Ranking Poparcia Polityków (sierpień 2022)

Autor: OGB Pro 23 sierpnia 2022

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane coraz bardziej odczuwalnym przez Polaków kryzysem gospodarczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Zmiany na szczycie najpopularniejszych polityków w Polsce

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest dziś politykiem, którego popiera najwięcej Polaków (33,52%). Z trzeciego na drugie miejsce przeskoczył Szymon Hołownia, którego działania popiera 29,84% Polaków. Na trzecie miejsce spadł Prezydent Polski Andrzej Duda, lider kwietniowego rankingu, którego popiera 28% Polaków. Na kolejnych miejscach plasują się: Donald Tusk (26,45%), Mateusz Morawiecki (23,96%) oraz Jarosław Kaczyński (22,19%).

Na dalszych miejscach znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz (19,9%), Zbigniew Ziobro (15,72%), a także Włodzimierz Czarzasty z poparciem 9,97% oraz Michał Kołodziejczak (lider Agrounii) – 8,17%. Na ostatnim miejscu plasuje się Krzysztof Bosak, którego obecnie popiera tylko 7,97% Polaków.

Poparcie polityków – sierpień 2022

 • R. Trzaskowski
 • Sz. Hołownia
 • A. Duda
 • D. Tusk
 • M. Morawiecki
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • Z. Ziobro
 • W. Czarzasty
 • M. Kołodziejczak
 • K. Bosak

Politycy partii rządzącej tracą na inflacji

Porównując wyniki z sierpnia, z badaniem przeprowadzonym w czerwcu 2022 widzimy, że największe zmiany widać u polityków związanych z opozycją. Coraz droższe koszty paliwa i inflacja mają nie tylko ogromny wpływ na poparcie dla polityków, ale też na notowania sondażowe partii politycznych widać to w badaniu, które opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (sierpień 2022)

Jak wygląda sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzony w dniach 12-17.08? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości względem opozycji i czy partia rządząca miałaby szansę na samodzielną większość.

Mimo dużego spadku poparcia w czerwcu, większości politykom znowu zaczęło ono rosnąć. Najwięcej w porównaniu z rankingiem czerwcowym zyskują Hołownia, którego popiera dziś o prawie 4,5 p.p. Polaków więcej niż przed dwoma miesiącami oraz Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, którego poparcie wzrosło o 4,59 p.p. Wzrost zanotowali także politycy związani z Koalicją Obywatelską, Donald Tusk zyskuje 3,48 p.p., a Rafał Trzaskowski o 0,59 p.p. w stosunku do analogicznego badania IBSP przeprowadzonego w czerwcu. Co ciekawe politycy związani z partią rządzącą również odnotowali wzrost poparcia, największe Zbigniew Ziobro – 4,35 p.p. Jarosław Kaczyński może cieszyć się poparciem większym o 4,29 p.p., a Mateusz Morawiecki o 0,69 p.p. W ocenach zyskał także Włodzimierz Czarzasty, którego popiera dziś o 1,56 p.p. więcej Polaków niż w czerwcu. Na minimalny wzrost załapał się jeszcze Michał Kołodziejczak (0,42 p.p. w górę).

Najwięcej zwolenników straciła jedna z najważniejszych osób w państwie Prezydent Andrzej Duda (strata o 3,44 p.p.). Jest to już druga tak poważna strata w przeciągu kilku miesięcy, w czerwcowym badaniu odnotował on stratę ponad 8 p.p. względem kwietnia. Stratnym politykiem jest również Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, którego poparcie w czerwcu było o 3,88 p.p. większe, niż jest obecnie.

Ranking zmiany poparcia – sierpień 2022 (p.p.)

 • W. Kosiniak-Kamysz
 • S. Hołownia
 • Z. Ziobro
 • J. Kaczyński
 • D. Tusk
 • W. Czarzasty
 • M. Morawiecki
 • R. Trzaskowski
 • M. Kołodziejczak
 • A. Duda
 • K. Bosak
Komentarz eksperta

Trudno nie dostrzegać we wzroście poparcia wobec polityków związanych z opozycją, frustracji Polaków w związku z coraz większym wzrostem cen. Co ciekawe kolejny miesiąc traci najbardziej Andrzej Duda, który jest zupełnie niewidoczny w ostatnich tygodniach. Ani trudna sytuacja ekonomiczna, ani sytuacja związana z Odrą nie spowodowały większej aktywności głowy państwa. Jak się okazuje, takiego zaangażowania oczekują od niego wyborcy. Kolejny miesiąc rosną oceny Szymona Hołowni (wraz z notowaniami jego partii w sondażach IBSP i Kantar). Jednym z powodów może być rosnące zmęczenie wyborców bardzo silnym sporem pomiędzy PiS i KO, a także przepływie części wyborców PiS w stronę partii byłej gwiazdy TVN.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Więcej szczegółów dotyczący nie tylko poparcia dla polityków, ale także braku poparcia i negatywnego elektoratu oraz dokładne szczegóły dotyczące poparcia dla każdego z 11 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Raport – Ranking Poparcia Polityków (sierpień 2022)

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane coraz bardziej odczuwalnym przez Polaków kryzysem gospodarczym. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych...

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 12.08−17.08.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...