Najmniej posłów z PiS dostałoby się natomiast do Sejmu z województwa lubuskiego – zaledwie 3 – oraz z opolskiego – 4. Generalnie można zauważyć, że Prawo i Sprawiedliwość lepiej radzi sobie na południu niż na północy Polski.

PiS - mandaty w okręgach sejmowych

Jeśli natomiast spojrzeć na okręgi do sejmu, to okazuje się, że w trzech okręgach koło siebie PiS otrzymuje najwyższe wyniki – są to okręgi 23, 33 i 6, czyli Okolice Rzeszowa, województwo świętokrzyskie i zachód województwa lubelskiego. W dwóch pierwszych Prawo i Sprawiedliwość zdobywa po 9 mandatów, a w trzecim – 8. Widać także, że pis najlepiej radzi sobie w okręgach na wschodniej i południowej ścianie Polski. Najsłabszy wynik partia rządząca uzyskuje w okręgu nr 39 (Poznań), gdzie otrzymuje 2 mandaty.

Koalicja Obywatelska

KO - mandaty w województwach

Jeśli natomiast chodzi o największą partię opozycyjną – Koalicję Obywatelską – to okazuje się, że również najwięcej posłów pochodziłoby z województwa mazowieckiego (19). Na drugim miejscu znajduje się Śląsk – 16. Bardzo dobre wyniki uzyskuje w województwie wielkopolskim i dolnośląskim – odpowiednio 13 i 12 mandatów. Najgorszy wynik (3 posłów) KO uzyskuje aż w trzech województwach w różnych regionach Polski – w świętokrzyskiem, opolskiem i podlaskiem. Zdecydowanie lepiej KO radzi sobie na północnym-zachodzie Polski.

KO - mandaty w okręgach sejmowych

Koalicja Obywatelska najwyższy wynik otrzymuje w Warszawie (okręg nr 19), gdzie partia zdobywa 9 posłów. Kolejny najwyższy wynik to 5 mandatów, które KO zdobywa w okolicach Wrocławia (okręg 3), Poznania (okręg 39) i na Pomorzu (okręg 25 i 26). Najsłabszy wynik z jednym  posłem ugrupowanie Donalda Tuska otrzymuje w okregu nr 14 (Nowy Sącz).

Polska 2050

Polska 2050 - mandaty w województwach

Potencjalne mandaty dla Polski 2050 wyglądają trochę inaczej. Najlepiej radzi sobie na Śląsku, gdzie otrzymuje 12 mandatów. Wielu posłów pochodziłoby też z województwa mazowieckiego (11) i wielkopolskiego (9). Najsłabszy wynik partia Szymona Hołowni odnotowałaby w województwie świętokrzyskim – 2 posłów. Słabe wyniki (3 mandaty) otrzymuje też w lubuskiem, opolskiem i podkarpackiem.

Polska 2050 - mandaty w okręgach sejmowych

Polska 2050 najlepiej radzi sobie w dwóch miejscach. 4 mandaty uzyskuje w Warszawie (okręg nr 19) oraz na Podlasiu (okręg nr 24). Dobre wyniki to ugrupowanie otrzymuje na zachodzie Polski. Najgorzej partia Szymona Hołowni radzi sobie na południu (okręg nr 12, 14, 15, 22) oraz w Polsce centralnej (okręg nr 10 i 17), gdzie zdobywa po jednym mandacie.

Konfederacja

Konfederacja - mandaty w województwach

Konfederacja najwięcej posłów zdobywa na Mazowszu – 5. Całkiem niezłe wyniki partia Krzysztofa Bosaka zdobywa także na Śląsku i Małopolsce – po 4 mandaty. Partia ta wysyła do sejmu swojego przedstawiciela z każdego województwa, lecz aż w siedmiu województwach jest to zaledwie 1 poseł – w województwach opolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Konfederacja - mandaty w okręgach

Jeśli spojrzeć na okręgi sejmowe to wyniki Konfederacji są dość zbliżone do siebie: 0, 1 lub 2 mandaty. Ten ostatni wynik partia zdobywa tylko w jednym okręgu (nr 23) w okolicach Rzeszowa. Żadnego posła nie wysłałaby natomiast z 9 okręgów w różnych częściach Polski – 2, 9, 28, 32, 34, 37, 38, 39, 40.

Lewica

Lewica - mandaty w województwach

Analizując zdobycze Lewicy, okazuje się, że to ugrupowanie w poszczególnych województwach zdobywa 0, 1, 2 i 3 mandaty. Żadnego posła Lewica nie wysłałaby do Sejmu z województwa opolskiego, podkarpackiego ani podlaskiego. W pięciu województwach zdobyłaby zaledwie jednego przedstawiciela w sejmie. Najlepszy wynik – 3 posłów – otrzymuje na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Lewica - mandaty w okręgach sejmowych

Lewica w okręgach sejmowych zdobywa 0, 1 lub 2 mandaty. 2 zdobywa tylko w jednym miejscu: w Warszawie (okręg nr 19). Po jednym pośle partia zdobywa w 20 okręgach, a w pozostałych 20 nie zdobywa żadnego.

Przeczytaj także

Raport – ocena nowelizacji Kodeksu wyborczego

Od grudnia na polskiej scenie politycznej trwa debata dotycząca nowelizacji Kodeksu wyborczego. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych okazał się zapis o zwiększeniu liczby obwodów wyborczych,...

Co czytać w Święta 2022?

Podczas gdy dla jednych Święta to czas ucieczki od politycznej rzeczywistości, dla innych to w końcu upragniony moment na nadrobienie zaległości w lekturze. Spieszymy...

Co czytać na Gwiazdkę?

Niektórzy twierdzą, że polityka nie jest najlepszym tematem do rozmowy przy świątecznym stole. Dlatego jej najwięksi fani, chcąc uniknąć rodzinnych kłótni, zapewne w trakcie...