Sondaż parlamentarny IBSP (sierpień 2022)

Autor: OGB Pro 18 sierpnia 2022

Jak wygląda sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzony w dniach 12-17.08? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości względem opozycji i czy partia rządząca miałaby szansę na samodzielną większość.

PiS wciąż z palmą pierwszeństwa

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 33,70%, co oznacza spadek względem czerwca o 3,31 p.p. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 29,09%, czyli większym o 1,29 p.p. niż w czerwcu. Tym samym partię rządzącą oraz główną partię opozycyjną dzieli ponad 4,6 p.p. Na trzecim miejscu znalazła się partia Szymona Hołowni Polska 2050, dla której poparcie wynosi 16,63%, co oznacza wzrost od czerwca o 1,11 p.p. Na kolejnych miejscach partie mogą liczyć na zdecydowanie niższe poparcie. W Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwie partie, Lewica z poparciem 7,63% (nieznaczny spadek o 0,31 p.p.) oraz Konfederacja mogąca spodziewać się 6,06% (spadek o 1,67 p.p.). 

Poniżej progu wyborczego byłoby partia Michała Kołodziejczaka Agrounia z poparciem 3,67% (wzrost o 2,59 p.p. od czerwca), a także Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 3,22% (wzrost o  0,57 p.p.)

 

Frekwencja wyniosłaby 53,77%.

PiS bez samodzielnej większości

Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 195 mandatów, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby aż 36 parlamentarzystów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 150 mandatów, Polska 2050 na 82 mandaty, Konfederacja na 10 miejsc, a Lewicy przypadłoby 22 posłów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Przy takim układzie obecna partia rządząca ma niewystarczającą ilość mandatów, aby stworzyć rząd, nawet jeśli weszłaby do koalicji z Konfederacją. Wspólnie ugrupowania te miałyby zaledwie 205 parlamentarzystów. Bliżej powołania nowej Rady Ministrów byłaby Koalicja Obywatelska, która musiałaby wejść w sojusz z Polską 2050, a partie te miałyby wspólnie 232 mandaty.

Wybory Parlamentarne – Sejm (12-17.08.2022 r.) – podział mandatów

  • PiS
  • KO
  • Polska 2050
  • Nowa Lewica
  • Konfederacja
  • Mniejszość Niemiecka
Komentarz eksperta

W naszym najnowszym badaniu parlamentarnym widzimy to, co od tygodni obserwujemy w badaniach w większych miastach. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spada w całym kraju, ale zdecydowanie bardziej w dużych miastach. Naszym zdaniem jest to związane z dziś najbardziej dotkliwym skutkiem wysokiej inflacji, czyli z wysokimi ratami kredytów, które w niektórych przypadkach wzrosły dwukrotnie. To lepiej zarabiający Polacy, którzy mają kredyty hipoteczne, są dziś najbardziej negatywnie nastawieni do partii rządzącej, a PiS w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców zajmuje dziś dopiero czwartą pozycję! Pierwszy raz też w naszym sondażu, do koalicji większościowej partii opozycyjnych wystarczyłoby poparcie dwóch partii (KO i Polska 2050) co zapewne ułatwiłoby powołanie rządu po wyborach. Trzeba pamiętać jednak, że dopiero wchodzimy w nowy sezon polityczny, a do wyników wakacyjnych należy podchodzić z dystansem.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem, aby dowiedzieć się która partia dominuje na wsi, a która wśród młodych wyborców. Pełen raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (sierpień 2022)

Jak wygląda sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzony w dniach 12-17.08? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości względem opozycji i czy partia rządząca miałaby szansę na samodzielną większość.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w artykule pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 12-17.08.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondaż OGB do Parlamentu Europejskiego – 05.2024

Które ugrupowanie mogłoby liczyć na najwyższe, a które na najniższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego? A ilu europarlamentarzystów wprowadziły poszczególne partie polityczne na...

Raport – sondaż parlamentarny OGB – 04.2024

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego przeprowadzonego w dniach 3-5 kwietnia? Kto zajmuje pozycję lidera i które ugrupowania uzyskałyby większość? Sprawdzamy, jaki...