Sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Autor: OGB Pro 28 marca 2023

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś wynik wyborów oraz podział mandatów do Sejmu.

Pełen raport dostępny jest dla użytkowników OGB Pro

PiS utrzymuje pozycję lidera

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 37,89% wyborców, co oznacza wzrost względem lutego o 3,19 p.p. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska z poparciem 30,65%, czyli mniejszym o 3,26 p.p. niż miesiąc temu. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli dziś więcej niż przed miesiącem, a różnica ta się znacznie powiększyła i wynosi 7,24 p.p.

Pierwsze miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 37,89%, a na podium znalazłyby się jeszcze Koalicja Obywatelska i Konfederacja.

Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja, której poparcie wynosi 9,96%, co oznacza spadek względem lutego o 1,17 p.p. Partia Szymona Hołowni uzyskałaby wynik na poziomie 8,44% (wzrost o 1,11 p.p.), a Nowa Lewica 7,67% (wzrost o 0,93 p.p.). Na kolejnych miejscach, partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. Poniżej progu wyborczego znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 3,26% (spadek o 0,47 p.p.), a także Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy” – 2,13%, tym samym poparcie ugrupowania w ciągu miesiąca wzrosło o 0,05 p.p.

Początek roku zdecydowanie obfituje w dynamiczne zmiany w polityce. Nasz najnowszy sondaż na pewno zawiera w sobie większą motywację wyborców Prawa i Sprawiedliwości do pójścia na wybory, co przekłada się na wynik tej partii. Na pewno znaczenie miały wypowiedzi związane z Janem Pawłem II i wzrost emocji w polityce. To pokazuje, że partia rządząca do wygranej w wyborach potrzebuje tylko znaleźć temat dla swoich wyborców, by wyciągnąć ich z domu do głosowania, a ostatnie tygodnie im w tym sprzyjały. Koalicja Obywatelska w tym samym czasie straciła poparcie na rzecz partii, które bardziej jednoznacznie wypowiadały się i głosowały w sprawie JP2 i innych spraw światopoglądowych.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (03.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, przeprowadzonego w dniach 18-20 marca? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

PiS musiałoby stworzyć koalicję

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 207 miejsc w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby aż 24 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 155 miejsc w Sejmie, a Konfederacja na 41 mandatów. Polska 2050 wprowadziłaby 34 posłów, a Nowa Lewica 22. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca miałaby niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, dlatego musiałaby wejść w koalicję z Konfederacją. Wspólnie te dwa ugrupowania miałyby 248 parlamentarzystów. Połączone siły Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy dawałoby opozycji 211 mandatów.

Widać, że w przypadku tego typu starć, na lepszej pozycji są partie, które są jednoznacznie za lub jednoznacznie przeciw. Marcowy sondaż potwierdził też 3 główne wnioski z lutowego badania. Po pierwsze walka o I miejsce będzie trwała przez całą kampanię, po drugie Konfederacja już na stałe zadomowiła się na podium, a po trzecie i Nowa Lewica i Polska 2050 sama lub w koalicji z PSL do ostatniej chwili, nie będzie mieć gwarancji czy w nowym Sejmie się znajdzie ze względu na próg wyborczy. Te trzy czynniki będą napędzać dynamikę polityczną w najbliższych miesiącach.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Wybory Parlamentarne – Sejm (18-20.03.2023 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Konfederacja
  • Polska 2050
  • Nowa Lewica
  • Mniejszość Niemiecka

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się m.in. która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

 

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

 

 Odwiedź sklep OGB Pro:

 

 

Polecane na StanPolityki.pl:

 

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Raport – sondaż Senat IBSP (03.2023)

Jak wyglądałby skład Senatu, gdyby do wyborów doszłoby w najbliższym czasie? Czy Pakt Senacki utrzymałby swoją dotychczasową większość? A na jaki wynik mogłoby liczyć PiS? Sprawdzamy w najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych na StanPolityki.pl.

Ranking prezesów instytucji (03.2023)

Adam Glapiński, Marian Banaś, Julia Przyłębska, Paweł Borys czy Marcin Wiącek - kto z nich może cieszyć się dziś największym zaufaniem wśród Polaków? Czy mieszkańcy Polski znają w ogóle prezesów najważniejszych instytucji? Sprawdzamy w badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 18-20.03.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 02.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 12-15 lutego? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...

Sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal...

Legalizacja marihuany (09.2023)

Czy marihuana powinna być legalna w Polsce? To ostatni z tematów światopoglądowych, o który zapytaliśmy w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska...

Refundacja operacji zmiany płci (08.2023)

Refundacja operacji zmiany płci to kolejny temat, który został uwzględniony w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl. Jak...

Zrównanie wieku emerytalnego (08.2023)

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, po raz drugi sprawdziliśmy opinie Polaków na temat tego, czy wiek...