Sondaże wyborcze 2023 – komu warto zaufać?

Autor: OGB Pro 5 kwietnia 2023

Dzięki współpracy OGB, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Gazety.pl i Instytut Zamenhofa powstał wyjątkowy raport “Czyim sondażom i prognozom warto ufać?”. W świetle nadchodzącego maratonu wyborczego to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jakie sondaże wyborcze 2023 będą godne zaufania, a na które lepiej patrzeć z przymrużeniem oka.

Kto robił najlepsze sondaże wyborcze?

Odpowiedź na to, kto robił najlepsze sondaże w całym cyklu wyborczych 2018-2020 (wybory prezydenckie, parlamentarne, europarlamentarne i samorządowe) to świetny drogowskaz pozwalający poznać odpowiedź na pytanie, czyje sondaże wyborcze 2023 warto śledzić dokładnie.

Jak pokazuje raport SprawdzamySondaze.pl, pierwsze miejsce trafiło w ręce Kantar Millward Brown (dzisiaj po prostu Kantar), którego średni błąd łączyny z 10 przeprowadzonych badań sięgnął 8,91 p.p. (im mniejszy błąd tym dokładniejsze badanie). Drugie miejsce zajęła Ogólnopolska Grupa Badawcza, która w analizowanym cyklu wyborczym zrealizowała aż 18 sondaży ze średnim błędem łącznym 11,79 p.p.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

Podium zamyka z kolei Indicator, który w 9 badaniach osiągnął błąd łączny 12,35 p.p. Co znaczące wszystkie trzy firmy realizujące najlepsze sondaże swoje badania przeprowadzają metodą wywiadów telefonicznych CATI.

Kto jeszcze znalazł się w top najlepszych firm badawczych? O tym w raporcie dostępnym na SprawdzamySondaze.pl.

W najbliższym czasie czeka nas prawdziwy maraton wyborczy, który już nabiera rozpędu. Otworzą go jesienne wybory parlamentarne, podczas których, jak wszystko wskazuje, losy głównych politycznych rywali będą ważyły się do ostatniej chwili, a to oznacza także solidny test dla wszystkich firm badawczych. Czyje sondaże wyborcze 2023 okażą się najlepsze? Czy firmy, które były najdokładniejsze w latach 2018-2020 potwierdzą swoją jakość? Na pewno dokładnie prześledzimy to na sprawdzamysondaze.pl.

Patrycja Dziadek

Koordynator Projektu SprawdzamySondaze.pl


 

A co z prognozami wyborczymi?

W ramach OGB Pro do prognoz przykładamy dużą wagę nie tylko w trakcie wyborów, nieustannie przewidując dla Was to co będzie działo się w polityce ogólnej i samorządowej.

Najczęściej jednak prognozy pojawiają się tuż przed wyborami i właśnie biorąc pod uwagę te wyborcze prognozy w raporcie SprawdzamySondaze.pl wskazani zostali najlepsi ich autorzy z lat 2018-2020.

Pierwsze miejsce to StanPolityki.pl z błędem 9,54 p.p. Na drugiej pozycji znalazła się Polityka Insight z błędem 9,72 p.p., z kolei trzecia pozycja to Patrick Dollart i błąd 11,82 p.p.

Najlepsze sondaże wyborcze

Podsumowanie SprawdzamySondaze.pl

Jak pokazują rankingi SprawdzamySondaże.pl, to właśnie prezydencki sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl okazał się najdokładniejszym badaniem z błędem łącznym 3,72 p.p. Jak poradziły sobie inne firmy oraz jak wypadły prognozy? Sprawdzamy!

W raporcie nie zabrakło też zestawienia najlepszych sondaży wyborczych, które powstały między 2018 a 2020 r. Najlepszym sondażem okazało się badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) przed wyborami prezydenckimi z błędem 3,72 p.p.

Do top 10 trafiło także aż 6 badań wykonanych przed wyborami samorządowymi w miastach — IBRiS w Krakowie (błąd 4,05 p.p.), Kantar Millward Brown w Krakowie i Wrocławiu (błąd 6,49 p.p. i 7,25 p.p.), IBS (OGB) w Szczecinie i Słupsku (błąd 6,92 p.p. i 7,97 p.p.) oraz Indicator w Krakowie (błąd 8,31 p.p.).

Ponadto w gronie najlepszej dziesiątki znalazły się także sondaże: Kantar Millward Brown z wyborów prezydenckich i parlamentarnych (z błędem odpowiednio: 4,26 p.p. i 4,28 p.p.), a także parlamentarny sondaż Pollster (błąd 7,80 p.p.).

Kto był najmniej dokładny?

Jest też druga strona medalu i sondaże wyborcze, które w latach 2018-2020 okazały się najmniej dokładne. Wśród nich królowała Dobra Opinia, której sondaże zajęły 3 z 5 pierwszych miejsc niechlubnego zestawienia z najgorszym rezultatem w Opolu, gdzie błąd łączny wyniósł aż 56,90 p.p.

Obejrzyj nagranie z debaty!

W raporcie znajdziecie ponadto zestawienie najlepszych prognoz z wszystkich wyborów, a także listę tych przewidywań, którym najdalej było od faktycznego wyniku. Ponadto zapoznacie się z dokładnymi analizami dotyczącymi każdych z czterech wyborów i zobaczycie, jak najlepsze sondaże i prognozy wypadały w świetle danych PKW. Zapraszamy do zapoznania się na sprawdzamysondaze.pl!

Jak rozpoznać dobry sondaż?

W ramach projektu SprawdzamySondaze.pl zaproponowaliśmy, aby podawać informacje do publikowanych sondaży, informując czytelników jak firma od sondażu, z którym czytelnik się zapoznaje poradziła sobie przed poprzednimi wyborami. W ten sposób czytelnik wiedziałby, że np. sondaż, który obecnie czyta, przed poprzednimi wyborami był bliski ostatecznym wynikom i można mu bardziej zaufać albo był od tego wyniku daleki i należy podchodzić do niego z rezerwą. Także, jeśli sondaże publikują nowe firmy, taka informacja powinna się pojawiać informując, że nie została jeszcze sprawdzona wiarygodność danej firmy. Naszym zdaniem, taki sposób informowania o nowych badaniach pomoże w uporządkowaniu sondaży przedwyborczych, dając pełną wiedzę czytelnikowi i pozwalając mu wyciągnąć wnioski.

 

Łukasz Pawłowski

Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej


 

Przeczytaj także

Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024

Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Legalizacja marihuany (09.2023)

Czy marihuana powinna być legalna w Polsce? To ostatni z tematów światopoglądowych, o który zapytaliśmy w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska...